تشدید بارش در 15 استان و احتمال آبگرفتگی

به گزارش تور فرانسه، سازمان هواشناسی نسبت به بارندگی در منطقه ها مختلف کشور و تشدید بارش در 15 استان بعلاوه احتمال آبگرفتگی معابرو لغزندگی جاده ها هشدار داد.

تشدید بارش در 15 استان و احتمال آبگرفتگی

به گزارش ایسنا این سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی آورده است: وقوع رگبار باران، رعدوبرق، در منطقه ها مستعد تگرگ، وزش باد شدید، در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک موقت روز دوشنبه (5 اردیبهشت) در چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، جنوب همدان، شمال خوزستان، ارتفاعات جنوبی اصفهان، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی و شرق کهگیلویه و بویراحمد و روز سه شنبه (6 اردیبهشت) در چهارمحال و بختیاری، شمال خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی، قزوین، ارتفاعات تهران، البرز و مازندران پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی آبگرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب در مسیل ها، احتمال برخورد صاعقه، لغزندگی جاده ها، خیزش گردوخاک موقت و کاهش دید، آسیب به سازه های موقت، شکستن درختان فرسوده و آسیب به صنعت کشاورزی وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از توقف در حاشیه رودخانه ها و بستر مسیل ها، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، پاکسازی دهانه پل ها و آبروها، احتیاط در تردد بین شهری، استحکام سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، خودداری از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمانهای نیمه کاره توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد رنگ با اشاره به نفوذ سامانه بارشی آورده است: رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در منطقه ها مستعد رویداد تگرگ در روز یکشنبه (4 اردیبهشت) برای استان های ایلام، لرستان، کرمانشاه، غرب کردستان، جنوب اردبیل، شمال خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، جنوب آذربایجان غربی، البرز و ارتفاعات تهران و قزوین و دوشنبه (5 اردیبهشت) برای استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، غرب اصفهان، همدان، زنجان، قزوین، البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، جنوب اردبیل و ارتفاعات تهران پیش بینی می گردد.

حاکمیت این شرایط جوی سه شنبه (6 اردیبهشت) برای استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، مرکزی، قم، تهران، البرز، همدان، کردستان، آذربایجان غربی، اردبیل، غرب و ارتفاعات سمنان، چهارشنبه (7 اردیبهشت) برای استان های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران و پنج شنبه (8 اردیبهشت) برای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و ارتفاعات زنجان دور از انتظار نیست.

در این شرایط احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال برخورد صاعقه و ریزش تگرگ، احتمال آب گرفتگی معابر به طور محلی، احتمال خیزش موقت گردوخاک و کاهش دید محلی، احتمال آسیب به سازه های موقت وجود دارد و برهمین اساس نسبت به احتیاط در هرگونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو توصیه می گردد.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند

منبع: فرارو
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1606

به "تشدید بارش در 15 استان و احتمال آبگرفتگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید بارش در 15 استان و احتمال آبگرفتگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید