سیاست فرانسه در قبال مساجد تغییر کرد

به گزارش تور فرانسه به نقل از یورونیوز، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، امروز چهارشنبه مدعی مبارزه با تهدیدی به نام جدایی طلبی اسلام گرایانه شد و شماری از برنامه های دولت برای مقابله با دخالت های خارجی بر مسلمانان این کشور را گفت.

سیاست فرانسه در قبال مساجد تغییر کرد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

لازم به ذکر است خاتمه تدریجی فعالیت امامان جماعت خارجی و محدودیت تامین اقتصادی مساجد از سوی دولت های بیگانه از جمله بندهای این طرح دولتی است.

البته وی مدعی شد این برنامه مسلمانان فرانسه را هدف نمی گیرد بلکه با کسانی مقابله می نماید که قوانین این کشور را نقض می نمایند.

ماکرون در تشریح برنامه خود گفت: فرانسه به پذیرش امامان جماعت فرستاده شده از سوی دیگر کشورها از جمله ترکیه و الجزایر خاتمه و به جای آن شمار امامان تربیت شده در داخل کشور را افزایش می دهد.

وی اضافه کرد: امامان خارجی فعلی مساجد فرانسه پس از خاتمه دوره، این کشور را ترک خواهند کرد. رئیس جمهوری فرانسه همچنین خواهان افزایش نظارت دولت بر منابع خارجی مساجد و سازمان های غیردولتی اسلامی فعال در فرانسه شد.

اداره بسیاری از مساجد در فرانسه از سوی گروه های قومی متفاوت انجام می گردد؛ در شهرهایی که مسلمانان آن عمدتاً از مستعمرات شمال آفریقا (یا نسل های بعدی آن ها) می آیند، مساجد در اختیار امامان جماعت الجزایری یا مراکشی است. اما در شهرهای شرقی تر که شمار بیشتری مسلمان ترک تبار دارند، اداره بسیاری از مساجد در اختیار ترک ها است.

لازم به ذکر است افزایش قدرت ترکیه در 2 دهه گذشته و کوشش های رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور برای جهت دهی به مسلمانان اروپا، نقش مساجد و امامان جماعت وابسته به ترکیه در کشورهای اروپایی و به ویژه فرانسه را افزایش داده و همین امر موجب نگرانی پاریس شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 304

به "سیاست فرانسه در قبال مساجد تغییر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست فرانسه در قبال مساجد تغییر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید