اثر تمرینات تناوبی بر حجم تومورهای سرطانی پستان

به گزارش تور فرانسه، پژوهشگران گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تربیت مدرس در طرحی مشترک با محققان گروه ایمونولوژی دانشگاه تربیت مدرس اثر تمرینات ورزشی تناوبی بر بیان ژن سرکوبگر تومور، التهاب سیستمیک و حجم تومور در موش های مبتلا به سرطان پستان را آنالیز نموده اند.

اثر تمرینات تناوبی بر حجم تومورهای سرطانی پستان

به گزارش تور فرانسه، دیر یا زود در طول پیشروی بسیاری از انواع سرطان، سلول های بافت تومور اولیه به بافت های مجاور حمله می نمایند، و از آن جا به نواحی دورتر سفر می نمایند تا تشکیل کلونی دهند.این انتشار که متاستاز نام دارد علت 90 درصد مرگ بیماران سرطانی است. عواملی به نام کادهرین در بدن وجود دارند که ارتباطات بین سلولی را میانجیگری می نمایند. محققان در پژوهشی اثر تمرینات تناوبی بر بیان ژن E-cadherin که سرکوبگر تهاجم و متاستاز است را آنالیز نموده اند.

در این پژوهش که توسط فرانک صادقی پور وجدانی، حمید آقاعلی نژاد، مهدیه ملانوری شمسی و سنا خانچی از گروه تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس و سارا صعودی از گروه ایمونولوژی دانشگاه تربیت مدرس اجرا شده، آمده است: پژوهش حاضر از نوع تجربی بوده که در آن تعداد 20 موش ماده سه تا پنج هفته از موسسه پاستور کرج خریداری و به آزمایشگاه حیوانات دانشگاه تربیت مدرس منتقل شد. پس از دو هفته آشناسازی و سازگاری حیوانات با محیط آزمایشگاه، موش ها به شکل تصادفی به چهار گروه پنج تایی تقسیم شدند.

محققان می گویند: گروه اول شامل پنج سر موش بالب-سی بود که پس از اتمام دوره شش هفته ای تمرین آماده سازی با تزریق رده سلولی 4T1 سرطانی شده و مجددا وارد برنامه تمرینی تناوبی شدند. گروه دوم در تمرینات آماده سازی شرکت داشتند و پس از القای تومور و ابتلا به سرطان وارد برنامه تمرینی نشدند. گروه سوم تنها پس از القای تومور در برنامه تمرینی شرکت داده شدند. گروه چهارم در هیچ دوره ای از برنامه تمرینی شرکت نداشت و القای سرطان بر روی آن ها انجام گرفت. پروتکل تمرینی این پژوهش شامل یک دوره آماده سازی و دوره تمرینی اصلی بود که به صورت تناوبی طراحی شد.

در این مقاله آمده است: 24 ساعت پس از آخرین جلسه تمرین، موش ها از تمامی گروه ها به وسیله تزریق درون صفاقی ترکیب کتامین و زایلازین بیهوش و قربانی شدند. بلافاصله پس از بیهوشی بافت تومور جهت آنالیز بیان ژن E-cadherin تحت شرایط استریل جدا و سپس در نیتروژن مایع منجمد شد. بافت طحال، کبد و قلب برای آنالیز غیرمستقیم التهاب سیستمیک و سازگاری با تمرین، وزن شدند. نمونه های بافتی تا زمان اندازه گیری در فریزر منفی 70 درجه سانتی گراد نگهداری شدند.

در این پژوهش آمده است: با توجه به مطالعات اجرا شده، تمرینات تناوبی با شدت متوسط به علت داشتن استراحت بین تناوب های تمرینی در بیماران سرطانی که آستانه تحمل زمانی کمتری را نسبت به افراد سالم دارا هستند، می تواند اثرات مثبت فعالیت بدنی به همراه داشته و با افزایش ظرفیت قلبی - تنفسی، فعال شدن عضلات و در پی آن فراوری بیومارکرهای مرتبط، به فعال شدن مسیرهای پیغام رسان مرتبط و فراوری و ترشح سایتوکاین های ضدالتهابی مرتبط شوند.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که رشد حجم تومور در دو گروه اول و سوم نسبت به دو گروه دوم و چهارم به طور قابل توجهی کمتر است. به طوری که میانگین حجم تومور در هفته چهارم در گروه چهارم در حدود 8.5 برابر حجم تومور در موش های گروه اول بود . همچنین در نتایج معین شد که در گروه های اول و دوم که قبل از سرطانی شدن شش هفته تمرینات تناوبی داشتند، نسبت به گروه کنترل(گروه چهارم) که هیچ تمرینی نداشتند و گروه سوم که تنها بعد از سرطانی شدن چهار هفته تمرین داشت، حجم تومور به طور معناداری کمتر بود.

نویسندگان این مقاله می گویند: در پژوهش حاضر، وزن طحال و کبد به نسبت وزن بدن مورد آنالیز نهاده شد که می تواند نمایانگر غیرمستقیم التهاب سیستمیک باشد. نتایج پژوهش به ما نشان داد که التهاب سیستمیک به طور معناداری در گروه اول در مقایسه با گروه چهارم که مداخله تمرینی نداشت کمتر بوده است.

پژوهشگران معتقدند نتایج حاصل از این پژوهش نشان داده که تمرینات تناوبی به عنوان یک راهبرد غیر دارویی باعث تعدیل بیان ژن سرکوبگر تومور، تهاجم توموری، متاستاز و التهاب سیستمیک می گردد و حتی فرایند پیشروی بیماری و متاستاز را معکوس می نماید. نتایج حاصل از حجم تومور نشان می دهد که تمرینات تناوبی باعث کاهش حجم تومور شده است. ورزش نتوانسته نقش پیشگیرانه داشته باشد؛ اما می تواند به عنوان راه چاره درمانی پس از ابتلا به سرطان مورد توجه قرار گیرد.

این پژوهش در سومین شماره دوازدهمین جلد فصلنامه علمی - پژوهشی بیماری های پستان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 36

به "اثر تمرینات تناوبی بر حجم تومورهای سرطانی پستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر تمرینات تناوبی بر حجم تومورهای سرطانی پستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید