راهنمای سفر به صربستان برحسب ماه های سال، تصاویر

به گزارش تور فرانسه، وقتی که صبحت از بلگراد می شود، نمی توان شوق خود را برای دیدار از مرکز صربستان پنهان کرد؛ اما چه ماهی بهترین زمان برای دیدار از صربستان است؟ هرماه در صربستان مجذوب کنندهیت خود را دارد، اما برخی ماه ها از برخی دیگر مجذوب کننده تر هستند.

راهنمای سفر به صربستان برحسب ماه های سال، تصاویر

ژانویه

ژانویه به طور میانگین سردترین ماه سال در صربستان است، اما این همه ماجرا نیست. این ماه زمان برگزاری رویدادهای مجذوب کننده است، زیرا کلیسای ارتدکس صربستان در برگزاری مرنام کریسمس و سال نو پیش قدم می شود. اولین ماه سال فرصت خوبی برای تجربه بسیاری از تفریحات مهیج نظیر آب تنی در جزیره آدا سیگانلیا (Ada Ciganlija) به مناسبت روز خاج شویان یا جشن اپیفانی (Epiphany) است.

روزهای بارانی: 13 روز

میانگین دمای هوا: 1.4 درجه سانتی گراد

فوریه

ممکن است فوریه کمی گرم تر از ژانویه باشد، اما قریب به اتفاق توریستان معتقدند که این ماه به مراتب ماهی با مجذوب کنندهیت های بسیار کم برای دیدار از بلگراد و اطراف است. هیچ مرنام خاصی در این ماه برگزار نمی شود، هرچند روز ولنتاین در فوریه قلب عاشقان سرسخت را گرم می کند. فستیوال سالانه فیلم بلگراد هم بدون شک یکی از جاذبه های این ماه محسوب می شود.

روزهای بارانی: 12 روز

میانگین دمای هوا: 3.1 درجه سانتی گراد

مارس

میانگین دمای هوا در ماه مارس کمی افزایش می یابد، اما این افزایش دما می تواند تا حدی فریبنده باشد. سومین ماه سال همچنان ماه سختی در صربستان است، زیرا مردم محلی دیگر از زمستانِ به نظر تمام نشدنی خسته شده اند. تجربه روزهایی با دمای 22 درجه سانتی گراد و پشت سر آن بارش برف و شرایط یخ بندان در آخر هفته در این ماه اتفاق عجیبی نیست. در اواخر مارس هوا کمی بهتر می شود، اما باید گفت که شرایط جوی در این ماه کاملاً غیرقابل پیش بینی است.

روزهای بارانی: 11 روز

میانگین دمای هوا: 7.6 درجه سانتی گراد

آوریل

حالا دیگر فصل بهار فرارسیده است. بهار زمانی است که صربستان جانی دوباره می گیرد، زیرا باغ های این کشور درهای خود را به روی مردم گشوده و صرب ها به زیستگاه طبیعی خود بازمی گردند. بهار بهترین زمان برای دیدار از صربستان است، زیرا دمای هوا معتدل اما مطبوع است و این کشور حال و هوای خوبی دارد. پارک ها دوباره سرسبز می شوند و هرکسی مشتاق است تا از این ماه نهایت بهره را ببرد.

روزهای بارانی: 13 روز

میانگین دمای هوا: 12.9 درجه سانتی گراد

مه

روزهای خوب در ماه مه هم ادامه دارند، زیرا این ماه نویدبخش فصل تابستان است. میانگین دمای هوا در این ماه از سال 5 درجه دیگر افزایش می یابد، هرچند افزایش دما و ثبت رکوردهای بالای 30 درجه سانتی گراد برای دماسنج های این کشور عجیب نیست. فصل فستیوال ها در صربستان با شب موزه ها در بلگراد آغاز می شود. فستیوال های غذا هم در سراسر کشور برپا شده و در آن ها همه چیز، از عسل گرفته تا شکر، در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

روزهای بارانی: 13 روز

میانگین دمای هوا: 18.1 درجه سانتی گراد

ژوئن

با فرارسیدن ماه ژوئن، صربستان کاملاً غرق در فصل تابستان شده است. پارک های بلگراد پر از افراد پیر و جوان می شوند، هرچند همه تلاش می کنند تا جای مناسبی برای نشستن در سایه پیدا کنند. زندگی شبانه در مرکز هم سرشار از شور و اشتیاق می شود و کافه ها و کلوپ های نزدیک رودخانه ها تا پاسی از شب میزبان مردم محلی و توریست ها هستند. 28 ژوئن غرورانگیزترین روز سال برای صرب ها است، زیرا صربستان در این روزِ به خصوص روز ملی خود را جشن می گیرد.

این روز در تاریخ صربستان روز پرفرازونشیبی بوده است. جنگ کوزوو هم در تاریخ 28 ژوئن سال 1389 میلادی آغاز شد. به علاوه 526 سال قبل در چنین روزی، گاوریلو پرینسیپ (Gavrilo Princip) دست به قتل فرانتز فردیناند (Franz Ferdinand) در سارایوو زد. اسلوبودان میلوشویچ، دیکتاتور صرب ها، هم در همین روز در سال 2001 به دادگاه لاهه تحویل داده شد. به علاوه، 17 سال قبل در چنین روزی، آنا برنابیچ (Ana Brnabić) به نام اولین نخست وزیر زن در تاریخ صربستان قدرت را به دست گرفت.

روزهای بارانی: 13 روز

میانگین دمای هوا: 21 درجه سانتی گراد

جولای

بالاترین رکورد دمایی در تاریخ بلگراد در ماه جولای ثبت شده است و این اتفاق مربوط به سال های دور نمی شود. دمای هوا در 24 جولای سال 2007 در مرکز صربستان به 43.6 درجه سانتی گراد رسید و شرایط را حتی برای عاشقان آفتاب هم سخت کرد. دریاچه آدا سیگانلیا در طول این روزهای گرم محلی امن برای آب تنی یا استراحت در کافه های اطراف ساحل آن است.

در اواسط جولای، تب فستیوال اگزیت (EXIT) تمام صربستان را فرامی گیرد، زیرا عاشقان فستیوال ها از سراسر جهان خود را به نووی ساد (Novi Sad)، برای شرکت در یکی از مشهورترین فستیوال های اروپا، می رسانند.

روزهای بارانی: 10 روز

میانگین دمای هوا: 23 درجه سانتی گراد

اوت

درست به مانند فصل زمستان که تمام نشدنی به نظر می رسد، بیشتر صرب ها با نزدیک شدن به ماه اوت، چنین حس مشابهی را نسبت به تابستان پیدا می کنند. شراره های آتشین خورشید همراه با دمای هوایی که به طور میانگین به 28.7 درجه سانتی گراد می رسد، ادامه دارد. هرچند این میانگین دما می تواند فریبنده باشد. بیشتر اوقات دمای هوا در ماه اوت در هنگام بعدازظهر به بالای 30 درجه می رسد.

روزهای بارانی: 9 روز

میانگین دمای هوا: 22.7 درجه سانتی گراد

سپتامبر

شاید سپتامبر زمان کاهش دمای هوا در سراسر قاره اروپا باشد، اما این موضوع در مورد صربستان به ندرت صادق است. تجربه دماهای بالای 30 درجه در این ماه در صربستان عادی است، هرچند دمای هوا در هنگام عصر در بخش های شمالی کشور کمی مطبوع تر می شود. تقویم منطقه ها شمالی صربستان پر از رویداد مختلف در ماه سپتامبر است. در این ماه از سال فستیوال های مختلفی در شهرهای نووی ساد، سوبوتیکا (Subotica) و دیگر بخش های منطقه برپا می شود.

روزهای بارانی: 10 روز

میانگین دمای هوا: 18 درجه سانتی گراد

اکتبر

خاتمه فصل تابستان تمام می شود. اکتبر زمانی ایده آل برای لذت بردن از صربستان، به دلایلی مشابه در ماه آوریل، است. از آنجایی که فصل زمستان در پیش است، مردم بلگراد تمام تلاش خود برای لذت بردن از آخرین پرتوهای نور خورشید در فصل پاییز را می کنند. کافه ها و کلوپ ها خیلی زود در این ماه خالی می شوند، اما همچنان شور و شوق در اکتبر به مانند سابق جریان دارد.

پاییز اساساً فصل زیبایی در این بخش از کره زمین است. پارک های تماشایی بلگراد در این زمان از سال کلکسیونی از رنگ های آتشین برگ درختان را به نمایش می گذارند. به علاوه، هوای مطبوع پاییزی این فصل را به بهترین زمان سال برای قدم زدن تبدیل می کند.

روزهای بارانی: 10 روز

میانگین دمای هوا: 12.9 درجه سانتی گراد

نوامبر

بسیاری تصور می کنند که نوامبر ماه آمدن زمستان طولانی در صربستان است، اما ماه ماقبل آخر سال شواهد بیشتری را مبنی بر شک کردن به دمای هوا ارائه می دهد. میانگین دمای هوا در این ماه ممکن است به اعداد تک رقمی ختم شود، اما تفریحات و فستیوال های فراوان خوراکی در سراسر کشور حکایت از آن دارند که قرار نیست کسی در نوامبر سرما بخورد.

روز سرانجام جنگ در صربستان از اوایل دهه تازه میلادی به نام یک روز تعطیل انتخاب شده است. همیشه نقش صربستان در جنگ جهانی اول در خارج از مرزهای این کشور نادیده گرفته می شود. هیچ کشوری به اندازه صرب ها در طول جنگ جهانی اول تلفات نداده است. بنای یادبود پوبِدنیک (Pobednik) در بلگراد هم به احترام قربانیان این جنگ ساخته شده است.

روزهای بارانی: 12 روز

میانگین دمای هوا: 7.1 درجه سانتی گراد

دسامبر

زمستان با خشم و کینه در دسامبر فرا می رسد، هرچند توریستان و مردم محلی همچنان به کافه ها و رستوران های سراسر کشور در آخرین ماه از سال علاقه نشان می دهند. اگرچه صربستانِ ارتدکس در ماه ژانویه اقدام به برپایی جشن کریسمس می کند، اما بازارهای سنتی کریسمس در ماه دسامبر هم در سراسر کشور یافت می شوند. فستیوال زمستانی سوبوتیکا یکی از بهترین جاذبه های صربستان در این ماه است.

بسیاری از افراد در این ماه از سال راهی کوهستان های کشور می شوند، زیرا فصل اسکی در صربستان فرار رسیده است. کوپائونیک (Kopaonik) بزرگ ترین پیست اسکی صربستان محسوب می شود و افرادی که در پی چیزی متفاوت هستند می توانند اسکی در شب را تجربه کنند. با این حال، برف فراوانی در شهرهای کشور نمی بارد زیرا دسامبر معمولاً بارانی ترین ماه سال در صربستان است.

روزهای بارانی: 14 روز

میانگین دمای هوا: 2.7 درجه سانتی گراد

چه زمانی به صربستان سفر نکنیم؟

این موضوع کاملاً بستگی به اولویت های شخصی شما دارد. زمستان در صربستان می تواند به تمامی شهرها کشیده شود و برف خیلی زود در همه جا آب شده و حالت گِل و شُل به خود می گیرد. همین امر سفر را کمی سخت می کند. تابستان های بسیار گرم هم می تواند به همین اندازه آزاردهنده باشد. درنتیجه تحمل بلگراد در ماه های جولای و اوت سخت می شود.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1287

به "راهنمای سفر به صربستان برحسب ماه های سال، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به صربستان برحسب ماه های سال، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید