چرا شهریار مغانلو به درد پرسپولیس نمی خورد؟

به گزارش تور فرانسه، جابجایی میان فصل لیگ برتر ایران شروع شده و تیم ها برای تقویت شاکله اصلی خود برای ادامه فصل، این روز ها در بازار دنبال بازیکنان باکیفیت می گردند. پرسپولیس، صدرنشین نیم فصل اول لیگ نیز از این ماجرا مستثنا نیست. این تیم از آن جهت که علاوه بر لیگ داخلی باید در لیگ قهرمانان آسیا هم به میدان برود، به دنبال آوردن بازیکنان جدیدی است تا بتواند انرژی اصلی را بین آن ها تقسیم کند و هم زمان هم کیفیت کار را بالا نگه دارد.

چرا شهریار مغانلو به درد پرسپولیس نمی خورد؟

مشکل، اما اینجاست که قانون منع ورود بازیکنان خارجی همچنان پابرجاست و هیچ تیمی نمی تواند خارجی جدید به ترکیب اضافه کند. پس تا همین جا مشکل دوبرابر می شود؛ اول اینکه خبری از بازیکن خارجی نخواهد بود و دوم اینکه بازیکنان باکیفیت داخلی هم این روز ها همگی تیم دارند و بعید است بشود یکی از آن ها را جذب کرد.

البته گزینه های ایرانی خارج از کشور همچنان سوژه های جذابی برای تیم های ایرانی هستند و آن ها دربه در دنبال کشاندن لژیونر ها به لیگ برتر ایران هستند.

پیش از این به طور مشخص صحبت از حضور احتمالی شهاب زاهدی، بازیکن سابق پرسپولیس و کنونی زوریای اوکراین، در جمع سرخ پوشان تهرانی بود. آن زمان، شهاب هنوز به زوریا نپیوسته بود و با توجه به ضعف پرسپولیس در خط حمله و البته درخشش شهاب در لیگ اوکراین، گزینه جذابی به نظر می رسید. شهاب، اما ترجیح داد در همان لیگ اوکراین بماند و بازی در زوریا را به بازگشت به پرسپولیس ترجیح داد. پروژه بازگشت شهاب که بسته شد، نوبت به بازگشت یک بازیکن ایرانی دیگر رسید؛ شهریار مغانلو.

در واقع نام این بازیکن این روز ها در بازار جابجایی زیاد به گوش می رسد و آن طور که خودش تأیید کرده، مورد توجه دو باشگاه پرسپولیس و تراکتور قرار گرفته است. نکته درخورتوجه، اما درباره مغانلو این است که او تازه یک نیم فصل است به پرتغال رفته و به عضویت باشگاه سانتاکلارا درآمده است. اینکه چه شده که بعد از زمان تقریبی شش ماه، شهریار تصمیم به بازگشت به لیگ برتر ایران گرفته، فقط ریشه در یک مورد دارد؛ عدم پیروزیت. او در لیگ برتر گذشته، یکی از دو گل زن برتر لیگ بود و شایعه های زیادی درباره اش مطرح شد که قرار است به پرسپولیس بیاید. مغانلو، اما ترجیح داد به پرتغال برود تا عیسی آل کثیر به جمع شاگردان یحیی گل محمدی اضافه شود.

حالا زمان زیادی نگذشته که دوباره خبر می رسد شهریار مغانلو مرکز توجه باشگاه پرسپولیس قرار گرفته و ممکن است به این تیم اضافه شود.

سؤال این روزها، اما این است که شهریار مغانلو گزینه مناسبی برای بازی کردن در پرسپولیس است؟ پاسخ به این مورد، از آنجا که در فوتبال چیزی قابل پیش بینی نیست، مبهم است؛ ولی با توجه به عملکرد گذشته شهریار مغانلو می توان گفت او گزینه مناسبی برای پرسپولیس نیست.

برای اثبات این ادعا بهتر است ابتدا عملکردش مورد بررسی قرار بگیرد. او فصل گذشته در لیگ برتر 13 گل زد. با توجه به نرخ گل زنی آقایان گل در ادوار مختلف لیگ، شاید این تعداد گل چندان بد نباشد، اما موضوع این است که هشت گل شهریار مغانلو از روی نقطه پنالتی یا ریباند پنالتی به دست آمده است. به این ترتیب که شش پنالتی را مستقیما وارد دروازه کرده و دوتای دیگر هم روی ریباندش. پس اگر تعداد این ضربات از گل های مغانلو کسر شود، با احتساب ریباند های پنالتی، او مجموعا هفت گل زده است. جالب تر اینکه در نیم فصل دوم فصل گذشته، شهریار کلا سه بار پیروز به گل زنی شد.

به هر روی، با همین کارنامه او راهی لیگ پرتغال شد تا برای سانتا کلارا بازی کند. مشکل اصلی، اما اینجاست که او برای سانتاکلارا هم مهاجم به دردبخوری نشان نداده است. با توجه به سطح نه چندان بالای این تیم در لیگ پرتغال، شهریار مغانلو کلا در لیگ 11 بار توانسته برای این تیم به میدان برود و در این مدت هرگز پیروز به زدن گلی هم نشده است. تک گلی که شهریار مغانلو برای سانتاکلارا در پرتغال زده، همان گل ضربه سرش در جام حذفی است که آنجا هم از دو بازی، یک گل زده دارد. در مجموع اگر قرار باشد فصل فوتبالی او خلاصه شود، باید گفت شهریار مغانلو 11 بار در لیگ پرتغال و به مدت 411 دقیقه بازی کرده که از این تعداد فقط چهار بار به عنوان بازیکن اصلی وارد زمین شده و هفت بار دیگر به عنوان ذخیره بازی کرده است.

عملکرد او نشان می دهد با چنین کارنامه ای نمی تواند از هواداران باشگاهی در سطح و اندازه های پرسپولیس دلبری کند. البته این عملکرد تنها مشکل شهریار نیست؛ چون پرسپولیس از فروردین آینده می تواند عیسی آل کثیر را در ترکیب داشته باشد و دست کم از داشتن یک مهاجم شش دانگ خیالش راحت است.

به جز عیسی، مهدی عبدی هم در پرسپولیس با وجود کم بازی کردن، آمار بدی نداشته است؛ به ویژه اینکه آمارش در نیم فصل دوم در مقایسه با شهریار مغانلو و صدالبته با تعداد دقایق بازی بسیار کمتر، برابری می کند. در کنار این دو بازیکن، وحید امیری و به تازگی امید عالیشاه نیز نشان داده اند توانایی بازی در خط حمله را دارند. حالا اگر قرار است شهریار مغانلو با رقمی معقول (حتی پایین تر از استاندارد های موجود در لیگ ایران) به پرسپولیس بیاید، حضورش می تواند در ادامه مثمرثمر باشد؛ ولی اگر او با این کارنامه و با رقمی بالا بخواهد به عضویت پرسپولیس دربیاید، نه تن ها دردی از این باشگاه دوا نمی شود، بلکه خرجی اضافه هم به جا می گذارد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1020

به "چرا شهریار مغانلو به درد پرسپولیس نمی خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شهریار مغانلو به درد پرسپولیس نمی خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید