دوش آب سرد بگیرم یا گرم؟

به گزارش تور فرانسه، چند وقت پیش خبری منتشر شد که اعلام نموده بود علت آواز خواندن زیر دوش آب کشف شده است! بر اساس این خبر وقتی حمام می رویم خودمان هستیم و خودمان و این احساس امنیت کم کم یخ ما را می شکند، استرس ها را دور می نماید و درنهایت به ترشح بیشتر هورمون دوپامین می انجامد.

دوش آب سرد بگیرم یا گرم؟

به گزارش خبرنگاران، هورمونی که می تواند باعث احساس راحتی و خوشحالی ما گردد. همین می گردد که ما می زنیم زیر آواز؛ بدون اینکه بدانیم با این کار به سلامت روان مان یاری می کنیم.

اما جالب است بدانید آواز خواندن زیر دوش تنها خاصیت حمام رفتن نیست. این عملیات بهداشتی علاوه بر مزایای میکروب کشی و خوش بوسازی خواص دیگری هم دارد و می تواند روی خیلی از مسائلی که شاید تا دیروز فکرشان را هم نمی کردیم تأثیر بگذارد. آوازخوانی در حمام بهانه ای شد که سراغ خواص حمام رفتن برویم و ببینیم این دوش گرفتن های روزانه دقیقاً چه کارهایی برای ما انجام می دهد. نتیجه این شد که همه چیز به دمای آب بستگی دارد و اینکه دوش آب گرم را ترجیح بدهید یا آب سرد. اطلاعات صفحه بعد مزایای هرکدام از این دو روش را نشان می دهند و به شما یاری می نمایند سبکی را انتخاب کنید که برای تان مفیدتر و مناسب تر است.

سرد بازها

هواداران دوش آب سرد دلایل زیادی می آورند که ثابت نمایند استفاده از دمای پایین آب برای بدن ما بهتر است. اولین فرضیه آنها سازگاری این روش با طبیعت همه ما انسان هاست. ما درگذشته های دور آب گرمی در دسترس نداشتیم. منبع آبی مان دریا، رودخانه یا نهایتاً چشمه بود. به همین دلیل هم مجبور بودیم خودمان را با آب سرد بشوییم پس احتمالا سازگاری ما با این روش بیشتر است. در کنار این فرضیه که هنوز رد یا تأیید نشده، دلایل دیگری هم برای استفاده از آب سرد دیده می گردد که بد نیست با آنها آشنا شوید:

یاری به سیستم ایمنی بدن

دوره ای که در آن زندگی می کنیم بیشترین استرس و فشار روانی را بر ما تحمیل می نماید اما بدن مان را به چالش نمی کشد. درحالی که بدن ما احتیاج دارد در شرایط سخت قرار بگیرد و خودش را قوی تر کند. حمام کردن با آب سرد امکان این چالش را فراهم می نماید. هنگامی که زیر آب سرد می روید، بدن با یک عالمه استرس روبه رو می گردد و او را مجبور به مقابله و جنگیدن می نماید که هر جور شده خودش را گرم نگه دارد و آسیب نبیند.

این استرس درنهایت باعث می گردد سیستم ایمنی ما عملکرد قوی تری از خودش نشان دهد و در مقابل بیماری ها و ضعف ها به راحتی در هم نشکند. در تمام مدتی که زیر دوش آب سرد هستید بدن کوشش می نماید گرم بماند و این کوشش باعث قوی شدن شما خواهد شد.

تحمل موقعیت های سخت

جالب است بدانید سالانه تعدادی از افراد بر اثر تغییرات ناگهانی دمای بدن از بین می روند و دچار شوک و سکته می شوند. این حالت به خصوص در خصوص شناگرهایی که داخل آب های سرد شنا می نمایند بیشتر دیده شده است. استفاده از دوش آب سرد مقاومت بدن را در مقابل شوک های ناگهانی و سکته های ناشی از آن بالا می برد. اگر بگوییم دوش آب سرد درواقع یک جورهایی شبیه وزنه برداری است، اشتباه ننموده ایم.

وزنه بردارها تمام مدت سعی می نمایند از خودشان کار بکشند تا موقعی که به قدرت برسند و بتوانند در مقابل سختی ها و وزنه ها مقاومت نمایند. دوش آب سرد هم چنین خاصیتی دارد! جالب است بدانید هیو جکمن بازیگر فیلم مردان ایکس قبل از بازی در این فیلم و برای رسیدن به قدرت بدنی بالاتر از تکنیک دوش آب سرد استفاده نموده است.

افزایش سطح هوشیاری

اگر بیشتر اوقات خسته هستید و می دانید مشکل از کمبود آهن نیست و از تنبلی است، بد نیست دوش آب سرد را به عنوان روشی که هوشیاری شما را ظرف چند ثانیه بالا می برد، استفاده کنید. بسیاری از آدم های پیروز صبح های شان را با دوش آب سرد آغاز می نمایند که سطح هوشیاری فکر شان را بالا ببرند. این روش علاوه بر اینکه باعث جمع شدن حواس شما می گردد از نظر فکری به بالا رفتن قدرت فکری تان نیز می انجامد.

خیلی از ورزشکاران حرفه ای برای اینکه بتوانند تمرکز بیشتری داشته باشند و در حین مسابقات برترین واکنش ها را از خودشان نشان دهند، بدن شان را به آب سرد عادت می دهند.

یک چربی سوز عجیب!

شاید برای تان جالب باشد که بدانید دوش آب سرد می تواند به عنوان یک چربی سوز سالم مورداستفاده قرار بگیرد! خودتان را حسابی آماده شنیدن کنید چون علت این مسئله بسیار عجیب است. واقعیت این است که بدن انسان دو نوع بافت چربی دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای. چربی سفید حاصل تمام کالری هایی است که می خوریم و نمی سوزانیم. این نوع از چربی اغلب دور کمر، باسن، ران ها و گردن تجمع می نماید.

اما نوع دیگر چربی، یعنی همان چربی قهوه ای بافتی بسیار مفید است که وظیفه گرم نگه داشتن ما را بر عهده دارد. بر اساس تحقیقاتی که در مرکز دیابت ژوزلین و مدرسه پزشکی هاروارد اجرا شده، تعیین شد کارکرد چربی قهوه ای در مقابل سرما فعال می گردد و افرادی که خودشان را به آب سرد عادت می دهند با استفاده از این روش می توانند سالانه چیزی در حدود 4 کیلوگرم وزن کم نمایند!

درمان افسردگی!

بر اساس تحقیقات اجرا شده در حوزه سلامت روان، تعیین شده که استفاده از آب نسبتاً خنک برای شست وشوی بدن به مدت دو الی سه دقیقه در روز می تواند به کسانی که دچار افسردگی هستند یاری کند و حتی نوعی روش درمانی به حساب بیاید. البته از این روش بدون مشورت با پزشک اعصاب تان استفاده نکنید.

گرم بازها

استفاده از آب گرم برای حمام کردن هم مزایای خودش را دارد که امکان یک انتخاب درست را برای شما فراهم می نماید:

درمان سرماخوردگی

یکی از برترین بهبوددهنده های علائم سرماخوردگی حمام کردن با آب گرم است. آب گرم می تواند شبیه یک دکونژستانت طبیعی عمل کند. وقتی سرما می خورید زیر آب گرم بایستید تا مجرای تنفسی تان مرطوب شده و سینوس تان پاک سازی گردد. بعلاوه کسانی که دچار تب خفیف شده اند و می خواهند هرچه سریع تر دمای بدن شان به دمای عادی برگردد، می توانند از دوش آب گرم بهره ببرند. فقط باید به خاطر داشته باشید موقع بیرون آمدن از حمام باید تا حد امکان بدن تان را گرم نگه دارید و نوشیدنی های گرم را از قلم نیاندازید.

افزایش قد در حمام!

جالب است بدانید حمام کردن با آب گرم هورمون های رشد بدن را فعال می نماید. به همین دلیل پزشکان توصیه می نمایند چنانچه بچه ها سرعت رشد پایینی دارند استفاده از حمام آب گرم می تواند سرعت رشد آنها را بالا ببرد.

هورمون رشد بعلاوه به ترمیم سلول های آسیب دیده یاری می نماید. برای همین هم وقتی قسمتی از بدن تان آسیب می بیند یا زخم می گردد می توانید از دوش آب گرم به عنوان تسریع نماینده روند بهبودی استفاده کنید. کارکرد سوم هورمون رشد این است که باعث سوزانده شدن سلول های چربی می گردد. البته این اندازه در بزرگ سالان خیلی زیاد نیست.

عاشق می شوید!

اکسی توسین یکی از هورمون های مربوط به ایجاد عشق است که می تواند باعث ایجاد خوشحالی و آرامش گردد. تحقیقات نشان داده اند دوش گرفتن با آب گرم منجر به بالا رفتن سطح ترشح این هورمون می گردد و به همین دلیل می تواند به آرامش فکر و بدن منجر گردد. به همین دلیل دوش آب گرم بعد از یک روز کاری سخت و پرمشغله توصیه می گردد. با این روش می توانید کلک استرس را بکنید و خوابی آرام و شیرین داشته باشید.

دفع نماینده سموم

حتماً می دانید که عرق کردن یکی از راه های برطرف سموم بدن است. موقعی که دوش آب گرم می گیرید، بدن تان بیشتر از قبل عرق می نماید و منافذ پوست تان هم باز می شوند. هر دوی این اتفاقات باعث دفع سموم از سطح پوست می شوند که درنهایت پوستی تمیز و بدنی پاکیزه را به شما هدیه خواهد داد. بعلاوه قدرت از بین بردن باکتری ها به وسیله آب گرم بیشتر از آب سرد است.

هشدارهای مهم

یادتان باشد برترینِ کارها، میانه روی است! می خواهیم بگوییم حالا که خواص دوش آب سرد و گرم را می دانید و می خواهید دست به انتخاب بزنید بهتر است مراقب باشید که دچار افراط وتفریط نشوید. مثلاً یکی از اشتباهات این است که استفاده از آب گرم و سرد را در یک بار حمام کردن امتحان کنید.

این حالت می تواند به شوک شدید منجر گردد. اگر دوست دارید از مزایای هر دو روش استفاده کنید، می توانید صبح ها که احتیاج به هوشیاری دارید دوش آب سرد بگیرید و شب ها از آب گرم استفاده کنید تا راحت تر بخوابید.

بدن تان را آرام آرام به آب سرد عادت دهید و از شوک وارد کردن ناگهانی به خودتان بپرهیزید. خانم های باردار بهتر است از این روش ها استفاده ننمایند و با پزشک شان مشورت نمایند.آب گرم، آب جوش نیست؛ مراقب باشید! به خصوص آقایان باید بدانند که حرارت بالای آب می تواند به قدرت باروری آنها صدمه بزند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1773

به "دوش آب سرد بگیرم یا گرم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوش آب سرد بگیرم یا گرم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید