افزایش حقوق بازنشستگان این هفته تصویب می گردد؟

به گزارش تور فرانسه، به گزارش خبرنگاران، بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری برای اردیبهشت ماه هم به صورت علی الحسابی حقوق می گیرند؟ به نظر می رسد ظرف روزهای آینده افزایش مستمری 1401 بازنشستگان دو صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی به تصویب هیات دولت برسد.

افزایش حقوق بازنشستگان این هفته تصویب می گردد؟

در همین رابطه صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی و نهادهای صنفی بازنشستگان به خبرنگاران گفتند: قرار بود تکلیف افزایش مستمری های سال 1401 در روزهای اخیر معین گردد، این موضوع در نوبت کار هیات دولت بود و انتظار می رود این اتفاق ظرف روزهای پیش رو بیفتد.

طی روزهای گذشته حجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز به صورت تلویحی گفت: افزایش مستمری و حقوق بازنشستگان در دستور کار دولت است.

در صورتی که این اتفاق نیفتد و موضوع افزایش مستمری های بازنشستگی دو صندوق کشوری و سازمان تامین اجتماعی مشخص تکلیف نگردد، احتمال پرداخت علی الحسابی مستمری اردیبهشت ماه نیز وجود خواهد داشت.

حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟

مستمری بگیران تامین اجتماعی عموما کارگران بازنشسته هستند. در حال حاضر شمار مستمری بگیراصلی این سازمان دست کم 4.2 میلیون نفر است.

برخلاف تصور نادرست، سازمان تامین اجتماعی استقلال اقتصادی و اداری دارد و تنها مدیریت آن برعهده دولت است. این به معنی مستقل بودن بودجه این سازمان از منابع دولتی است.

به همین دلیل برای سال1401 صحبت بود که هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی میخواهد حقوق کارگران بازنشسته مطابق مصوبه افزایش مزد شورای عالی کار زیاد گردد. این به معنی افزایش 57 درصدی حداقل مستمری و افزایش 38 درصدی و پلکانی مستمری سایر سطوح است.

در رابطه با مزایای جانبی نیز صحبت از افزایش 10 درصدی حقوق معیشت و مسکن در میان است. راجع به حقوق عائله مندی و اولاد نیز قرار است افزایش معادل مزایای مشابه بازنشستگان کشوری باشد. در نهایت اینکه همه این افزایش ها از نظر تشریفات اداری و حقوقی به مصوبه هیات وزیران نیازدارد.

مستمری صندوق بازنشستگی کشوری چقدر زیاد می گردد؟

صندوق بازنشستگی کشوری، حقوق ماهانه کارمندان سابق دولت را پرداخت می نماید. تعداد بازنشستگان این صندوق تا 1.6 میلیون نفر هم برآورد می گردد.

برخلاف سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشور وابسته به دولت است. مطابق قانون بودجه، افزایش حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته به اتکای منابع و اعتبارات دولتی مقدور است.

برای سال 1401 با موافقت مجلس، حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته دولت 10 درصد افزایش یافت، از نظر تشریفات اداره اعمال این افزایش نیازمند مصوبه هیات دولت و صدور مجوز پرداخت سازمان برنامه و بودجه است.

شرایط متناسب سازی حقوق 1401

صرف نظر از متفاوت بودن الگوهای افزایش حقوق در صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی، کارگران و کارمندان بازنشسته همچنان بابت متناسب سازی حقوقشان از دولت طلبکارند.

به صورت معین کارگران بازنشسته بابت 25 درصد از اعتبارت متناسب سازی سال 1400 و کارمندان بازنشسته نیز ردیف اعتباری 9 هزار میلیارد تومانی برای متناسب سازی حقوق خود طلب دارند.

تامین اعتبارات متناسب سازی هر دو گروه برعهده دولت است. تخصیص منابع نیازمند سپری شدن تشریفات اداری در هیات دولت و سازمان برنامه است. از همین رو هنوز شرایط نحوه توزیع این اعتبارات نهایی نشده روشن نیست.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 تیر 1401 بروزرسانی: 3 تیر 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1605

به "افزایش حقوق بازنشستگان این هفته تصویب می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق بازنشستگان این هفته تصویب می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید