چرا نباید به سگ های بلاصاحب غذا داد؟

به گزارش تور فرانسه، موضوع غذارسانی به سگ ها و گربه های بلاصاحب این روزها به محل اختلاف نظر برخی دوستداران حیوانات و کارشناسان حیات وحش تبدیل شده است. طی سال های اخیر جمعیت گربه ها و سگ های بلاصاحب در حاشیه و داخل شهرها همچنین مناطق چهارگانه که هدف از تعیین آن ها حفاظت از گونه های شاخص حیات وحش است، افزایش قابل توجهی داشته است.

چرا نباید به سگ های بلاصاحب غذا داد؟

به گزارش خبرنگاران، غذارسانی به سگ های بلاصاحب ارتباط مستقیمی با افزایش جمعیت آن ها دارد. در این گزارش به 10 نکته درباره پیامدهای غذارسانی به سگ های بلاصاحب که عبدالله سالاری - متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش - به آن ها اشاره کرده است، می پردازیم:

غذارسانی به سگ های بلاصاحب باعث افزایش مدیریت نشده جمعیت آن ها و ایجاد معضلات متعددی برای حیات وحش و جامعه می شود.

سگ موجودی است که توسط بشر اصلاح نژاد و اهلی شده است. از این رو کارشناسان معتقدند که سگ جزو چرخه طبیعی اکوسیستم نیست و جایی در طبیعت ندارد و باید در کنار انسان زندگی کنند. از این رو نمی توان جایگاهی برای این موجود در طبیعت متصور شد.

سگ های بلاصاحب در محیط های طبیعی دشمن زنده ای برای گونه های جانوری بومی یک منطقه هستند. از یک سو با گوشتخواران منطقه مانند گرگ، روباه، شغال و.... تعارض دارند. از سویی دیگر علاوه بر اینکه دشمن زنده ای برای سایر حیوانات مانند پرندگان و علفخواران به حساب می آیند و از آن ها تغذیه می کنند، با سایر گوشتخواران بر سر این منابع غذایی رقابت می کنند.

وجود سگ های بلاصاحب در مناطق حفاظت شده یکی از بزرگ ترین معضلاتی است که باعث کاهش غیرطبیعی جمعیت حیات وحش می شود چراکه سگ های بلاصاحب در فصل زادآوری به بره های تازه متولد شده علفخواران بزرگ جثه از جمله قوچ و میش و کل و بز حمله و از آن ها تغذیه می کنند و باعث کاهش منابع غذایی سایر گوشتخواران می شوند.

یکی از موضوعات مهم و خطرناک در رابطه با حضور سگ های بلاصاحب در محیط های انسانی، انتقال بیماری از طریق این حیوان به دام، انسان و سایر گونه های جانوری است علاوه بر این به علت تراکم جمعیتی بالایی که سگ های بلاصاحب در محیط های شهری پیدا کرده اند می توانند در صورت ابتلا به بیماری هاری خطر زیادی برای انسان ها به ویژه بچه ها و گروه های ضعیف تر داشته باشند.

سگ های بلاصاحب می توانند تهدیدی برای برخی گونه های حیات وحش موجود در شهرها از جمله انواع پرندگان و روباه به حساب آیند.

غذارسانی سازمان یافته به سگ های بلاصاحب یکی از دلایل اصلی افزایش مدیریت نشده جمعیت آن ها است چراکه باعث تامین منابع غذایی آن ها و در نتیجه افزایش مدیریت نشده جمعیت آن ها می شود.

در حالی که شرایط حیات وحش در برخی مناطق کشور بسیار شکننده است، نباید تنش مضاعفی با غذارسانی و در نتیجه افزایش سگ های بلاصاحب برای حیات وحش ایجاد کنیم. از این رو لازم است هرچه زودتر برای کنترل و مدیریت جمعیت سگ های بلاصاحب چاره اندیشی شود.

راهکارها و دستورالعمل های مدیریت جمعیت و پراکنش سگ های بلاصاحب وجود دارد که در سطح بین المللی پذیرفته و در بسیاری از کشورهای دنیا اجرا شده است و نتیجه داده اند. سازمان دنیای بهداشت دام (OIE) دستورالعملی را در زمینه مدیریت سگ های بلاصاحب در محیط های شهری دارد و در این دستورالعمل به روش های جمع آوری، عقیم سازی و نگهداری این سگ ها اشاره شده که در ایران نیز می توان از آن ها استفاده کرد.

کارشناسان معتقدند که تصور اینکه با غذارسانی به سگ ها کمکی به آن ها یا حیات وحش کرده ایم نه تنها نادرست است بلکه با این کار خسارت های جبران ناپذیری به حیات وحش و محیط زیست جانوری کشور وارد می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 935

به "چرا نباید به سگ های بلاصاحب غذا داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید به سگ های بلاصاحب غذا داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید