بورس کف خود را پیدا نموده، اما خبری از صعود چشمگیر نیست!

به گزارش تور فرانسه، حرکت پاندولی شاخص کل بورس بین دو کانال یک میلیون و 200 و یک میلیون و 300 هزار واحد در روزهای قبل بارها تکرار شده است، به طوریکه بورس هر روز رنگ عوض میکند و عمر چراغ سبز یا چراغ قرمز در آن به دو روز هم قد نمیدهد. با این وجود یک تحلیلگر بازار سرمایه بر این باور است که بازار کف خود را پیدا نموده و ریسک ها درحال کاهش است اما نمیتوان انتظار صعودی چشمگیر را از آن داشت.

بورس کف خود را پیدا نموده، اما خبری از صعود چشمگیر نیست!

ولید هلالات در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر اینکه از ابتدای سال 1399 در بازار سرمایه شاهد نوسانات بسیار بزرگی هستیم، اظهار کرد: این نوسانات معمولا پیش بینی ناپذیرهستند. درواقع بازیگران بازار یا همان سرمایه گذاران خرد، دیدگاه های متفاوتی نسبت به یک اتفاق دارند. برای مثال یک پدیده از دید بعضی افراد موضوعی مثبت و از دید بعضی افراد موضوعی منفی است. به همین علت نوسانات را نسبت به اخبار مختلف شاهد هستیم.

ریسک بازار درحال کاهش است

وی با اشاره به شرایط بازار سرمایه در روزهای گذشته گفت: بازار سرمایه در روزهای قبل افت کرد و توانست در نقطه ای به تعادل برسد اما به نظر من صعود چشمگیر در بازار نیازمند گذر زمان و بعلاوه شفاف شدن شرایط است. درواقع نباید انتظار داشته باشیم بازار بعد از رسیدن به یک تعادل رشد با اهمیتی داشته باشد و رفتارهای رفت و برگشتی در بازار طبیعی است.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: با این حال اتفاقی که در بازار درحال رخ دادن است این است که نوسانات نمادها در یک روز نسبت به قیمتی که در همان روز باز می شوند درحال کم تر شدن است. به عبارت دیگر حرکت های رفت و برگشتی بازار دائم کم و کمتر می گردد که به نظر من منطقی بوده و به معنی کاهشی شدن ریسک بازار است.

حرکت بازار به سمت عقلانیت با گزارش های ماهانه آذر

هلالات با اشاره به گزارش های شرکت های بورسی در آذرماه اظهار کرد: به زودی گزارش های آذرماه از راه می رسد که پایه ای برای پیش بینی سود فصل پاییز و تحلیل فصل بعدی است. اگر در روزهای آینده تغییر منفی رخ ندهد و خبر منفی از راه نرسد، گزارش های ماهانه اذر و بعلاوه گزارش های سود و زیان فصل پاییز میتوانند بازار را به سمت عقلانیت بیشتر و دور شدن از هیجان ببرند.

وی با تاکید بر اینکه بازار کف خود را پیدا نموده است، مطرح کرد: با این حال نباید انتظار داشت با صحبت مقامی و یا برای مثال وعده شاخص یک میلیون و 700 هزار واحدی، بازار آغاز به رفتار هیجانی نموده و رشدی چشم گیر داشته باشد.

شرط موفقیت، عقلانیت و عمل است

این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه با اشاره به لایحه بودجه سال آینده گفت: یکی از نگرانی های بازار این است که احساس میکند از انجائی که دولت به لحاظ بودجه ای در مضیقه است، قصد دارد از بازار سهام به هر طریقی بهره برداری کند. برای مثال با نرخ های که به بازار آسیب وارد میکند اوراق بفروشد، سهام عرضه کند و یا از سود شرکت های بزرگ به هر طریقی عددی را برداشت نمایند. این نگاه باعث می گردد سرمایه گذاران نو وارد بازار نشوند و سرمایه گذارانی که منابعی در بازار دارند نیز محتاط عمل نمایند و ترجیح دهند منابع خود را در بخش اوراق نگه دارند.

وی با اشاره به 10 تصمیم اخیر دولت درمورد بازار سرمایه شرح داد: اگر پشت تصمیمات و صحبت هایی که در راستای حمایت از بازار گرفته و زده می گردد عقلانیت باشد و بعلاوه جنبه عملی پیدا کند اعتماد به بازار برمیگردد. یکی از تصمیمات مهم قیمت گاز بود که برای گاز خوراک و گاز سوخت، که سقف 5000 و 2000 تومان در نظر گرفته شد. به نظرم تاریخ انقضای این تصمیم کوتاه است زیرا قیمت های جهانی درحال تغییر بوده و فرمول نرخ گاز مشکل اساسی دارد که باید رفع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1474

به "بورس کف خود را پیدا نموده، اما خبری از صعود چشمگیر نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس کف خود را پیدا نموده، اما خبری از صعود چشمگیر نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید