خبرنگاران بی محلی مردم به شیب صعودی مرگ با کرونا

به گزارش تور فرانسه، ساری - خبرنگاران - فرایند رو به رشد روزانه مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در کشور نشان می دهد که کنترل این ویروس و بیماری در مراکز درمانی هنوز به حالت عادی برنگشته و در عین حال بسیاری از مردم کماکان بدون توجه به توصیه های ایمنی و هشدارهای بهداشتی این ویروس را جدی نگرفته اند.

خبرنگاران بی محلی مردم به شیب صعودی مرگ با کرونا

ویروس مرموز کرونا در ایران همچنان می تازد و قربانی می گیرد.آخرین آمار اعلام شده از تعداد مبتلایان قطعی به این ویروس در ایران عدد 14 هزار و 991 نفر را نشان می دهد و این فرایند رو به رشد، یعنی کرونا همچنان سلامت مردم را تهدید می کند.

نگاهی به آمارهای رسمی وزارت بهداشت درباره تعداد مبتلایان به کرونا و فوت های ناشی از ابتلا به این بیماری در کشور شرایط را شفاف تر می کند. تعداد مبتلایان قطعی به کرونا در ایران 10 اسفند 593 نفر بود که امروز پس از 16 روز با 25 برابر افزایش به حدود 15 هزار نفر رسیده است. این فرایند رو به رشد یعنی فرآیند ابتلا به کرونا در ایران و شیوع این ویروس همچنان روی شیب صعودی قرار گرفته است. اما بازارها هنوز پر از رفت وآمدهای غیرضروری است. بسکمک از مردم کرونا را هنوز جدی نگرفته اند و برخی هم گمان می کنند خانه بستگان درجه یک برای آن ها امن است و کرونا فقط در محیط های عمومی کمین آن ها را می کشد.

افزایش روزانه مرگ

فرایند صعودی آمارهای مربوط به کرونا فقط محدود به آمار مبتلایان قطعی نیست. نگاهی به آمار روزانه تعداد فوتی های ناشی از کرونا در کشور میزان جدی بودن خطر برای مردم را بیشتر نشان می دهد. از ابتدای اسفند، مرگ ناشی از کرونا در ایران مشاهده شد و هر چه بیشتر گذشت، روز به روز بر تعداد فوت شدگان کرونایی افزوده شد.

در حالی که تعداد مرگ های ثبت شده بر اثر کرونا در دوسه هفته نخست اسفند روزانه با کمتر از 20 مورد در سراسر کشور افزایش می یافت، اکنون تعداد مرگ های ناشی از کرونا در هر 24 ساعت از یکصد نفر هم گذشته است. به طوری که در 24 ساعت اخیر بنا به اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، 129 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند تا صدای زنگ خطر این ویروس بیشتر از روزهای گذشته به گوش برسد.

تعداد فوت های ناشی از کرونا در ایران تا روز 6 اسفند 15 نفر اعلام شده بود.7 اسفند این تعداد با 4 فوت ثبت شدۀ دیگر به 19 نفر رسید. 8 اسفند هم فرایند رو به رشد آمار مرگ های کرونایی ادامه یافت و با 7 مرگ کرونایی دیگر به 26 نفر افزایش یافت.

تعداد مرگ های روزانه کرونا در 24 ساعت از هشتم تا نهم اسفند با 8 نفر افزایش به 34 نفر رسید و 10 اسفند نیز اعلام شد که این آمار با 9 نفر افزایش روی عدد 43 نفر متوقف شد.

دو رقمی شدن مرگ در هر روز

از 10 اسفند به بعد تعداد مرگ های کرونایی اعلام شده توسط وزارت بهداشت در هر 24 ساعت دو رقمی شد و حالا پس از دو هفته شاهد سه رقمی شدن تعداد مرگ بر اثر کرونا در هر 24 ساعت هستیم.

ظهر 11 اسفند اعلام شد که در 24 ساعت پشت سر گذاشته شده 11 نفر که ابتلای آن ها به کرونا اثبات شده بود جان باختند و تعداد فوتی های ناشی از کرونا در کشور به 54 نفر رسید.

این فرایند رو به رشدِ تعداد مرگ های ناشی از کرونا، در روزهای بعد پررنگ تر به چشم می آید. در حالی که 17 اسفند تعداد فوت شدگان در 24 ساعت پشت سر گذاشته شده 21 نفر اعلام شده بود، ظهر 18 اسفند سخنگوی وزارت بهداشت از رشد بیش از 2 برابری مرگ بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد و گفت که در 24 ساعت بین ظهر هفدهم تا هجدهم اسفند 49 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند و مجموع فوت شدگان بر اثر ابتلا به کرونا در ایران به 194 نفر رسید.

19 اسفند و 13 اسفند تنها روزهایی بودند که تعداد فوت شدگان در 24 ساعت نسبت به روز ماقبل کمتر بود. 13 اسفند یک نفر نسبت به روز قبل کاهش داشت و 19 اسفند هم با کاهش 6 موردی مرگ در 24 ساعت، اعلام شد که 43 نفر طی یک شبانه روز جان باختند و آمار فوتی ها به 237 نفر رسید.

21 اسفند اعلام شد که تعداد قربانیان در یک شبانه روز اخیر 63 نفر بود. یعنی 9 نفر بیشتر از روز قبل. با این آمار تعداد جان باختگان تا ظهر روز 21 اسفند به 354 نفر افزایش یافت.

چند گام تا هزارمین مرگ

از 25 اسفند تعداد مرگ های روزانه بر اثر کرونا سه رقمی شد. کیانوش جهانپور در این روز اظهار داشت طی 24 ساعت پشت سر گذاشته شده 113 نفر از مبتلایان به کرونا جان باختند و آمار مرگ کرونایی در ایران به 724 مورد رسید.

آخرین آمار اعلام شده در ظهر امروز نیز کماکان از فرایند افزایشی مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در مراکز درمانی ایران خبر می دهد؛ 129 مورد مرگ در 24 ساعت سبب شد که تعداد قربانیان ویروس مرموز چینی در ایران به 853 نفر برسد و با این فرایند احتمالا فردا یا نهایتا در روز 28 اسفند، تعداد رسمی جان باختگان بر اثر کرونا در ایران از هزار نفر عبور می کند.

جدول روزانه قربانیان کرونا در ایران از 6 تا 26 اسفند به استناد آمار وزارت بهداشت
روز تاریخ تعداد جان باختگان افزایش نسبت به روز قبل
سه شنبه 6 اسفند 15 نفر 3 نفر
چهارشنبه 7 اسفند 19 نفر 4 نفر
پنجشنبه 8 اسفند 26 نفر 7 نفر
جمعه 9 اسفند 34 نفر 8 نفر
شنبه 10 اسفند 43 نفر 9 نفر
یکشنبه 11 اسفند 54 نفر 11 نفر
دوشنبه 12 اسفند 66 نفر 12 نفر
سه شنبه 13 اسفند 77 نفر 11 نفر
چهارشنبه 14 اسفند 92 نفر 15 نفر
پنجشنبه 15 اسفند 107 نفر 15 نفر
جمعه 16اسفند 124 نفر 17 نفر
شنبه 17اسفند 145 نفر 21 نفر
یکشنبه 18اسفند 194 نفر 49 نفر
دوشنبه 19 اسفند 237 نفر 43 نفر
سه شنبه 20اسفند 291 نفر 54 نفر
چهارشنبه 21اسفند 354 نفر 63 نفر
پنجشنبه 22اسفند 429 نفر 75 نفر
جمعه 23اسفند 514 نفر 85 نفر
شنبه 24 اسفند 611 نفر 97 نفر
یکشنبه 25 اسفند 724 نفر 113 نفر
دوشنبه 26 اسفند 853 نفر 129 نفر

همه این آمارها یک پیام جدی و هشدار دهنده برای جامعه دارند؛ این که کرونا همچنان می تازد و با توجه به سرعت شیوع بالایی که دارد کماکان قربانی می گیرد. البته در این بین حدود 5 هزار نفر از مبتلایان به استناد آمارهای وزارت بهداشت بهبود یافتند و به خانه های خود بازگشتند. 4 هزار و 996 نفری که با کمک پزشکان و پرستاران سلامتی شان را به دست آوردند و تعدادشان قطعا در روزهای آینده بیشتر خواهد شد. اما فرایند رو به رشد روزانۀ مرگ بر اثر کرونا در کشور نشان می دهد که از یک سو به دلیل کم توجهی بسکمک از شهفرایندان به نکات توصیه شده، این ویروس همچنان در حال شیوع است و تعداد مبتلایان را افزایش می دهد و از سوی دیگر احتمالاً با افزایش فشار کاری در مراکز درمانی به خاطر بیشتر شدن تعداد مبتلایان و تکمیل ظرفیت مراکز درمانی، به طور طبیعی از میزان کیفیت ارائه خدمات به بیماران کاسته می شود.

افزایش مبتلایان و خستگی کادر درمانی

مسلم است که نیروها و حتی زیرساخت های درمانی در کشور مانند همه کشورهای دیگر برای شرایط عادی و البته با پیش بینی برخی احتمالات در نظر گرفته شده اند. امروز میزان ارائه خدمات درمانی در کشور بسیار فراتر از ظرفیت کادر درمانی و زیرساخت های موجود است. حتی نیروهای مسلح نیز پای کار آمده اند و در برخی استان ها بیمارستان های صحرایی برپا شده است. در قائمشهر سالن ورزشی امامعلی حبیبی برای انتقال بیماران از بیمارستان ها و خالی شدن تخت های بیمارستانی تجهیز شده است و در چند شهر دیگر نیز تمهیداتی از این دست اندیشیده شده است.

اما نکته اینجاست که همه چیز زیرساخت و فضای درمانی نیست. نیاز شدید به نیروی درمانی در استان های مختلف احساس می شود. دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل فراخوان جذب نیروی داوطلب داده اند تا از فشار کاری کادر درمانی کاسته شود. از سوی دیگر تعدادی از پرستاران و پزشکان به دلیل حضور در مراکز درمانی و ارائه خدمات به بیماران به کرونا مبتلا شدند و تعدادی هم متأسفانه جان باختند. در چنین شرایطی تنها راه ممکن برای کنترل شرایط موجود، رعایت توصیه های کارشناسان و قطع کردن زنجیره انتقال ویروس در جامعه است؛ یعنی بهتر است در خانه بمانیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 364

به "خبرنگاران بی محلی مردم به شیب صعودی مرگ با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بی محلی مردم به شیب صعودی مرگ با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید