آشنایی با ورزش اسپینینگ و فواید و معایب آن

به گزارش تور فرانسه، ورزش اسپینینگ (Spinning) همان دوچرخه ثابت در محیط های بسته مانند سالن ورزشی یا خانه می باشد. اسپینینگ یک ورزش موثر برای سوزاندن کالری های اضافی و لاغر شدن است.

آشنایی با ورزش اسپینینگ و فواید و معایب آن

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

دوچرخه سواری در یک مکان ثابت (Indoor Cycling) از جمله فعالیت های ورزشی است که بر روی قدرت، مقاومت، فواصل زمانی و شدت تلاش ورزشکار تمرکز می کند. دوچرخه ثابت دستگاهی است که بیشتر با به کار گیری یک چرخ طیار - به اصطلاح انگلیسی Flywheel فلای ویل - شتاب و حالت پدال زدن بر روی یک دوچرخه واقعی را شبیه سازی می کند. در حالت های مختلف می توان مقاومت چرخ طیار و در نتیجه سطح دشواری پدال زدن را تغییر داد. امروزه در بازار دستگاه های ورزشی سه نوع دوچرخه ثابت وجود دارد: دوچرخه ثابت خوابیده، دوچرخه ثابت قائم و دوچرخه ثابت اسپینینگ. طراحی، راحتی کاربر و مکان قرار گیری چرخ طیار باعث ایجاد این دسته بندی شده است.

تمرینات ورزشی اسپینینگ یک راه بسیار مفید برای سوزاندن کالری های مضر بدن و از بین بردن استرس شایع ذهنی است. یک جلسه تمرین اسپینینگ با استفاده از یک دوچرخه ثابت که دارای سطوح چالش برانگیز متنوعی است، انجام می شود. این دوچرخه ثابت براحتی می تواند میزان پیشرفت شما را در یک بازه زمانی تعیین تعیین کند، بنابراین انگیزه شما برای ادامه دادن ورزش و رسیدن به اهداف تناسب اندام افزایش پیدا می کند. مزیت های زیادی در انجام تمرینات اسپینینگ وجود دارد.

فواید اسپینینگ

یک تمرین پربازده برای عضلات

جلسات تمرین با دوچرخه اسپینینگ راهکار مناسبی برای تغییر شکل عضلات پا هستند، البته نه فقط عضلات پا. این ورزش بر روی عضلات مرکزی پا متمرکز است، اما در عین حال ماهیچه های مختلف ران و باسن را درگیر می کند. با نشستن بر روی دوچرخه براحتی می توانید سطح دشواری پدال زدن را تغییر دهید؛ درست همانند بالا یا پایین رفتن از سربالایی و یا سرازیری در حین پدال زدن بر روی دوچرخه های معمولی. هنگام پدال زدن، عضلات ران و عضله نرمه ساق پا خود را به کار می گیرید. اگر حالت صحیح بدن را بر روی دوچرخه اسپینینگ رعایت کنید، عضلات میانی بدن به خصوص عضلات شکم درگیر می شوند. زمانی که سریعتر پدال می زنید، بدن به سمت سوزاندن چربی تمایل پیدا می کند. بنابراین، اگر از ران های بزرگ خود خسته شده اید و به دنبال ساخت عضلات خالص و بدون چربی هستید، ورزش اسپینینگ گزینه بسیار خوبی است.

ورزشی با تاثیرات منفی کم

اسپینینگ در کنار یوگا و شنا جزو ورزش های کم خطر هستند. انجام تمرینات متنوع بر روی یک دوچرخه ثابت اسپینینگ از جمله ورزش هایی است که تاثیرات منفی ناچیزی به همراه دارد. این به این معنی است که در مقایسه با دویدن و سایر تمرینات ایروبیک فشار زیادی بر زانو و مفاصل وارد نمی شود، چراکه با تعیین درجه دشواری دوچرخه براحتی می توانید دستگاه را با سطح قدرت پاها تطابق دهید و به مرور زمان پیشرفت کنید.

یک ورزش هوازی بی نظیر

قانون تمرینات هوازی این است که باید بر روی روال تمرینات و نوع حرکت تمرکز داشته باشد. با وجود این ویژگی، تعداد ضربان قلب شما بالا رفته و قلب تقویت می شود - واضح است، چراکه قلب نیز یک ماهیچه است. از طرف دیگر، اگر بتوانید در حین پدال زدن طرز تنفس خود را تنظیم کنید، اسپینینگ بر بهبود شرایط شش ها تاثیرات مثبت زیادی می گذارد.

اسپینینگ یک تمرین تطبیق پذیر

این ورزش برای هر سطحی از آمادگی جسمانی مفید است. در جلسه اول بهتر است متناسب با قدرت پاها، سطح سختی پدال زدن را تغییر دهید. بنابراین تمرینات را به صورت پله ای پیش می گیرید، و پس از افزایش آمادگی جسمانی پدال زدن را دشوارتر دنبال خواهید کرد.

یک ورزش برای مبارزه با استرس

ویژگی مشترک تمامی انواع ورزش ها قدرت آنها در از بین بردن استرس است. باید این واقعیت را بدانیم که یک ورزش چالش برانگیز دوست داشتنی تر است، و تمرینات خسته کننده میل و رغبت ورزشکار را از بین می برند. با توجه به این مسئله، طراحی و نوع تمرینات بر روی دوچرخه اسپینینگ باعث شده تا این ورزش استرس زدای بهتری باشد.

دنبال کردن میزان پیشرفت جسمی

بیشتر دوچرخه ثابت های اسپینینگ دارای چندین دستگاه متنوع برای اندازه گیری ضربان قلب، مسافت و تعداد کالری سوزانده شده هستند. پس با تکیه بر تجربه و علم می توانید میزان پیشرفت خود را اندازه بگیرید، که این ویژگی انگیزه زیادی به ورزشکار می دهد.

ورزشی برای تمام فصل ها

بر خلاف سایر فعالیت های بدنی مانند دویدن، که در ماه های بسیار گرم یا سرد سال می تواند آزار دهنده باشد، ورزش بر روی دوچرخه ثابت اسپینینگ می تواند در شرایط هوایی مناسب در منزل یا باشگاه بدنسازی و فیتنس انجام شود.

معایب اسپینینگ

درد در ناحیه پایین کمر

در دوچرخه سواری و بیشتر ورزش های شبه دوچرخه سواری مانند اسپینینگ، عدم رعایت فرم صحیح بدن می تواند باعث درد ستون فقرات و گرفتگی قسمت پایین کمر شود. در حین کار بر این نوع دوچرخه ثابت زمان زیادی به سمت جلو خم می شوید، که این عامل می تواند باعث خستگی عضلات پایینی کمر شود. از طرف دیگر، با خسته شدن عضلات، ورزشکار از حالت صحیح پدال زدن خارج می شود، و به مرور زمان احتمال ایجاد مصدومیت و یا کوفتگی بلند مدت افزایش پیدا می کند.

خطر فشار بر کلیه

هر نوع فعالیت ورزشی بسیار شدید ناآگاهانه می تواند باعث ایجاد عارضه رابدومیولیز شود. اگر فردی بدون آگاهی از این موضوع با شدت و سرعت زیاد به پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت اسپینینگ بپردازد، انرژی بدن این فرد در مدت زمان کوتاهی تخلیه شده، عضلات اسکلتی تخریب می شوند و محتویات آنها به خون وارد می شود. با تخریب سریع این سلول ها میوگلبین آزاد شدن و اثرات سمی بر کلیه می گذارد. رابدومیولیز، در موارد شدید می تواند به نارسایی کلیه منجر شود.

منبع: setare.com
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 892

به "آشنایی با ورزش اسپینینگ و فواید و معایب آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با ورزش اسپینینگ و فواید و معایب آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید