چرا ترس از حیوانات وحشی نباید مانع از سفر گردد؟

به گزارش تور فرانسه، گاهی ترس از حیوانات وحشی باعث می گردد که از بعضی سفرها صرف نظر کنیم. آیا این حیوانات به میزان ای خطرناک هستند که مانع سفر شوند؟

چرا ترس از حیوانات وحشی نباید مانع از سفر گردد؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید تفریحاتی مثل موج سواری را تجربه کنید؛ ولی نگران باشید که مورد حمله کوسه ها قرار بگیرید؟ آیا تا به حال استرالیا در لیست مقصدهای موردعلاقه شما بوده ولی از ترس انواع و اقسام مارها و عنکبوت های آن، سفرتان را لغو نموده اید؟ آیا دوست دارید آمازون را ببینید؛ ولی نگران آناکونداها هستید؟

یک نفس عمیق بکشید و آرام باشید.

ترسیدن از حیواناتی مثل نهنگ و مار و سایر حیواناتی که خطرناک به نظر می رسند، بدترین علت برای این است که سفرتان را کنسل کنید. اگر نگاهی به آمار و ارقام بیاندازید، متوجه می شوید که قربانیان شنا با کوسه ها بسیار کمتر از قربانیان حوادث ناشی از پیغام دادن با تلفن در حال رانندگی است.

اکنون زمان آن رسیده که این ترس های غیرمنطقی را کنار بگذارید. البته اینجا صحبت از فوبیاهای جدی و شدید نیست که معمولا این نوع فوبیاها احتیاج به درمان دارند. منظور فقط استرس هایی است که در خصوص بعضی مقصدها و فعالیت ها دارید که استرس های بی فایده و ناشی از آگاهی کم است و مانع لذت بردن شما از سفر می گردد.

برای اینکه به شما یاری کنیم تا با ترس های خود از حیوانات مختلف کنار بیایید و خودتان را محدود نکنید، نگاهی به ترسناک ترین حیوانات حیات وحش می اندازیم که ممکن است در طول سفر ببینید. علاوه بر این، عنوان خواهیم کرد که آسیب تماشا به وسیله این حیوانات چقدر به ندرت اتفاق می افتد.

نباید فراموش کنید حتی کوسه با 15 ردیف دندان هم خطر کمتری نسبت به پشه دارد. پشه ها عامل مرگ 725 هزار نفر در سال هستند چون بیماری های مختلفی را منتقل می نمایند.

کوسه

شاید هیچ حیوانی اندازه کوسه ترسناک نباشد. سال گذشته چهار نفر در سراسر جهان بر اثر حمله ناگهانی کوسه ها جان خود را از دست داده اند. در یک کمپین تبلیغاتی که به وسیله AfriOceans Conservation Alliance اجرا شده، احتمال مرگ بر اثر استفاده از یک توستر معیوب، بیشتر از کشته شدن به وسیله کوسه ها است. این کمپین در خصوص جایگاه و بادبادک هم اجرا شده است که به ترتیب باعث مرگ 652 و 358 نفر شده اند.

علاوه بر این، کوسه ها معمولا دنبال انسان ها نیستند؛ مگر اینکه به وسیله آن ها تحریک شوند. بعضی انواع کوسه ها از دیگر انواع آن خطرناک تر هستند، مثلا کوسه پرستار.

طبیعتا وقتی می خواهید در آب های آزاد شنا کنید ـ جایی که کوسه های مهاجم تر زندگی می نمایند، همواره باید احتیاط کنید.

مار

تعداد قربانیان کشته شده بر اثر نیش مار از کشته شدگان بر اثر حمله کوسه بیشتر است. آمار مرگ بر اثر نیش مار در سال 2018 بین 81 هزار تا 138 هزار نفر بوده است؛ ولی حمله های مرگبار در منطقه ها جهانگردی بسیار کم است. آمار سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که بیشتر این مرگ ها در منطقه ها روستایی آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین بوده است؛ یعنی جاهایی که دسترسی به تجهیزات و منابع پزشکی، محدود است.

در استرالیا 5 نوع از ده مدل سمی ترین مارهای جهان وجود دارد؛ ولی در سال 2018 فقط 5 نفر بر اثر حمله و نیش مارها مرده اند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، برخلاف بسیاری از بیماری های شدید دیگر، درمان های موثری برای نیش زدگی مار وجود دارد. بیشتر مرگ ها و نتایج جدی ناشی از نیش مار، کاملا قابل پیشگیری هستند؛ در صورتی که پادزهرهای مناسب به طور وسیعی قابل دسترس باشد.

در جاهایی که معمولا جهانگرد ها سفر می نمایند، این پادزهرها در دسترس قرار گرفته است و مراقبت های درمانی لازم انجام می گردد. اگر هنوز هم متقاعد نشده اید، بد نیست بدانید که آناکوندای سبز بومی منطقه ها دورافتاده آمازون و بزرگ ترین مار جهان است. با وجود این، حتی اهالی منطقه نیز به ندرت این مار را می بینند و مرگ بر اثر حمله آناکوندا بسیار نادر است.

عنکبوت

در سال 2018 هیچ مرگی بر اثر گزش عنکبوت گزارش نشد. درست مثل نیش مار، وجود پادزهرها به طور گسترده، اندازه مرگبار بودن گزش به وسیله عنکبوت های سمی را بسیار کاهش داده است. استرالیا به عنکبوت های سمی اش معروفیت دارد. در سال 2016 فقط یک نفر بر اثر گزش به وسیله عنکبوت جان خود را از دست داده که تنها مورد مرگبار در مدت 37 سال به شمار می آید.

سفره ماهی

این ماهی به خاطر کشتن شکارچی کروکودیل یعنی استیو اروین در سال 2006 در این لیست قرار گرفته است. البته این حملات مرگبار تقریبا هرگز اتفاق نمی افتد. مرگ اروین دومین مورد مرگ بر اثر این حادثه در مدت 60 سال بوده است. در سال 2016 نیز یک سفره ماهی باعث مرگ یکی از کارکنان آکواریوم در سنگاپور شد؛ ولی هر دو حادثه به اندازه ای نادر هستند که نباید نگران آن ها باشید.

سفره ماهی ها فقط در زمان دفاع از خود حمله زهرآگین دارند. در حالت عادی انسان ها بر اثر برخورد اتفاقی با سفره ماهی و به وسیله پای آن ها آسیب می بینند. برای اینکه این حمله مرگبار باشد، نیش ماهی باید در نزدیکی قلب افراد فرو رفته باشد.

تمساح و کروکودیل

در سال 2018 تعداد 162 گزارش مرگ انسان ها به وسیله این خزندگان اعلام شد. از این 162 مورد فقط دو مورد آن ها بر اثر حمله تمساح های آمریکایی بوده است. در سال 2017 هیچ گزارشی از مرگ ثبت نشده و در سال 2016 سه مورد به اضافه یک حمله در دیزنی ورلد گزارش شد.

بعد از حمله سال 2016 در دیزنی ورلد، دیزنی، تمهیداتی اندیشید که باعث امن تر شدن این پارک شد. البته از سال 1986 هیچ حمله مرگباری گزارش نشده بود. درست مثل کوسه ها، برترین راه برای دور شدن از حمله تمساح ها این است که شب ها تنها شنا نکنید.

منبع: کجارو / thepointsguy.com
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1509

به "چرا ترس از حیوانات وحشی نباید مانع از سفر گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ترس از حیوانات وحشی نباید مانع از سفر گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید