گونه هندی کرونا بسیار مسری تر است؟

به گزارش تور فرانسه، تهران (پانا) - به نقل از فرانس 24، سازمان جهانی بهداشت گفت گونه کووید-19 که در هند آغاز شده و در حال گسترش سرسام آور است، بسیار مسری تر و نگران کننده تر از گونه های دیگر است.

گونه هندی کرونا بسیار مسری تر است؟

به گزارش خبرنگاران، این سازمان گفت به نظر می رسد نوع B.1.617 کرونا که همان گونه هندی است برای اولین بار در هند در اکتبر گذشته مشاهده شده است.

ماریا ون کرکوف مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت به خبرنگاران گفت: برخی اطلاعات در دسترس وجود دارد که نشان دهنده افزایش قابلیت انتقال B.1.617 است، به همین ترتیب ما این موضوع را به عنوان نوعی نگرانی در سطح جهانی طبقه بندی می کنیم.

او همچنین به مطالعات اولیه اشاره کرد که حاکی از کاهش خنثی سازی است، به این معنی که به نظر می رسد آنتی بادی ها در مطالعات آزمایشگاهی با نمونه کوچک تاثیر کمتری روی این گونه از ویروس دارند، این در حالی است که WHO می گوید هنوز برای اظهار نظر قطعی درباره اینکه این گونه نسبت به واکسن مقاوم است، زود است.

در بیانیه ای آمده است: براساس داده های فعلی، واکسن های کووید-19 همچنان در پیشگیری از بیماری و مرگ در افراد آلوده به این نوع موثر هستند.

ون کرکوف گفت جزئیات بیشتر در مورد ویروس کرونای هندی در به روز رسانی هفتگی سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه ارائه می شود.

هند که از یکی از بدترین شیوع های جهان رنج می برد، روز دوشنبه نزدیک به 370 هزار مورد ابتلا و بیش از 3 هزار و 700 مرگ و میر جدید گزارش کرد. این موج ویرانگر سیستم مراقبت های بهداشتی هند را تحت فشار قرار داده است و به گفته کارشناسان آمار های رسمی موارد ابتلا و فوتی ها بسیار کمتر از آمار واقعی است.

مدتی است که بیم آن می رود B.1.617 که چندین زیرشاخه را با جهش ها و ویژگی های کمی متفاوت در برمی گیرد در گسترش هشداردهنده نقش داشته باشد.

اکنون این گونه به لیست سه نوع دیگر کووید-19 اضافه شده است، نمونه هایی که برای اولین بار در انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی شناسایی شدند که WHO آن ها را نگران کننده خوانده است. به نظر می رسد این گونه خطرناک تر از نسخه اصلی ویروس بوده و انتقال بیشتری دارد و درصد کشندگی و مقاومت آن در برابر واکسن نیز بیشتر است.

حتی اگر کارآیی واکسن در برابر برخی از انواع کووید-19 کاهش یابد، باز هم ممکن است در برابر بیماری های جدی و مرگ از افراد محافظت کنند.

ون کرکوف تاکید کرد در مورد نوع B.1.617، در حال حاضر ما چیزی نداریم که بتوانیم تشخیص یا درمان آن را تسریع بخشد. آنچه ما در حال حاضر می دانیم این است که واکسن ها کار می کنند و از همان روش های درمانی برای مقابله با فعالیت منظم ویروس استفاده می شود؛ بنابراین در واقع نیازی به تغییر هیچیک از این موارد نیست و مردم باید هر واکسنی را که در دسترس آن هاست، در صورت واجد شرایط بودن دریافت کنند.

کارشناسان تاکید می کنند هرچه ویروس بیشتر گسترش یابد، خطر ابتلا به شرایط ایده آل برای جهش از طریق روش های مهم بیشتر خواهد بود و تاکید می کنند که برای مهار انتقال باید هر اقدامی انجام شود.

ون کرکوف گفت: ما همچنان انواع نگرانی ها را در سراسر جهان خواهیم دید و باید همه تلاش خود را انجام دهیم تا واقعا گسترش را محدود کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1145

به "گونه هندی کرونا بسیار مسری تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه هندی کرونا بسیار مسری تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید