آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می شود؟

به گزارش تور فرانسه، روزنامه ایران - مریم طالشی: مهرک باید دو ماهه عروس باشد. دو ماه گذشته باشد از وقتی که زیرسقف خانه خودش زندگی می کند. البته دقیقش را بخواهید، دو ماه و 8 روز. حساب روزهایش را هم دارد. خانه را با ذوق و سلیقه چیده و حالا فقط هفته ای یک بار به آنجا سر می زند و انتظار می کشد. مثل خیلی های دیگر کرونا بساط عروسی او را هم به هم ریخت.

آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می شود؟

تا به حال اینقدر در عمرم دقیق برنامه ریزی نکرده بودم. از آنجایی که همیشه دوست داشتم مراسم ازدواجم بی کم و کاست باشد، از ماه ها قبل کارهایم را کم کم و سرفرصت انجام داده بودم. حتی برای عید هم از سه ماه قبل تور گرفته بودیم که ماه عسلمان باشد که اینطور شد. در واقع تمام برنامه ریزی هایم به هم خورد. سالن و آرایشگاه و همه چیز. فقط خانه را که اجاره کرده و وسائل را چیده بودیم، کاری نمی شد کرد. راستش آن موقع فکر می کردم شرایط موقت است و نهایتا بعد از عید می توانیم مراسم بگیریم، ولی انگار قرار است بدشانس ترین عروس باشم. فقط داریم اجاره خانه می دهیم. دلم هم نمی خواهد بدون مراسم بروم سر خانه و زندگی ام. بهرحال مگر آدم چند بار عروسی می گیرد؟!

مهرک تنها کسی نیست که خودش را بدشانس ترین عروس می داند. زهرا هم عروس روز های کروناست. او هم قرار بوده فروردین عروسی بگیرد، اما فعلا که خبری نیست و امید هم ندارد بتواند به این زودی جشن عروسی خودش را ببیند.

ما فامیل بزرگی داریم که تعدادی از آن ها شهرستان هستند بعضی ها هم خارج از ایرانند که قرار بود برای مراسم ما بیایند. دوستانم به من می گویند بهتر است فعلا یک مراسم کوچک بگیری، اما من دلم راضی نمی شود، چون می دانم فامیلم دوست دارند در مراسم عروسی ام باشند. شنیده ام که بعضی ها در همین ایام در خانه و باغ عروسی گرفته اند، اما آدم مگر می تواند مسئولیت این را قبول کند که خدای نکرده حتی یک نفر در جشن مریض شود؟

زهرا در این مدت خیلی با همسرش اختلاف پیدا کرده، چون به گفته خودش دائم عصبی است و از این حس بلاتکلیفی خیلی آشفته است.

مهدی و همسرش هم دو سال است عقد کرده اند و قرار بود مراسم عروسی شان هفته اول اردیبهشت و قبل از ماه رمضان باشد. همه کار ها را هم کرده بودند و حالا با توجه به شرایط پیش آمده قرار است عروسی را مرداد برگزار کنند، آن هم البته با، اما و اگر. مهدی می گوید: الان سالنی که گرفته ایم مشروط کرده به اینکه تعداد مهمان ها حتما باید دقیق تعیین باشد تا بتوانند فاصله گذاری را رعایت کنند. ما باید با تک تک مهمان ها تماس بگیریم و ازشان بپرسیم آمدنشان قطعی است یا نه. تازه آن هم خیلی معلوم نیست، چون اگر دوباره پیک بیماری بالا برود، سالن هم تعطیل می کند و باز باید منتظر بمانیم. با توجه به اینکه ما خانه را گرفته ایم و عقد هم که هستیم، می توانیم بدون مراسم زندگی مشترکمان را شروع کنیم یا اینکه اصلا بعدا مراسم بگیریم. راستش خانواده خودم خیلی مسئله ای با این قضیه ندارند، اما خانواده همسرم، چون تک دختر است با این پیشنهاد به شدت مخالف هستند و می گویند ما همین یک دختر را داریم و برایش آرزو ها داشته ایم و نمی خواهیم بدون جشن عروسی سر خانه اش برود.

بعضی ها هم جای منتظر ماندن و روزشماری برای رفتن کرونا، ترجیح داده اند قید جشن عروسی را بزنند و خودشان را با ضرباهنگ مهمان ناخوانده همراه کنند، مثل الهه که او هم عروس اسفند گذشته بود و تصمیم گرفت فروردین ماه بدون جشن عروسی به خانه بخت برود.

راستش جشن عروسی ما دوبار به خاطر فوت یکی از اعضای فامیل به هم خورده بود. این بار که به خاطر کرونا به هم خورد تصمیم گرفتم قید جشن را کلا بزنم. راستش یک جور هایی لج کردم با شرایطی که اصلا با من کنار نیامد و فکر کردم اگر بخواهم باز هم منتظر بمانم لابد دوباره اتفاق دیگری می افتد. البته دوستان و نزدیکانم می گفتند تو زیادی داری سخت می گیری و این شرایط اولین بار است در جهان به وجود آمده و ربطی به شانس و اینجور حرف ها ندارد و نباید خرافاتی باشی. ولی بهرحال من به دلم بد افتاد و این تصمیم را گرفتم. از آن گذشته عموی همسرم هم مسن است و بیماری سختی دارد. راستش دلمان می خواست تا وقتی او که بزرگ فامیل است، در قید حیات است این اتفاق بیفتد. من آرایشگاه رفتم و لباس عروس پوشیدم و عکس و فیلم یادگاری گرفتم، چون همین ها برای آدم می ماند. یک مراسم شام خلوت هم با حضور خانواده نزدیک و چند نفر از بزرگتر ها داشتیم.

الهه گرچه از این شرایط راضی نیست، اما چاره دیگری هم نمی بیند. کرونا آمده و معلوم نیست کی دست از سر ما بردارد. این آخرین جمله ای است که او می گوید.

لیلا و رضا برخلاف الهه از اینکه بدون برگزاری جشن زندگی مشترکشان را شروع کنند، خیلی هم شاد هستند. لیلا می گوید: من و رضا از اول هم قصد داشتیم جشن عروسی برگزار نکنیم و در عوض برویم مسافرت و یا کار های دیگری که دلمان می خواهد، اما خانواده های هیچ کدام مان زیر بار نمی رفتند و می گفتند ما آبرو داریم و عروسی بچه های فامیل رفته ایم و باید آن ها را عروسی بچه خودمان دعوت کنیم. یا اینکه می گفتند الان اگر بدون جشن ازدواج کنید همه می گویند لابد مسئله ای در کار بوده که اینطور بی سر و صدا دارند ازدواج می کنند. خلاصه که از اینجور حرف ها زیاد بود و ما هم، چون دوست نداشتیم مدام با خانواده ها بحث کنیم، تسلیم شدیم.

کرونا، ولی شرایطی به وجود آورد که دیگر کسی نمی تواند ایراد بگیرد که چرا بدون برگزاری مراسم و جشن رفتید خانه خودتان. البته پدر و مادرهایمان گفته اند بعد از این شرایط بهرحال یک جشن کوچک بگیریم، اما حالا تا این شرایط بگذرد هم همه یادشان می رود و ما هم قصد نداریم جشنی بگیریم. راستش به نظرم الان که آدم ها مجبور هستند چنین شرایطی را تحمل کنند، بد نیست کمی هم در سبک زندگی و طرز فکرشان تغییراتی بدهند. حتی بعد از تمام شدن شرایط خاص بهتر است فکر کنیم که اصلا چرا باید برایمان مهم باشد که مثلا جشن عروسی مان آنچنانی و مجلل باشد. خیلی از تجملاتی که وجود دارد و عروس و داماد ها و خانواده هایشان به آن تن در می دهند در واقع غیرضروری است و هزینه زیادی را تحمیل می کند. من بین دوستانم کسانی را دیده ام که حتی وضع مالی خوبی نداشتند، اما به خاطر چشم و همچشمی با قرض و وام سعی کردند عروسی باشکوهی برگزار کنند و بعد تا مدت ها گرفتار بازپرداخت هزینه ها بودند. حتی کسی را می شناسم که به خاطر همین مسائل مالی آنقدر اختلاف پیدا کردند که کارشان به طلاق کشید.

اما جدا از زوج هایی که در این ایام مراسم عروسی داشتند و از قبل برای آن برنامه ریزی کرده بودند، کسانی هم هستند که اصلا در همین ایام تصمیم به ازدواج گرفتند. حامد یکی از آنهاست که به قول خودش از صفر تا صد برنامه ازدواجش در همین دوران رخ داد. ماجرا را از زبان خودش بخوانید: من از چند ماه پیش با همسرم آشنا شده بودم و راستش خیلی تمایل داشتم زودتر برای خواستگاری برویم. اوایل اسفند ماه بود که رفتیم خواستگاری. آن موقع بحث قرنطینه و تعطیلی خیلی جدی نشده بود. ما حرفهایمان را زدیم و قرار های بعدی را گذاشتیم که خورد به اوج کرونا و همینطور تعطیلات عید. بالاخره روز نیمه شعبان عقد کردیم که البته یک عقد مختصر بود و جز پدر و مادر ها و خواهر من و برادر همسرم کسی در آن حضور نداشت.

راستش برای عروسی هنوز تصمیم خاصی نگرفته ایم، اما اگر از من بپرسید ترجیح می دهم همینطور ساده برگزار شود البته نظر عروس خانم هم مهم است. در کل من فکر می کنم الان که بحث فاصله گذاری اجتماعی مطرح است، دیگر مراسم و جشن ها از هر نوعش به شکل قبل برگزار نمی شود و ما هم باید کم کم با این قضیه کنار بیاییم، چون ممکن است مدت ها طول بکشد تا شرایط عادی شود. شما فرض کنید کدام عروسی را می توانید برگزار کنید که مهمان ها حتی نتوانند با عروس و داماد یک دست بدهند. خب سخت است دیگر و فرهنگ ما هم جوری است که به راحتی نمی شود بعضی چیز ها را تغییر داد، پس شاید بهتر باشد اصلا شکل عروسی ها عوض شود.

چند وقت پیش در یکی از شبکه های اجتماعی فیلمی دیدم از مراسم عروسی یک زوج اروپایی در کلیسای خالی. آن ها عکس مهمان ها رو پرینت گرفته و هرکدام را روی یک صندلی چسبانده بودند. با شنیدن حرف های حامد یاد آن مراسم افتادم و به فکر افتادم که آیا واقعا کرونا شکل زندگی ما را در آینده تغییر خواهد داد؟ دارم فکر می کنم به جشن های چند نفره، عروسی های خلوت و آدم هایی که دیگر یادشان می رود جهان قبل از کرونا چگونه بود.

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 585

به "آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید