ساعت نجومی پراگ؛ از جاذبه های مهم گردشگری شهر

به گزارش تور فرانسه، رأس هر ساعت، صدها دنیاگرد از کل دنیا با دوربین هایی آماده روبه روی ساختمان شهرداری قدیمی جمع می شوند تا نمایش مکانیکی قرون وسطایی ساعت نجومی که یکی از شگفتی های دنیا به شمار می رود را تماشا نمایند.

ساعت نجومی پراگ؛ از جاذبه های مهم گردشگری شهر

بهترین تجربه سفر را به تور جمهوری چک تجربه کنید و با مجری مستقیم تور جمهوری چک بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

ساعت نجومی پراگ که به مدت 600 سال جزو عظیم ترین گنجینه های شهر محسوب می شد، هنوز هم مردم را به وجد می آورد. نمایش پیکره های متحرک و تصویرسازی زمان در این ساعت باعث شده ادعا کنیم که هیچ وسیله زمان سنج دیگری در دنیا به این خوبی نمی تواند زمان را نشان دهد.

افسانه های ساعت نجومی پراگ

افسانه های زیادی حول ساخت این ساعت نجومی در بافت قدیمی شهر پراگ وجود دارد. یکی از معروف ترین افسانه ها آن است که این ساعت را استادی به نام هانوش (Hanuš) که ساعت ساز بسیار ماهری بود، در سال 1410 ساخته است. مسئولین شهر در آن موقع آن قدر از ساعت نجومی شادمان و راضی بودند که بعدتر از ترس آن که استاد هانوش نمونه دیگری از آن را برای شهر دیگری بسازد، شبانه وی را کور کردند تا این ساعت، شگفتی منحصر به فرد پراگ باقی بماند. چه این افسانه راست یا دروغ باشد، رأس هر ساعت پیکره ها جان گرفته و متحرک می شوند و از دو پنجره ساعت 12 حواری بیرون آمده و به شهر سلام می نمایند.

در کناره های ساعت نیز اسکلتی وجود دارد که ناقوسی را به صدا در آورده، یک بوقلمون سر خود را تکان داده، یک خسیس کیفی پر از پول داشته و یک مغرور در آینه به خود نگاه می نماید. تمام این نمایش با خواندن یک خروس طلایی و به صدا در آمدن ناقوسی عظیم در بالای برج به سرانجام می رسد. مردم در گذشته اعتقاد داشتند که با اولین بانگ خروس در صبح تمام اشباح و شیاطین از شهر پراگ دور می شدند.

درباره پیکره اسکلت کنار ساعت، افسانه هایی جداگانه نیز وجود دارد. گفته می شد زمانی که ساعت نجومی شهر برای مدتی طولانی از حرکت بایستد، ملت چک دوران سختی را سپری خواهند کرد و اسکلت نیز این واقعیت را با تکان دادن سر خود تائید می نماید. بنا بر این افسانه، تنها امید برای جلوگیری از این قضیه، تولد پسری در شب سال نو بود. زمانی که ساعت دوباره به حرکت می افتاد، پسر باید از کلیسای تین (Týn) بیرون دویده و تا ساختمان شهرداری را طی کند. وی باید این جهت را بسیار سریع می پیمود تا قبل از آخرین ضربه ناقوس ساعت به آنجا برسد. اگر او پیروز به انجام این کار می شد می توانست اسکلت و تمام نیروهای شیطانی را از شهر بیرون کند.

البته در بعضی افسانه های دیگر اسکلت نماد امید بوده و اگر دقیق تر نگاه کنید بالای ساعت دو پنجره کوچک می بینید که به سمت زندانی برای اسیر کردن اشراف استفاده می شدند. یک روز شوالیه ای که در زندان منتظر رسیدن زمان اعدام خود بود، در حال تماشای بیرون از داخل پنجره در زمان به صدا در آمدن ساعت، پرنده ای را دید که به سمت اسکلت پرواز کرد و زمانی که اسکلت فک خود را بست گنجشک درون آن اسیر شد.

پرنده کوچک باید یک ساعت دیگر صبر می کرد تا اسکلت دهان خود را باز کند و او بتواند از زندان خارج گردد. زمانی که شوالیه این صحنه را دید این باور در ذهنش جرقه زد که او نیز می تواند از زندان آزاد گردد. وی که در لحظه آخر شامل عفو مردم پراگ شد، سبب تبدیل اسکلت به نمادی از امید گشت.

داستان واقعی ساعت نجومی پراگ

سازنده واقعی ساعت را در سندی قدیمی، در سال 1961 کشف کردند. در این سند، صفحه ساعت نجومی توضیح داده شده و گفته می گردد که توسط فردی به نام میکولاش (Mikulas) از کادان (Kadan) در سال 1410 ساخته شده است. ساعت نجومی در قرن 16 توسط فردی به نام یان تابورسکی (Jan Taborsky) تعمیر و بهسازی شد. هر چند به مرور زمان خطاهای ساعت افزایش پیدا کرد و تقریباً از کار افتاد. حتی در دهه 1780 این تصمیم گرفته شد که آن را از بین ببرند اما به هر حال ساعت برای مدتی طولانی به خواب رفت.

ترمیم اساسی بالاخره ناگزیر در سال 1865 صورت گرفت. ساعت را مدرنیزه نموده و صفحه تقویم آن را نیز نقاشی نمودند. در سال 1945 ارتش آلمان ساعت را تخریب نموده و تعدادی از مجسمه های آن را نیز آتش زد. این تندیس ها بعداً توسط نمونه های کپی جایگزین شدند و زمان ساعت از زمان قدیمی چک به زمان اروپای مرکزی تغییر یافت.

صفحه تقویم روی ساعت، تصور مردم قرون وسطی از دنیا هستی را به نمایش می گذارد: زمین در مرکز. قسمت آبی صفحه آسمان بالای افق را نشان می دهد. کلماتی لاتین به معنی شرق، غرب، طلوع و غروب در چهار طرف صفحه نوشته شده اند و یک حلقه نشان دهنده بروج فلکی نیز شرایط ستارگان را در آسمان نشان می دهد. سه دایره داخل صفحه، زمان های قدیمی چک، اروپای مرکزی و زمان بابلی را تعیین می نمایند.

از روی صفحه ساعت نجومی می توان روز، هفته، ماه و سال را به طور دقیق تعیین کرد. همچنین برج های ستاره شناسی نیز هر ماه توسط ساعت نشان داده می گردد. در طی تابستان سعی کنید که نمایش ویدئویی که بر روی ساعت تابانده می گردد را از دست ندهید. طی این نمایش بعضی از مهم ترین رویدادهای تاریخی چک روی ساعت جان می گیرند و تجربه ای جالب توجه را برای بازدیدنمایندگان رقم می زنند.

برای رسیدن به این جاذبه زیبای شهر پراگ می توانید از تراموا، اتوبوس و مترو استفاده نموده و اندکی تا مقصد پیاده روی کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1219

به "ساعت نجومی پراگ؛ از جاذبه های مهم گردشگری شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت نجومی پراگ؛ از جاذبه های مهم گردشگری شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید