کلیسای استراسبورگ در فرانسه

به گزارش تور فرانسه، کلیسای استراسبورگ (strasbourg cathedral)، یکی از بهترین کلیساهای ساخته شده به سبک گوتیک در اروپا است.  قدمت این کلیسا به سال 1015 می‌رسد. این کلیسا یک با دچار آتش سوزی شده است و بعد از این حادثه آن را بازسازی کرده‌اند.

کلیسای استراسبورگ در فرانسه

این کلیسا با پیشنهاد اسقف ورنر فون هابسبورگ (Werner von Habsburg) شروع شد، اما بعداً آتش‌سوزی موجب ویرانی بخش زیادی از این ساختمان رومی شد. تا زمانی که این کلیسا مورد بازسازی قرار گرفته بود. یعنی پایان قرن 12 که سنگ ‌های قرمز از کوه‌های وسگس (Vosges) به آنجا منتقل می ‌شدند، معماری گوتیک آن تقریبا تکمیل شده بود و این کلیسا سرگرم تکمیل عناصر زیبایی ‌شناختی خود بود. پروژه اولین بنای کلیسا در ناحیه آلزاس (Alsace) به هنرمندان و سنگ ‌تراشان سپرده شد که روی کلیسای معروف گوتیک واقع در چارترز (Chartres) هم کار کرده بودند.

اگرچه در ابتدا اسقف اعظم محلی برای ساخت این کلیسا هزینه جمع ‌آوری کرده بود، اما بعدتر، بورژوازی شهری مسوولیت این کار را بر عهده گرفت. همچنین با توجه به کمبود پول، شهروندان تصمیم گرفتند با اهدای مبالغی، خودشان در ساخت این کلیسا سهم داشته باشند.

شخصی که در سال 1284 به عنوان هماهنگ‌ کننده کل این پروژه درنظر گرفته شد، اروین فون اشتاین ‌باخ (Erwin von Steinbach) بود. او خیلی مایل بود بخشی از پول ساختمان کلیسا را تقبل نماید ولی از آنجا که پول نداشت، اسبش را اهدا کرد! طراحی قسمت جلویی و ورودی این کلیسا، کار اوست. تا زمان مرگ اشتاین ‌باخ، پنجره‌های این ساختمان هم در حال تکمیل بود. در سال 1399، معمار کلیسای شهر اولم (Ulm) با نام اولریش فون انسینگن (Ulrich von Ensingen)، بر کار ساخت گنبد هشت‌ ضلعی این کلیسا نظارت می‌کرد. پس از مرگ وی کار ساخت این بنا توسط یوهانس هولتس (Johannes Hültz) از شهر کولن (Köln) تکمیل و خیلی زود تبدیل به سمبل استراسبورگ شد.

در طی چهار قرن بعد، کلیسای استراسبورگ به خاطر ارتفاع برج آن یعنی 142 متر، به عنوان بلندترین ساختمان در جهان مدرن شناخته می‌شد! علاوه بر این، با توجه به اینکه این کلیسا یکی از چند کلیسای گوتیک با تنها یک برج بود، کلیسایی منحصربه فرد قلمداد می‌شد. در سال 1521، این کلیسا تبدیل به کلیسای پروتستان شد. پس از پیوستن استراسبورگ به فرانسه در سال 1681، این کلیسا دوباره کاتولیک و به مریم مقدس اهدا شد. برای آشنایی بیشتر با سبک معماری گوتیک در تور اروپا به بازدید این کلیسا بروید.

انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 218

به "کلیسای استراسبورگ در فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای استراسبورگ در فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید