20 دانشگاه سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه های جوان و برتر جهان

به گزارش تور فرانسه، مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز 2020، دانشگاه های 17 کشور اسلامی حضور دارند که تعداد دانشگاه های برتر ایران با عنوان دانشگاه های جوان زیر 50 سال قدمت، 20 دانشگاه است.

20 دانشگاه سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه های جوان و برتر جهان

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در دبیرستان انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران،گفت : تایمز نتایج ویرایش 2020 دانشگاه های جوان را که کمتر از 50 سال از تاسیس آن ها می گذرد منتشر کرد.

عملکرد فضای پژوهشی و انتقال دانش در دانشگاه های جوان

وی افزود: در این ویرایش، 10 دانشگاه برتر نخست بین آسیا و اروپا تقسیم شده است. دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ طی سه سال متوالی در صدر جدول دانشگاه های برتر جوان قرار گرفته است. رتبه دوم از آن دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور است. این دو دانشگاه فعالیت های علمی و تحقیقاتی شبیه به هم دارند و در حوزه هایی مانند چشم انداز بین المللی تاثیر استناد، فضای پژوهشی و انتقال دانش از عملکرد بسیار بالایی برخوردار هستند.

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: دانشگاه پلی تکنیک لوزان در سوئیس درحا لی که در سال پیش در بین 10 دانشگاه برتر جوان حضور داشت اما در ویرایش حاضر به دلیل ورود این دانشگاه به سن 51 سالگی از جدول رتبه بندی خارج شده است. رتبه های سوم تا پنجم در اختیار دانشگاه PLS پاریس، مدرسه مطالعات پیشرفته SantaAnna در ایتالیا و انستیتو پیشرفته علوم و فناوری کره جنوبی است.

وی افزود: از نظر تعداد، بریتانیا با 36، اسپانیا با 27، فرانسه و هندوستان هر کدام با 26 دانشگاه بیشترین دانشگاه ها را در بین موسسات جوان زیر 50 سال قدمت به خود اختصاص داده اند. اعداد دانشگاه های استرالیا در بین 100 دانشگاه برتر 17 و بریتانیا 5 است. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه دنیای 74 در بین 100 دانشگاه نخست این رتبه بندی قرار گرفته است.

مهراد افزود: هندوستان در بین 70 دانشگاه برتر برای نخستین بار دارای دو موسسه ممتاز است. انستیتو فناوری روپار هند با رتبه 62 و انستیتو فناوری ایندور هند با رتبه 64 در مجموع، در ویرایش 2020 تعداد 414 دانشگاه از 66 کشور دنیا رتبه بندی شده است. شاخص های این رتبه بندی با رتبه بندی معمول سالیان تفاوت چندانی ندارد. تنها وزن شاخص ها برای انعکاس ماموریت دانشگاه های جوان تعدیل شده است.

حضور 20 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی دانشگا ه های جوان تایمز 2020

وی گفت: تعداد دانشگاه های برتر جمهوری اسلامی ایران با عنوان دانشگاه های جوان زیر 50 سال قدمت، 20 دانشگاه است.

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در ادامه افزود: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه 74 دنیا مقام نخست کشوری را در بین این گروه از دانشگاه های برتر به خود اختصاص داده است. امتیاز این دانشگاه مانند 19 دانشگاه جوان برگزیده دیگر در شاخص دانشجویان بین المللی صفر درصد است که شایسته است با اتخاذ تدابیر لازم به این شاخص توجه بیشتری معمول گردد.

وی گفت: در مرتبه بعد، دانشگاه های کاشان و یاسوج در فاصله ای بین 101 تا 150، دانشگاه های بین المللی امام خمینی، علوم پزشکی ایران، صنعتی اصفهان، و صنعتی شیراز در فاصله ای بین 151 تا 200، دانشگاه از5 در دامنه ای بین 201 تا 250، دانشگاه های بوعلی سینا، گیلان، کردستان و سمنان در دامنه ای بین 251 تا 300، دانشگاه های صنعتی شاهرود و زنجان در فاصله ای بین 301 تا 350، دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان، شهر کرد، شاهد، شهید باهنر کرمان و یزد در رتبه ای بین 351 تا 400 و دانشگاه بیرجند بعد از رتبه 401 گزارش شده است.

مهراد در خاتمه گفت: علاوه بر جمهوری اسلامی ایران از کشورهای اسلامی تعدادی از دانشگاه های الجزایر، بروئنی دارالسلام، مصر، عراق، اردن، قزاقستان، مراکش، مالزی، نیجریه، عمان، پاکستان، قطر، عربستان سعودی، تونس، ترکیه و امارات متحده عربی در گروه دانشگاه های برتر جوان رتبه بندی شده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 611

به "20 دانشگاه سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه های جوان و برتر جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 دانشگاه سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه های جوان و برتر جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید