بیوگرافی مسعود جعفری جوزانی؛ کارگردان و فیلمساز معروف ایران

به گزارش تور فرانسه، بیوگرافی مسعود جعفری جوزانی: مسعود جعفری جوزانی متولد 18 آذر 1327 در روستای جوزان شهرستان ملایر، کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده و پدر بازیگر مشهور سحر جعفری جوزانی است.

بیوگرافی مسعود جعفری جوزانی؛ کارگردان و فیلمساز معروف ایران

خبرنگاران | سرویس چهره ها - مسعود جعفری جوزانی کارگردان و فیلمنامه نویس تحصیل کرده ایرانی است. بی شک همه ما او را در کنار دختر هنرمندش سحر جعفری جوزانی به یاد می آوریم و سریال تاریخی و محبوب در چشم باد را از او به خاطر داریم. برای آشنایی بیشتر با این هنرمند و زندگی و فعالیت هایش با ما همراه باشید.

بیوگرافی مسعود جعفری جوزانی

مسعود جعفری جوزانی، کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده ایرانی در 18 آذر 1327 در روستای جوزان شهرستان ملایر به جهان آمده است. او برای تحصیل در رشته فیلمسازی به آمریکا می رود و در مقطع کارشناسی ارشد این رشته از دانشگاه ایالتی سانفرانسیکو آمریکا فارغ التحصیل می گردد. مدتی در آمریکا می ماند، ازدواج می کند و صاحب فرزند می گردد، اما در نهایت به وطنش باز می گردد و حرفه اش کارگردانی را در ایران دنبال می کند. جعفری جوزانی مجوز تدریس مادام العمر در دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو را دارد و در حال حاضر در دانشگاه های ایران تدریس می کند.

مسعود جعفری جوزانی در کنار دخترش سحر

آغاز فعالیت هنری

هنگام بازگشت به ایران کارگردانی را با ساختن فیلم های کوتاه آغاز می کند و سپس فیلم بلند جاده های سرد را در سال 1364 کارگردانی می کندو لوح تقدیر بهترین کارگردانی را از اولین دوره جشنواره ادبی ـ هنری روستا در سال 1365 بابت این فیلم دریافت می کند. او بیشتر به مسائل اجتماعی می پردازد و ویژگی کاری جوزانی توجه به فرهنگ و بوم اقوام ایرانی در آثارش است و از این جهت بین سینماگران ایرانی متمایز و متفاوت است و اغلب فیلم هایش پیوندی عمیق با طبیعت دارند. لوکیشن های بکر جاده های سرد در فصل زمستان و یا لوکیشن های ناب و چشم نواز حوالی شیراز و چهارمحال و بختیاری در فیلم های شیر سنگی، در جهت تندباد و دل و دشنه در ذهن مخاطبان او ماندگار شده است. جوزانی پس از کارگردانی مجموعه تلویزیونی در چشم باد حدود یک دهه کارگردانی را کنار گذاشت، اما با فیلم سینمایی ایران برگر دوباره به این حرفه برگشت و پس از آن نیز فیلم جنجالی پشت دیوار سکوت را ساخت.

همسر و فرزندان مسعود جعفری جوزانی

جعفری جوزانی زمانی که برای تحصیل در سانفرانسیسکو آمریکا به سر می برده با زنی آمریکایی ازدواج می کند و در سال 1357 صاحب فرزند دختری به نام سحر می گردد. مسعود جعفری پس از جدایی از همسر به همراه دخترش که آن زمان پنج ساله بود به ایران باز می گردد. سحر جعفری جوزانی که یار و همراه همیشگی پدر است نیز به جهانی سینما رو آورده و بازیگر و نویسنده است. این پدر و دختر در اغلب فیلم هایی که مسعود جعفری ساخته با هم همکاری داشته اند.

همسر سابق مسعود جعفری جوزانی در کنار دخترش سحر

سحر جعفری جوزانی در پیج شخصی اش در اینستاگرام عکس هایی با برادرش سپنتا نیز منتشر کرده و توضیح داده که او در کودکی در سریال در چشم باد نقش کودکی اکبر عبدی را بازی کرده و هم اکنون برای تحصیل در خارج از کشور به سر می برد. از سپنتا اطلاعات دقیق تری وجود ندارد.

سپنتا برادر سحر جعفری جوزانی در سریال در چشم باد

سحر جعفری جوزانی در کنار برادرش سپنتا

موسسه جوزان فیلم

کارگردان معروف سینما، موسسه ای سینمایی با نام جوزان فیلم را تاسیس کرده و شخصا مدیرعامل این شرکت است.

حاشیه ها

 • حمایت علنی از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 1392
 • تصادف شدید در راه ملایر برای رونمایی کتاب گردش تصویر (بدون آسیب جدی) 1397

جعفری جوزانی پس از تصادف در راه ملایر

کارنامه هنری مسعود جعفری جوزانی

فیلم ها

 • (1395) پشت دیوار سکوت، نویسندگی و کارگردانی
 • (1393) ایران برگر، نویسندگی و کارگردانی
 • (1386) همخانه، تهیه کنندگی
 • (1383) غروب شد بیا، تهیه کنندگی
 • (1387-1382) مجموعه تلویزیونی در چشم باد، نویسندگی و کارگردانی
 • (1378) چشم هایش، نویسندگی (به کارگردانی فرامرز قریبیان، با داستان چشمهایش بزرگ علوی اشتباه نگردد.)
 • (1377) بلوغ، نویسندگی و کارگردانی و تهیه کنندگی
 • (1373) دل و دشنه، نویسندگی و کارگردانی و تهیه کنندگی
 • (1371) یک مرد یک خرس، نویسندگی و کارگردانی و تهیه کنندگی
 • (1370) ناصرالدین شاه آکتور سینما، تهیه کنندگی
 • (1369) سایه خیال، نویسندگی و تهیه کنندگی
 • (1367) در جهت تندباد، نویسندگی و کارگردانی
 • (1365) شیر سنگی، نویسندگی و کارگردانی و تهیه کنندگی
 • (1364) جاده های سرد، کارگردانی
 • (1364) شهر موشها، مشاوره هنری (فیلم سینمایی عروسکی به کارگردانی مرضیه برومند)

کتاب ها

مسعود جعفری جوزانی، سه فیلمنامه ای را که نویسندگی کرده به صورت کتاب نیز به دست چاپ سپرده و منتشر کرده است.

 • یک مرد، یک خرس
 • ایران برگر
 • کوروش کبیر

مراسم رونمایی کتاب کورش کبیر

کتاب زندگینامه مسعود جعفری جوزانی

در مرداد سال 1397 کتابی شامل خاطرات و زندگینامه و فعالیت های هنری مسعود جعفری جوزانی با نام گردش تصویر به نویسندگی حسن یزدانی توسط نشر روزنه به چاپ رسیده و در مراسم تجلیل این کارگردان سرشناس در شهرستان ملایر؛ زادگاه او، رونمایی شده است. این کتاب در واقع حاصل بیست جلسه مصاحبه با این هنرمند است.

مراسم رونمایی کتاب گردش تصویر

تجلیل از مسعود جعفری جوزانی

مستند عمو جان

فیلم مستند عمو جان پرتره ای از مسعود جعفری جوزانی است که در مهرماه سال 1394 از شبکه مستند سیما روی آنتن رفته است.

مستند عموجان

گفته های معروف جعفری جوزانی

مسعود جعفری جوزانی روحیه منتقد و تحلیگری دارد و در مصاحبه هایش همیشه از بسیاری مسائل پیرامون انتقادهای جالب و تاثیرگذاری کرده است. همین امر باعث شده بعضی گفته ها و جملات او در بعضی رسانه هااز جمله ویکی گفتاورد جمع آوری گردد. برای آشنایی بیشتر با شخصیت این هنرمند با هم تعدادی از این گفته ها را می خوانیم:

 • از قلم نیاندازید که حرف زدن راحت است اما عمل به حرف کار دشواری است به همین خاطر در کنار مسئولان سینما گران هم باید دقت داشته باشند تا اسیر پیش داوری و قضاوت های زود هنگام نشوند و بیش از گذشته به یکدیگر فضا بدهند تا بتوانند عملکرد خودشان را نشان دهند.
 • باور کردنش برای من سخت است که برای ساخت پروژه ملی نظیر کوروش کبیر، کشور ثروتمند ما که از درآمد سرشار نفت برخوردار است پول نداشته باشد. بی شک این موضوع باعث می گردد ما در مقابل کوروش شرمنده شویم.
 • هرپدیده، هراندیشه، هرآیین و حتی هرشیئی که وارد ایران شده است، ما اول با درک و سلیقه بومی آن را شبیه خودمان کرده ایم؛ بعد توانسته ایم از آن بهره برداری درستی کنیم و گاهی این را به خارج هم صادر کرده ایم؛ خصیصه بارزی که در گیرودار اتفاق های تاریخی موجب بقا و حتی رشدمان هم شده است.
 • وقتی کاری را دوست دارم، به سختی یا آسانی آن فکر نمی کنم.
 • وسایل ارتباط جمعی چنان در تاروپود زندگی تنیده اند که فردگرایی و جمع گرایی را در دورترین نقاط جهان نهادینه کرده اند. شیوه زندگی و ارزش ها به سرعت دگرگون می شوند. سرعت این تغییر و تحول تا حدی است که آدم های میانسال در کشور، شهر و حتی خانواده خود احساس بیگانگی می کنند. آدم آهنی ها هرروز کارخانه ها را فتح می کنند. تعداد بیکاران در جوامع بشری هرروز بیشتر می گردد. اصلاحات سیاسی رنگ باخته اند، ارزش های خانواده در حال فروپاشی است. ازدواج که روزی هدف و آرزوی جوانان بود، به یک ضدارزش تبدیل شده است.
 • من تا کاری را دوست نداشته باشم نمی سازم؛ چراکه می دانم مانند دیگران شدن کار بی فایده و بی ارزشی است. از نوجوانی از عوام گرایی و عوام زدگی و پوپولیست بودن بیزار بوده ام.
منبع: setare.com
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1002

به "بیوگرافی مسعود جعفری جوزانی؛ کارگردان و فیلمساز معروف ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی مسعود جعفری جوزانی؛ کارگردان و فیلمساز معروف ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید