چه کسانی وام کرونا می گیرند؟

به گزارش تور فرانسه، به گزارش تجارت نیوز، وام های یک و دو میلیون تومانی کرونا شگرد کلاهبرداران فضای مجازی شده و لینک های متعددی با عنوان ثبت نام برای تسهیلات کرونا به وجود آورده است. این درحالی است که احمد میدری، معاون رفاه وزیر کار گفت که هنوز هیچ ثبت نامی برای وام های کرونا انجام نشده و وزارت کار منتظر است تا این طرح در کمیته اقتصاد ستاد مبارزه با کرونا به تصویب برسد و پس از آن بانک مرکزی بخش نامه نحوه پرداخت وام را به بانک ها ابلاغ می نماید. به گفته او به احتمال زیاد یکشنبه هفته جاری ستاد مبارزه با کرونا پرداخت این وام را تصویب می نماید.

چه کسانی وام کرونا می گیرند؟

دستورالعمل پرداخت وام کرونا تهیه شد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری روز پنجشنبه و در واکنش به یک ویدیو در فضای مجازی بیان کرد که دستورالعمل پرداخت وام های کرونا تصویب و تهیه شده است و به زودی کارت اعتباری یک و دو میلیون تومانی برای 4 میلیون شاغل آسیب دیده در کرونا عرضه می گردد.

این خبر را جهانگیری در واکنش به ویدیویی بیان کرد که پیرمرد دست فروشی از شرایط سخت امرار معاش در روزهای قرنطینه گفت. البته محمد شریعتمداری، وزیر کار هم پیش از این بدون اشاره به جزئیات از پرداخت چنین وامی گفته بود و همین مسأله اسباب سوءاستفاده کلاهبرداران در فضای مجازی شد. این درحالی است که هنوز هیچ سازوکاری برای ثبت نام متقاضیان اعلام نشده است.

اقشار آسیب پذیر فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و کرایه های بین شهری، دست فروشان و کارگران فصلی روزمزد مشمولان وام یک تا دو میلیون تومانی هستند.

این وام قرار است به 4 میلیون نفر پرداخت گردد و شاغلان دارای درآمد ثابت از قبیل کارکنان دولت، مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول این طرح نیستند.

متقاضیان این وام باید در تاریخی که بعدا اعلام می گردد، در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان ثبت نام نمایند و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بعد از تأیید اطلاعات ثبت نام شده ها، آنها را برای دریافت وام به بانک ها معرفی می نماید. بانک هایی که این وام ها را پرداخت می نمایند، همان بانک هایی هستند که یارانه نقدی و یاری حمایت معیشتی را ماهانه به حساب سرپرست خانوار واریزمی نمایند.

جزئیات بازپرداخت وام

دو روز پس از اعلام اسامی مشمولان به بانک ها، پرداخت وام انجام می گردد و براساس این طرح خانواده های یک نفره یک میلیون تومان و خانواده های بیشتر از یک نفر 2 میلیون تومان وام دریافت می نمایند.

بازپرداخت اقساط این وام در 27 ماه است و البته سه ماه پس از دریافت وام دوره تنفس به شمار می آید و پس از آن پرداخت اقساط وام در 24 ماه و با نرخ سود 12 درصد انجام می گردد که 4 درصد آن را وام گیرندگان پرداخت می نمایند و 8 درصد سود را سازمان برنامه و بودجه پرداخت می نماید.

نکته مهم دیگر درباره این وام نحوه هزینه کرد آن است و اعتبار یا به صورت نقد یا برای خرید کالاها ازجمله کالاهای اساسی در مراکز خدماتی و فروشگاه های سراسر کشور پرداخت می گردد.

همچنین اعلام شده است که افراد برای دریافت این وام احتیاج به حضور مستقیم در بانک ها ندارند و بانک عامل می تواند با اخذ تعهد الکترونیکی از متقاضی، اقساط را از محل حساب یارانه نقدی و یاری حمایت معیشتی کسر کند. به جز این، مشمولان این طرح حتی در صورت داشتن چک برگشتی یا اقساط معوق بانکی هم می توانند این وام را دریافت نمایند.

نحوه اجرای طرح چگونه است؟

بانک مرکزی باید بخش نامه دریافت این وام را به بانک های عامل ابلاغ کند و بانک ملی ایران موظف شده است سامانه اعتباری رفاه ایرانیان را راه اندازی و راهبری کند.

همچنین در این طرح تأکید شده است که دریافت نمایندگان وام در طول بازپرداخت تسهیلات نمی توانند بانک عامل شان را عوض نمایند.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 411

به "چه کسانی وام کرونا می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی وام کرونا می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید