تاثیر آب و هوا بر عملکرد سگ های موادیاب

به گزارش تور فرانسه، نتایج یک پژوهش نشان می دهد آب و هوا بر عملکرد سگ های موادیاب اثرگذار است.

تاثیر آب و هوا بر عملکرد سگ های موادیاب

به گزارش خبرنگاران، توان عملیاتی سگ های موادیاب و نقش موثر آنها در حوزه مقابله با قاچاق مواد مخدر برای پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا مهم است. از آنجایی که عملکرد سگ های موادیاب در هر منطقه به هوا و مشخصات اقلیمی آن بستگی دارد، یک محقق، تاثیر آب و هوا بر عملکرد سگ های موادیاب را آنالیز نموده است.

در این پژوهش که توسط محمد صفایی، کارشناس ارشد رشته مبارزه با مواد مخدر دانشگاه علوم انتظامی امین، صورت گرفته، آمده است: از دیرباز و با اهلی شدن سگ، انسان همیشه از سگ برای مقاصد گوناگون استفاده می نماید. بیشتر این استفاده ها بر اساس حس بویایی سگ راسخ است. حس بویایی سگ در قرون گذشته برای شکار و در قرون اخیر برای کشف اجساد افراد زنده در حوادث طبیعی و غیره، در کشف بیماری هایی نظیر سرطان و همچنین در ماموریت های نظامی و انتظامی از جمله کشف با مواد مخدر استفاده میشود. به همین جهت امروزه در بسیاری از نقاط جهان برای کشف مواد مخدر از سگ های تربیت شده بهره گرفته می شود.

صفایی در ادامه این پژوهش به تاریخچه استفاده از سگ در نیروهای نظامی و انتظامی ایران نگاهی می نماید و می گوید: در مرداد ماه سال 1344 هجری شمسی پلیس و ارتش ایران از سگ استفاده کرد. ارتش ایران، مدرسه ویژه برای آموزش سگ های ارتش در جمشیدیه پایگاه ارتش مگاپیکسل در تهران به وجود آورد. این واحد در ایران برای دریافت سگ و آموزش آنها از شرایط بسیار خاصی برخوردار بود. سگ ها با دقت بالایی انتخاب و نگهداری می شدند و تربیت سگ ها دارای برنامه آموزشی دقیقی بود.

نویسنده این مقاله بیان می نماید: سابقه استفاده از سگ در ماموریت های پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران به ابتدای دهه 60 باز می شود، به طوری که برای اولین بار در سال 1361 با هماهنگی به عمل آمده میان کمیته انقلاب اسلامی سابق نیروی هوایی ارتش، دو نفر از کارکنان نهاد جهت طی دوره آموزشی به پایگاه یکم شکاری نیروی هوایی معرفی شدند و در همان سالها با در اختیار دریافت شش قلاده سگ در گلوگاه ها اقدام به استفاده از آنها جهت کشف جاسازی های مواد مخدر کردند.

در ادامه این پژوهش آمده است:بروز مسائلی مانند حمل و نقل نامناسب، نگهداری، امکانات بهداشتی، تهیه غذا و بیماری در بین سگ ها، باعث تلف شدن آنها شد و به سبب همین مسائل در سال 64 این واحد منحل شد. حدود یک دهه بعد و پس از اقدام نیروهای انتظامی در سال 1374 با احساس احتیاج، دور تازه ای از به کارگیری سگ در مأموریت مبارزه با مواد مخدر در دستور کار ناجا نهاده شد.

طبق آنچه محققان این پژوهش می گویند: تحقیق حاضر از نظر هدف، کاربردی بوده و از نظر روش گردآوری داده ها اسنادی است. داده های مورد احتیاج از عملکرد سگ های مواد یاب(با توجه به عدم امکان گردآوری اطلاعات پیمایشی از سگ ها) از آنالیز اطلاعات حاصل از گزارش عملکرد این سگ ها گردآوری شده است. جامعه آماری پرونده های مرتبط با آمار عملکرد تعداد 112 سگ موادیاب در بین سالهای 1394 تا 1396 به مناطق کوهستانی سرد کشور (شهرستان دلیجان استان مرکزی) است. برای تحلیل داده ها از رگرسیون خطی چندگانه استفاده شده است.

صفایی در بخش دیگری از این مطالعه، شرایط عناصر آب وهوای شهرستان دلیجان را به تفکیک فصل در فاصله سال های 1394 تا 1396 آنالیز نموده است.

آنالیز های این محقق نشان می دهد، با افزایش دمای هوا در شهرستان دلیجان، عملکرد سگ موادیاب نیز افزایش یافته است. افزایش رطوبت هوا در شهرستان دلیجان، عملکرد سگ موادیاب را کاهش داده است و بارش باران در این شهرستان تاثیری بر عملکرد سگ های موادیاب نداشته است. علاوه بر آن، با افزایش سرعت باد در شهرستان دلیجان، عملکرد سگ موادیاب نیز افزایش یافته است.

این پژوهش در پانزدهمین شماره هشتمین دوره فصلنامه دانش مبارزه با مواد مخدر منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 392

به "تاثیر آب و هوا بر عملکرد سگ های موادیاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر آب و هوا بر عملکرد سگ های موادیاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید