گاف بزرگ ناسا در نزدیکی مریخ، مدارگرد 125 میلیون دلاری نابود شد

به گزارش تور فرانسه، در ماه سپتامبر سال 1999، استفاده از واحدهای اشتباه برای ناسا به قیمت از دست رفتن یک قطعه از تجهیزات بسیار گران تمام شد و مدارگرد نو آب و هوای مریخ با هزینه 125 میلیون دلار از دست رفت.

گاف بزرگ ناسا در نزدیکی مریخ، مدارگرد 125 میلیون دلاری نابود شد

افرادی که به سیستم میزان گیری متریک عادت دارند، اغلب استفاده مداوم آمریکا از میزان گیری های انگلیسی مانند پا، مایل، پوند، و غیره را گیج نماینده و غیرشهودی می دانند. در واقع، این میزان گیری ها همچنان مورد استفاده قرار می گیرد، حتی با اینکه ایالات متحده دستگاه بین المللی یکاها(SI) را به عنوان سیستم میزان گیری برای ایالات متحده در سال 1975 پذیرفت. به طور خاص، دانشمندان ایالات متحده به طور کلی به استفاده از سیستم متریک عادت دارند.

در ماه سپتامبر سال 1999، استفاده از واحدهای اشتباه برای ناسا به قیمت از دست رفتن یک قطعه از تجهیزات بسیار گران تمام شد و مدارگرد نو آب و هوای مریخ با هزینه 125 میلیون دلار از دست رفت. این کاوشگر برای مطالعه آب و هوا، جو و تغییرات سطح مریخ و بعلاوه به عنوان یک رله ارتباطی برای فرودگر قطبی مریخ طراحی شده بود.

با این حال، یک اشتباه فاجعه بار بین طراحان آن، در نهایت منجر به نابودی این مدارگرد شد.

در حالی که مهندسان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) که ناوبری فرودگر را مدیریت می کردند، محاسبات خود را با استفاده از واحدهای دستگاه بین المللی یکاها انجام می دادند، تیم شرکت لاکهید مارتین(Lockheed Martin) که مسئول طراحی و ساخت فرودگر بودند، داده های شتاب خود را در واحدهای انگلیسی محاسبه کردند. مهندسان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا نمی دانستند که این مورد اتفاق افتاده است و فرض کردند که تیم لاکهید از میزان گیری های متریک استفاده می نمایند که تقریبا در علم، جهانی است.

نرم افزاری که پیشران مدارگرد را کنترل می کرد، نیرویی را که پیشران ها باید اعمال می کردند، در واحد پوند ثانیه نیرو محاسبه می کرد. با این حال، قطعه دوم که این داده ها را می خواند، فرض می کرد که ارقام در واحد استاندارد متریک ثانیه نیوتن ارائه می شوند.

این خطا باعث شد که مدارگرد مدار مورد نظر خود را از دست بدهد و در ارتفاع تقریبا 35 مایلی(56 کیلومتری) به درون جو مریخ سقوط کند. این کاوشگر به علت تنش های جوی متلاشی شد.

در گزارش بدترین اشتباهات تاریخ علم با دیگر اشتباهات بزرگ تاریخ علم آشنا شوید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آذر 1402 بروزرسانی: 6 آذر 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1831

به "گاف بزرگ ناسا در نزدیکی مریخ، مدارگرد 125 میلیون دلاری نابود شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاف بزرگ ناسا در نزدیکی مریخ، مدارگرد 125 میلیون دلاری نابود شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید