ائتلاف النصر فاش کرد: سهم کرسی های شیعیان در دولت الکاظمی چقدر است؟

به گزارش تور فرانسه، ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی تعداد کرسی های وزارتی سهم هر کدام از گروه های شیعی در دولت جدید این کشور را فاش کرد.

ائتلاف النصر فاش کرد: سهم کرسی های شیعیان در دولت الکاظمی چقدر است؟

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، ریاض التمیمی عضو ائتلاف النصر در مجلس عراق به رهبری حیدر العباری نخست وزیر سابق این کشور تعداد کرسی های وزارتی را که هر کدام از گروه های شیعی در دولت پیش روی عراق تصاحب خواهند کرد، فاش کرد.

التمیمی شامگاه چهارشنبه در اظهاراتی تلویزیونی گفت: گروه های شیعی مسئولیت چند وزارتخانه را در دولت در دست تشکیل مصطفی الکاظمی برعهده خواهند گرفت.

وی اضافه کرد: ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی الصدر سه وزارتخانه را در اختیار می گیرد و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری هم سه وزارتخانه دیگر را به دست می آورد.

به گفته این عضو مجلس عراق، ائتلاف النصر هم دو کرسی وزارتی را از آن خود می نماید و ائتلاف دوله القانون به رهبری نوری المالکی و جریان حکمت به رهبری عمار حکیم هم هر کدام یک وزارتخانه را تصاحب می نمایند.

به گزارش پایگاه خبری المعلومه، کابینه عراق شامل 23 پست وزارت است.

حنین القدو نماینده ائتلاف الفتح در مجلس عراق هم دو روز پیش از مطالبه احزاب سنی از مصطفی الکاظمی نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق و دریافت سهم شش کرسی وزارتی در کابینه او طی مذاکرات جاری اطلاع داد.

یک منبع مطلع در مجلس عراق هم روز چهارشنبه گفت که مصطفی الکاظمی نخست وزیر مامور تشکیل کابینه، سه شنبه آینده از مجلس به طور رسمی درخواست خواهد نمود تا جلسه رأی اعتماد به کابینه او را برگزار کند.

برهم صالح رئیس جمهور عراق پنجشنبه گذشته (9 آوریل)، بعد از آنکه احزاب سیاسی با نخست وزیری عدنان الزُرفی مخالفت کردند، الکاظمی، رئیس دستگاه اطلاعات عراق را مأمور تشکیل کابینه کرد. او باید ظرف یک ماه، اسامی وزرای کابینه را به مجلس تحویل دهد و رأی اعتماد گیرد.

الکاظمی در حال حاضر در حال مذاکره با گروه های سیاسی مختلف برای انتخاب اعضای کابینه خود است. بر اساس آخرین خبرها از مذاکره او با فراکسیون های شیعه، گفته می گردد که توافق شده، این فراکسیون ها به الکاظمی در تشکیل کابینه، اختیار تام دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 445

به "ائتلاف النصر فاش کرد: سهم کرسی های شیعیان در دولت الکاظمی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف النصر فاش کرد: سهم کرسی های شیعیان در دولت الکاظمی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید