شاطر گنبد یکی از آثار تاریخی شهرستان ساری بوده که در حال بازسازی است

به گزارش تور فرانسه، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، شاطر گنبد یکی از آثار تاریخی شهرستان ساری بوده که در حال بازسازی است.

شاطر گنبد یکی از آثار تاریخی شهرستان ساری بوده که در حال بازسازی است

آثار تاریخی نه تنها شاهدانی از گذشته یک جامعه محسوب می شوند، بلکه دارای ارزش های فرهنگی، هنری و تاریخی نیز هستند. حفظ این آثار می تواند به جلوگیری از فراموشی تاریخ و ارتقاء افتخارات یک جامعه یاری کند.

بازسازی صحیح آثار تاریخی می تواند به رونق گردشگری در منطقه ها تاریخی یاری کند. هدف اصلی این عملیات، حفظ و نگهداری ارث تاریخی و بعلاوه تأمین ارزش های آینده است.

آثار تاریخی نمادهایی از فرهنگ و تمدن یک جامعه هستند که ارتباط بین نسل های مختلف را برقرار می نمایند. حفظ این آثار به ما امکان می دهد تا از دستورات گذشته یاد بگیریم و با آگاهی از تجربیات گذشته، به آینده روشن تری نگاه کنیم.

استان مازندران دارای2600 بنای تاریخی حفاظتی است که 800 بنای آن به ثبت رسیده است.

میراث تاریخی خزانه ای از داستانها، اندیشه ها و دستاوردهای انسانی است که تاریخ را به نسل های آینده منتقل می نماید، بازسازی آثار تاریخی نقشی اساسی در ترمیم اثرات قبل تاریخ دارد و شاطر گنبد یکی از آثار تاریخی در شهرستان ساری است که در حال بازسازی است.

این بنا مربوط به قرن نهم هجری قمری برابر با عصر تیموریان است که در یک کیلومتری جنوب مرکز مازندران واقع شده است که در سال 1364 به ثبت ملی رسید.

به گفته سرپرست معاونت میراث فرهنگی مازندران، در سال 1370 با تصمیم کارشناسان میراث فرهنگی وقت، بازسازی غیر اصولی بنای تاریخی شاطر گنبد انجام شد و متاسفانه دیوارهای بنای 600 ساله این گنبد با سیمان معمولی به اصطلاح ترمیم شد. اما این سیمان کشی موجب خسارات بیشتر به این بنا شد آن هم به علت وجود زمین های کشاورزی و به تبع آن وجود آب در اطراف بنا که موجب دریافت رطوبت بسیار زیاد دیواره ها از زمین میشد، موجب صدمه به این بنا تاریخی شده بود.

محسن باستانی با بیان اینکه با تصمیم گیری مجدد سازمان میرات فرهنگی در سال 1398 این بنا مجدد در برنامه بازسازی نهاده شد، اضافه نمود: با جدا کردن اندود سیمانی نامناسب، گچ بتا و پلیمری که به نوعی ضد آب است جهت جلوگیری از نفوذ آب به بنا برروی دیواره های آجری کشیده شد و علاوه بر ایجاد عایق رطوبتی به شکل گذشته خود نزدیک شده است و بازسازی آن در حال اتمام است.

این مسئول توضیح داد: اخیرا عکسی در فضای مجازی با عنوان بازسازی غیر اصولی این بنا نشر داده شد که خلاف واقع است و بازسازی بر پایه همان شکل قدیمی که داشته در حال اجرا است.

معاون میراث فرهنگی مازندران یکی از معضلات اساسی بناهای تاریخی استان را کمبود بودجه برای خرید املاکی دانست که در آن بناهای تاریخی واقع شده است و یا در اطراف بناهای تاریخی واقع شده، گفت: ضروری است همچون خیرین مدرسه ساز که برای فرهنگ و علم دانش بچه ها این مرز و بوم هزینه می نمایند، برای بقای تمدن و اصالت ایرانی نیز یاری حال باشند تا این بناهای ملی به یاری مردم و دولت حفظ گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 آذر 1402 بروزرسانی: 20 آذر 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1833

به "شاطر گنبد یکی از آثار تاریخی شهرستان ساری بوده که در حال بازسازی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاطر گنبد یکی از آثار تاریخی شهرستان ساری بوده که در حال بازسازی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید