چرا ساخت پیشتازان فضا 4 بهتر از راه اندازی مجدد آن است؟

به گزارش تور فرانسه، علی رغم واکنش های ضد و نقیض به ساخت دنباله پیشتازان فضا 4، باز هم می توان گفت که کار بر روی این دنباله بسیار بهتر از راه اندازی مجدد این فرنچایز است.

چرا ساخت پیشتازان فضا 4 بهتر از راه اندازی مجدد آن است؟

با راه اندازی مجدد مجموعه های علمی-تخیلی کلاسیک پیشتازان فضا در سال 2009 و به کارگیری مجموعه ای از بازیگران برتر و جلوه های بصری مدرن، مجموعه تازهی از فیلم های پیشتازان فضا به دنیا آمد که توانست مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کند. سه اکران اولیه مورد استقبال مردم و منتقدین قرار گرفتند، اگرچه دنباله بعدی تحت عنوان فراتر از پیشتازان فضا در گیشه ضعیف عمل کرد و باعث شد بسیاری از خود بپرسند که آیا پیشتازان فضا 4 هرگز ساخته خواهد شد یا خیر.

با این حال، شش سال پس از فراتر از پیشتازان فضا، به نظر می رسد که انتها یک دنباله دیگر در راه است که قرار است در آن، کریس پاین و زکری کینتو در نقش کرک و اسپاک به ایفای نقش بپردازند. فرنچایز فعلی پیشتازان فضا در یک تایم لاین جایگزین، معروف به تایم لاین کلوین، واقع شده است و لذا تفکیک آن از مجموعه پیشتازان فضا باعث شده که در میان هواداران این فرنچایز تفرقه ایجاد گردد. با توجه به اینکه مت شاکمن، کارگردان وانداویژن کارگردانی پیشتازان فضا 4 را بر عهده دارد، به نظر می رسد که دنباله این فیلم بسیار مهیج خواهد بود، اما بسیاری معتقدند که قرار دادن فیلم دیگری در تایم لاین کلوین غیرضروری است.

با این حال قطعا فراوری پیشتازان فضا 4 نسبت به راه اندازی مجدد این فرنچایز، گزینه بسیار بهتری به شمار میرود. راه اندازی مجدد فرنچایزهای محبوب، در سال های اخیر به شدت در هالیوود رواج یافته است. در حقیقت پس از تبدیل شدن یک فیلم پیروز به بخشی از یک فرنچایز و تسلط او بر دنیا سینما و گیشه، بسیاری از استودیوها عادت کرده اند که پس از یک دنباله ناپیروز، فرنچایز را مجددا راه اندازی نمایند و بینندگان نیز به این موضوع عادت کرده اند. با این حال، بنا به دلایل زیر، علی رغم عملکرد ضعیف فراتر از پیشتازان فضا در گیشه، باز هم فراوری پیشتازان فضا 4 بهتر از راه اندازی مجدد این فرنچایز است.

تایم لاین کلوین پیشتازان فضا 4 برای مخاطبان بیشتری مجذوب کننده خواهد بود

پیشتازان فضا توانست تحول عظیمی را در فرنچایز علمی تخیلی به وجود آورد که به نفع سری فیلم های تایم لاین کلوین تمام شد. پس از اینکه دنباله فراتر از پیشتازان فضا نتوانست مخاطبان را به سمت جذب کند و فراوری دنباله های بعدی این فرنچایز برای چند سال متوقف شد، پیشتازان فضا با فراوری سریال های تلویزیونی به راه خود ادامه داد. بنابراین اگرچه ممکن است شواهد نشان دهند که این فرنچایز نیازی به ساخت دنباله های بیشتری در تایم لاین کلوین ندارد، اما در واقع کاملا برعکس این موضوع صحت دارد و یک دلیل قطعی برای این امر این است که تایم لاین کلوین برای مخاطبان سینما روی بسیار بیشتری مجذوب کننده است.

پیشتازان فضا همیشه نسبت به سایر فرنچایزهای هم عصرش، کمتر بر صحنه های اکشن متمرکز بوده و معمولا در داستان های آن، کاراکترها در پی راه های صلح آمیزی برای کشف سیارات و تمدن های ناشناخته بودند. علاوه بر این، کشتی های اختر ناوگان، به روشی شبیه به نبردهای دریایی عمل می نمایند. با این حال، دنباله سال 2009 حاوی صحنه های اکشن بیشتری بود و کرک با بازی کریس پاین، اندکی با دشمنانش خشن تر رفتار می کرد. در واقع گویا فیلم های پیشتازان فضا تایم لاین کلوین، صحنه های اکشن بیشتری دارند و لذا همین امر مخاطبان بسیار بیشتری را به سمت این فرنچایز جلب کرده است چراکه گویا صحنه های اکشن مخاطب پسندتر هستند

اینترپرایز و خدمه آن هنوز برای مخاطبین مجذوب کننده هستند

از آنجا که پیشتازان فضا یکی از فیلم های پیشگام در نمایش داستان های علمی تخیلی مدرن، تلقی می گردد، شخصیت هایی که خدمه اینترپرایز را تشکیل می دهند جزو کاراکترهای نمادین بسیاری از داستان های علمی تخیلی محسوب می شوند. یکی از دلایلی که سبب شد راه اندازی مجدد تایم لاین کلوین در سال 2009 بسیار پیروز باشد، بازسازی نقش ها بود. بازیگران تازه توانستند همان کاراکتر بازیگران اصلی را به نمایش درآورند و در عین حال ویژگی های تازهی را نیز به نقش ها بیفزایند.

بنابراین می توان گفت انتخاب بازیگران برای فیلم های تایم لاین کلوین فوق العاده عالی بود. اما برای راه اندازی مجدد فرنچایز باید دوباره تمام آن نقش ها آماده شوند و همین امر باعث کاهش ویژگی های محبوب شخصیت های اصلی خواهد شد. اما اگر به جای آن به پاین، کینتو، پگ، سالدانیا، چو و آربان اجازه دهیم تا بیشتر با نقش های دنباله های تازه همزادپنداری نمایند، یاری قابل توجهی به اینترپرایز کرده ایم. بنابراین اگر باز هم قرار باشد فرنچایز پیشتازان فضا بازبینی گردد قطعا کاراکترها، محبوبیت خود را بیشتر و بیشتر از دست خواهند داد و داستان ها برای مخاطبان گیج نماینده تر از قبل خواهند شد.

تایم لاین کلوین، دوباره یاد و خاطره سری اصلی پیشتازان فضا را در دل مخاطبان زنده می نماید

اگرچه در فیلم های تازه پیشتازان فضا شاهد تغییراتی در داستان های اصلی هستیم، اما آن ها از بسیاری جهات به سری اصلی پیشتازان فضا وفادار مانده اند. در طول سالیان متمادی، فرنچایز پیشتازان فضا در هر سری تازه به طور قابل توجهی نسبت به سری قبل تغییر کرده است. اما با بازگرداندن شخصیت های اصلی در تایم لاین کلوین، قطعا دنباله ها تا حد زیادی به سری اصلی شبیه خواهند شد. در حالی که این سری فیلم ها ممکن است حاوی صحنه های اکشن بیشتری باشند، اما کرک از تایم لاین کلوین درست همچون همتای اصلی خود، عاشق کند و کاو در ناشناخته هاست.

این یکی از ویژگی های شخصیتی خاصی است که به نظر می رسد هیچ کاپیتان دیگری در اختر ناوگان، آن طور که باید و شاید از آن برخوردار نبوده و همین امر به فیلم های تایم لاین کلوین اجازه می دهد تا روح ماجراجویی های پیشتازان فضا را دوباره بیدار نمایند. اگرچه در حال حاضر اطلاعات زیادی در خصوص داستان پیشتازان فضا 4 وجود ندارد، اما قطعا این فیلم از همان روح ماجراجویانه پیشتازان فضا بهره خواهد برد.

تایم لاین کلوین پیشتازان فضا 4 داستان های بیشتری برای گفتن دارد

دلیل دیگری که بر اساس آن می توان گفت راه اندازی مجدد پیشتازان فضا به این فرنچایز آسیب می رساند این است که هنوز چیزهای زیادی برای کاوش در تایم لاین کلوین وجود دارد. کاوش های پیشتازان فضا، به مجموعه ای از داستان های متنوع ختم خواهند شد که برای مخاطبان مجذوب کننده خواهند بود. هرچند که شاید هواداران دوآتشه چندان از ین امر راضی نباشند، اما هنوز چیزهای زیادی در خصوص کرک با نقش آفرینی کریس پاین و اسپاک با بازی زکری کینتو وجود دارد. به خصوص با توجه به اینکه داستان های هر دو شخصیت مجددا به عنوان بخشی از تایم لاین کلوین بازنویسی شده اند.

با توجه به اینکه داستان اینترپرایز در انتها فیلم فراتر از پیشتازان فضا ناتمام ماند، راه اندازی مجدد فرنچایز، قطعا آسیب زننده خواهد بود. در حالی که بعضی معتقدند ممکن است برای ساخت پیشتازان فضا 4 خیلی دیر شده باشد، اما هنوز داستان هایی در تایم لاین کلوین وجود دارد که می توان به آن ها پرداخت. مثلا همان طرح داستانی ای که باعث شد پیشتازان فضا به سوی تاریکی بتواند محبوبیت زیادی پیدا کند. چراکه این فیلم هم به تعریف مجدد داستان های مجموعه اصلی پیشتازان فضا پرداخته بود.

از پیشتازان فضا 4 چه انتظاری داریم

هنوز معین نیست که پیشتازان فضا 4 دقیقا به چه داستانی خواهد پرداخت و کدام سمت و سو را در پیش خواهد گرفت. با این حال، با توجه به اینکه بسیاری از بازیگران در حال بازگشت به این فرنچایز هستند، به نظر می رسد که داستان پیشتازان فضا 4 دنباله ای برای فراتر از پیشتازان فضا باشد. در واقع داستان پیشتازان فضا 4 هم می تواند همان داستان ارجینال (درست همچون پیشتازان فضا) را تعریف کند و هم می تواند به بازسازی یک خط داستانی تثبیت شده (مانند پیشتازان فضا به سوی تاریکی) بپردازد.

از بین این دو رویکرد، دومی ممکن است عملکرد بهتری داشته باشد، چرا که فیلم به سوی تاریکی پرفروش ترین فیلم در تایم لاین کلوین بوده است. بعلاوه این احتمال وجود دارد که خان با نقش آفرینی بندیکت کامبربچ بتواند دوباره در این فیلم حضور یابد و جایگاه خود را به عنوان شخصیت اصلی در هر دو تایم لاین تثبیت نماید. در حالی که بعضی از هواداران اصلا برای پیشتازان فضا 4 هیجان زده نیستند، اما معتقدند که ساخت این فیلم بسیار بهتر از راه اندازی مجدد فرنچایز است.

منبع: screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1559

به "چرا ساخت پیشتازان فضا 4 بهتر از راه اندازی مجدد آن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ساخت پیشتازان فضا 4 بهتر از راه اندازی مجدد آن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید