ترمیم آسیب های مفصلی با سلول بنیادی امکان پذیر شد

به گزارش تور فرانسه، به گزارش خبرنگاران، ترمیم آسیب های وارد شده به مفاصل به دلیل توان اندک این بافت در خود ترمیمی و ایجاد التهاب در محل آسیب، بسیار سخت است. تا به امروز پژوهش های متعددی برای ترمیم مفاصل آسیب دیده صورت گرفته است اما هر یک از روش های پیشنهادی منافع و معایب خود را داشته اند و تا به امروز درمان قطعی برای این دسته از آسیب ها معرفی نشده است.

ترمیم آسیب های مفصلی با سلول بنیادی امکان پذیر شد

یکی از روش های ترمیم مفصل می تواند استفاده از ساختاری متشکل از کره های سلولی باشد که از سلول های بنیادی مزانشیمی ساخته شده اند. با توجه به توانایی این سلول ها در برهم کنش های بین سلولی، تقسیم و تمایز به بافت هدف، سود جستن از کره های سلولی تشکیل شده از آنها در کنار هم به عنوان بلوک های ساختمانی برای ترمیم مفصل آسیب دیده موثر به نظر می رسد.

به همین منظور محققان پژوهشی طراحی کردند که طی آن برای ترمیم آسیب وارده به مفاصل از کره های سلولی متشکل از سلول های بنیادی مزانشیمی استفاده شد که درون آن ها ریزذرات ترشح کننده کارتوژنین (به عنوان ماده القاکننده تمایز به مفصل) قرار داده شده بود.

علاوه بر این، کره های مذکور درون هیدروژلی از جنس ژلاتین متاکریلویل و کورکومین (که دارای خواص ضدالتهابی هستند) قرار داده شده، به محل آسیب مفصلی در حیوان مدل آزمایشگاهی انتقال یافتند. میزان ترمیم در مفصل دریافت کننده پیوند با روش های آزمایشگاهی آنالیز شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Stem Cell Research & Therapy به چاپ رسیده است، نشان داد حضور کارتوژنین درون کره های سلولی منجر به القای سلول های بنیادی مزانشیمی برای تمایز به سلول های مفصل می گردد.

همچنین مطالعات آزمایشگاهی نشان داد حضور کورکومین منجر به کاهش فراوری عوامل التهابی از طریق سلول های بنیادی مزانشیمی می گردد؛ و در بدن حیوان مدل دریافت کننده پیوند، حضور کورکومین باعث شد بافت مفصلی حاصل ساختاری نزدیک تر به مفاصل طبیعی داشته باشد.

نتایج این پژوهش نشان داد استفاده از کندروژنین و کورکومین در کنار کره های سلول های بنیادی مزانشیمی می تواند ترمیم آسیب های مفصلی را بهبود بخشد.

دکتر فاطمه باقری، نگار عسگری، دکتر محمدرضا باغبان اسلامی نژاد و همکارانشان در دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه رویان و آبو آموزشگاه فنلاند این پروژه را به نتیجه رساندند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 773

به "ترمیم آسیب های مفصلی با سلول بنیادی امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم آسیب های مفصلی با سلول بنیادی امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید