لرزش باورنکردنی در هسته زمین حس شد، عکس

به گزارش تور فرانسه، دانشمندان چینی تحقیقاتی انجام دادند که باعث کشف یک پدیده مهم شد. هسته زمین هر 8.5 سال یکبار می لرزد، گفته می گردد که چنین لرزشی به طور بالقوه بر میدان مغناطیسی سیاره زمین تأثیر می گذارد.

لرزش باورنکردنی در هسته زمین حس شد، عکس

مهدیه جباری: هر لحظه زیر سطح سیاره ما، اتفاقات سحرآمیز در حال وقوع است. این بار اما دانشمندان چیزی عجیب و هیجان انگیز کشف کردند، نوعی نوسان در هسته زمین. این کشف ممکن است پیامدهای مهمی برای درک ما از میدان مغناطیسی زمین و دینامیک ژئوفیزیک داشته باشد.

  • دخترانی که معمای بزرگ ریاضی را حل کردند

دانشمندان چینی پدیده ای ریتمیک را کشف نموده اند که طی آن هر 8.5 سال، هسته زمین یک لرزش ظریف حول محور چرخشی خود نشان می دهد. این کشف، ناشی از یک ناهماهنگی کوچک بین هسته زمین و گوشته، لایه زیر پوسته که پایه سیاره ما را تشکیل می دهد، است. در عمق حدود 2896 کیلومتری، هسته زمین شامل یک مرز بیرونی مایع در حال چرخش و یک لایه داخلی عمدتاً جامد است. این منطقه چندین جنبه حیاتی از عملکرد زمین را به عهده دارد، از جمله طول روز و سپر مغناطیسی که از ما در برابر تابش خورشید محافظت می نماید.

نوسانات نو در هسته داخلی به تغییرات احتمالی آینده در شکل و حرکت هسته مایع زمین اشاره دارد که به طور بالقوه منجر به تغییرات در میدان مغناطیسی زمین می گردد. دانشمندان با تجزیه و تحلیل حرکت قطبی زمین و میزان گیری محور چرخشی سیاره نسبت به پوسته آن، به این پدیده پی بردند.

محققان با مشاهده انحرافات ظریفی که هر 8.5 سال در حرکت قطبی اتفاق می افتند و همبستگی آن ها با تغییرات جزئی در طول روز در سرتاسر کره زمین، وجود این لرزش هسته داخلی را ثابت کردند. یافته های آن ها نظریه های سنتی را با فرض هم ترازی بین هسته داخلی و محورهای چرخش گوشته به چالش می کشد. شیب 0.17 درجه ای بین هسته داخلی و گوشته ممکن است حاکی از آن باشد که نیمکره شمال غربی هسته متراکم تر است، بعلاوه بین لایه های داخلی و خارجی هسته تغیرات چگالی وجود دارد.

با نگاهی به آینده این کشف می توان انتظار داشت که رابطه پیچیده بین دینامیک هسته درونی زمین و پدیده هایی را که بر دنیا ما تأثیر می گذارد، از فعالیت های لرزه ای گرفته تا تغییرات در میدان مغناطیسی، آشکار گردد. بحث های شکل گرفته در خصوص شیب ایستا بین هسته داخلی و گوشته نیز، همچنان یک موضوع مهم است و ماهیت در حال تکامل درک ما از پویایی هسته زمین را نشان می دهد.

  • سریع ترین هواپیمای دنیا؛ پسر اسرارآمیز پرنده سیاه/ عکس

  • اولین تصادف تسلا سایبرتراک پس از رونمایی/برخورد پیکاپ غول پیکر تسلا با یک تویوتا کرولا در جاده/عکس

  • شریک چینی خودروسازی ایلیا از نوترین شاسی بلند خود رونمایی کرد/عکس

منبع: interestingengineering

323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 دی 1402 بروزرسانی: 10 دی 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1835

به "لرزش باورنکردنی در هسته زمین حس شد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لرزش باورنکردنی در هسته زمین حس شد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید