تقویت اعتماد به نفس بوسیله هدف گذاری صحیح در زندگی

به گزارش تور فرانسه، اعتماد به نفس و هدف گذاری، دو مفهوم کاملا وابسته به شمار می آیند بدین معنا که هرچه هدف گذاری دقیق تر و کامل تر باشد، میزان اعتماد به نفس افراد نیز به همان نسبت بیشتر خواهد شد.

تقویت اعتماد به نفس بوسیله هدف گذاری صحیح در زندگی

تقویت اراده و اعتماد به نفس چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. اعتماد به نفس ترکیبی از توانایی شما در انجام کارها و عزت نفس شماست. اغلب این دو عامل با هم اعتماد به نفس شما را می سازند. اگر شما نیز علائم کمبود اعتماد به نفس را در خود می بینید، باید بدانید یکی از بهترین راهها برای تقویت اعتماد به نفس، هدف گذاری در زندگی و دستیابی به آن هدف هاست.

به این جمله فکر کنید: اعتماد به نفس از پیروزیت شما در به پایان رساندن کاری در کمال آرامش و سادگی نشأت می گیرد. حالا این پیروزیت می تواند سخنرانی در یک جمع بزرگ، دوستیابی پیروز، پیدا کردن شغلی جدید و یا هر چیز دیگری باشد. تنها راه افزایش اعتماد به نفس در کار عملکرد مطلوب شما در آن کار است.

بنابراین، اگر در کاری اعتماد به نفس لازم را ندارید، هدفی برای آن تعریف کنید چرا که هدف گذاری یکی از بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس است.

تقویت اعتماد به نفس با پیروزیت های هرچند کوچک

آیا می خواهید بدانید چگونه باید اعتماد به نفستان را بالا ببرید؟ همه ما انسان ها کارها و وظایف کوچکی در زندگی روزمره مان داریم که همیشه از آن ها سرباز می زنیم. ابتدا باید با چنین کارهایی ساختن اعتماد به نفس را شروع کرد. همه کارهای روزانه خود را که از این قاعده پیروی می کنند، لیست کرده و اقدام به پایان رساندن آنها کنید.

با پیروزیت در انجام چنین وظایفی که شاید برایتان پیش پا افتاده به نظر برسند، اعتماد به نفس شما آرام آرام شکل خواهد گرفت. این پیروزیت ها برای شما تلنگری خواهند بود تا به خودتان بیایید و به فکر اهداف بزرگتر باشید. پیشنهاد ما این است که ابتدا به پیروزیت در انجام امور عادی روزانه تان فکر کنید و سپس به فکر اهداف بزرگ تر باشید.

اهداف هوشمندانه تعریف کنید

اهدافتان را همیشه بنویسید. فکر کردن و نوشتن درباره چیزهایی که می خواهید به دست بیاورید برایتان جذاب خواهدبود. وقتی شما هدفتان را روی کاغذ می آورید، رسیدن به آن را برای خودتان واقعی تر می کنید. نوشتن اهدافتان اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و در نتیجه پیروزیت های بیشتری برایتان رقم خواهدزد.

وقتی می خواهید هدفی برای خود تعریف کنید، به موضوعاتی فکر کنید که می خواهید آنها را در زندگی تغییر بدهید. چه مسئله ای در زندگی، شما را آزار می دهد؟ آیا مسئله ای در زندگی کنونی شما وجود دارد؟ چه چیزهایی در زندگی شما باید تغییر کند؟ فکر می کنید چه اتفاقات مهمی باید در زندگی شما بیفتد؟

اهدافی هوشمندانه برای خود در نظر بگیرید چرا که هدف هوشمندانه است که اعتماد به نفس شمارا بالا می برد. یک هدف خردمندانه باید 5 ویژگی اصلی داشته باشد که به آن اشاره می کنیم.

تصور کنید هدف شما کاهش وزن است. این هدف باید:

1. با جزئیات تعریف شود

نگویید می خواهم وزنم را کم کنم، بگویید می خواهم 5 کیلو از وزنم را کم کنم. شما باید بدانید دقیقا چه کاری را می خواهید به پایان برسانید.

2. قابل اندازه گیری باشد

وقتی هدفتان قابل سنجش باشد، یعنی می دانید به آن دست پیدا خواهید کرد. قابلیت اندازه گیری به شما این امکان را می دهد که میزان پیشرفت خود را در یک بازه زمانی تعیین نمایید. به عنوان مثال شما قرار است 5 کیلوگرم از وزن خود را کم کنید پس معیار سنجش شما در بازه زمانی تعیین، کیلوگرم خواهد بود.

3. دست یافتنی باشد

اگر بدانید هدفتان قابل دستیابی است، از حرکت به سمت آن خسته نمی شوید و اعتماد به نفس خود را در این راه از دست نمی دهید. به عنوان مثال کم کردن 5 کیلوگرم برای یک فرد چاق در یک بازه زمانی تعیین، به راحتی قابل دستیابی است.

4. واقع بینانه باشد

مطمئن شوید که ابزار لازم برای رسیدن به هدفتان را دارید و تمام نیرو و توانتان را برای رسیدن به هدفتان به کار می گیرید. در موضوع کاهش وزن اگر شما ورزش نکنید و رژیم غذایی مناسب نداشته باشید، توقع رسیدن به هدف کاهش وزن، غیرمنطقی است. شما می توانید ابتدا با رژیم مناسب شروع کنید و سپس ورزش را نیز به برنامه تان اضافه کنید.

5. زمان بندی داشته باشد

ضرب العجلی مناسب برای اهدافتان در نظر بگیرید که هم منطقی باشد و در عین حال بتواند به شما انگیزه بدهد. به عنوان مثال کم کردن 5 کیلو در یک هفته شاید غیر منطقی به نظر برسد در حالی که ممکن است در یک ماه قابل دستیابی باشد.

علاوه بر نکات بالا، شما باید بدانید چگونه به هدفتان برسید. به عبارت دیگر درباره هر آنچه می خواهید به آن دست یابید، باید اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید. این اطلاعات می تواند از کتاب، مشورت، تحقیق و ... حاصل شود.

چگونه اعتماد به نفسمان را افزایش دهیم؟

شما که اکنون هدف هوشمندانه خود را تعیین کرده اید، از آن باید برای افزایش اعتماد به نفستان بهره بگیرید. در قسمت پایین به نکات خاصی که باید درمورد ارتباط اهداف و اعتماد به نفستان بدانید، صحبت خواهیم کرد.

1. قدم های کوتاه بردارید.

اگر هدفتان را برای اولین بار است دنبال می کنید و در آن تجربه ای ندارید، نباید انتظار داشته باشید که به آسانی به آن دست یابید. در عوض، اهدافتان را در ابتدا و تا حدی که قابل دستیابی باشد، به اهداف کوچکتر تقسیم کنید تا برای شما به شکل واقعی درآمده و به راحتی بتوانید به آن دست یابید. زمانی که شما بتوانید در همان قدم های کوچک پیروز عمل کنید، اعتماد به نفستان برای قدم های بزرگتر بیشتر شده و هدف های جدید و بزرگتر برایتان قابل دستیابی می شود.

2. بدانید شکست اتفاق بدی نیست

اگر شنیدید کسی هیچ وقت شکست نخورده بدانید که این شخص درواقع هیچ تلاشی نکرده است. اگر شرح حال و سخنان بزرگان را بررسی کنید، می بینید آن ها نیز بارها شکست خورده و در نهایت پیروز شده اند. شکی نیست که شکست ناراحت کننده است و ممکن است شما تا چند روز با آن کنار نیایید؛ اما باید دوباره بایستید، از شکستتان درس بگیرید و دوباره تلاش کنید.

3. اهدفتان را به بازه های زمانی کوتاه تقسیم کنید

وقتی شما هدفی را برای خود تعریف می کنید، باید بدانید چقدر زمان برای رسیدن به آن نیاز است. بسکمک از افراد اهداف 10 ساله، 5 ساله، 1 ساله، 1 ماهه و حتی روزانه برای خود تعریف می کنند. این روش ممکن است این باور را به شما منتقل کند که زمان تعیینی برای رسیدن به هدفتان ندارید و حتی ممکن است باعث شود شما از شروع حرکت به سمت هدفتان نیز منصرف شوید. هدف تعیین و زمان تعیین برای خودتان تعریف کنید.

4. به خودتان ایمان داشته باشید

شروع حرکت به سمت یک هدف ممکن است مشکل به نظر بیاید. بخواهید این را باید بدانید که رسیدن به یک هدف همیشه مسئله پیش رو نیست. زمانی که تصمیم می گیرید تا اعتماد به نفس خودتان را بهبود بخشید باید بدانید مهم ترین قسمت این کار، حرکت به سمت هدف است. به خودتان فارغ از هرآنچه در نهایت به دست آید، ایمان داشته باشید.

5. اقدام کنید

گاهی شما همه اطلاعات لازم را راجب رسیدن به هدفتان نمی دانید که البته اشکالی ندارد اما این را باید بدانید که اقدام ناکافی بهتر از سکون و عدم حرکت است. همان گونه که اشاره شد، باید اشتباه کنید، از اشتباهتان درس بگیرید و ادامه دهید. اقدام کردن اعتماد به نفس شما را به سرعت افزایش می دهد چرا که شما به سمت حل مسئله در حال حرکتید.

آیا شما نیز در زندگی خود هدف گذاری می کنید و یا آن را کاری بی فایده می دانید؟ آیا هدف گذاری به شما در تقویت اعتماد به نفستان کمک کرده است؟ تجربیات خود را با مخاطبین خبرنگاران در میان بگذارید.

برگرفته از: selfgrowthhacker.com

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 903

به "تقویت اعتماد به نفس بوسیله هدف گذاری صحیح در زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت اعتماد به نفس بوسیله هدف گذاری صحیح در زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید