جام تختی؛ مسابقاتی که به زور بین المللی شد!

به گزارش تور فرانسه، رقابت های کشتی آزاد جام تختی شب گذشته پس از سه روز مصاف آزادکاران مدعی داخلی و معرفی نفرات برتر اوزان دهگانه به خاتمه رسید. مسابقاتی که به رغم وعده های رئیس کمیته لیگ فدراسیون کشتی به عنوان سرپرست پیکارهای سال جاری، قرار بود با حضور تیم های پرتعداد و عنوان دار خارجی برگزار گردد، اما در نهایت با حضور عجیب و سوال برانگیز آزادکاران انگشت شمار خارجی همراه شد.

جام تختی؛ مسابقاتی که به زور بین المللی شد!

عجیب و تأمل برانگیز از این جهت که در این دوره از رقابتهای جام تختی، یک تیم نصفه نیمه از ارمنستان حضور داشت و سه آزادکار هم از کشورهای روسیه، اوکراین و اسلواکی (هر کشور یک نماینده) در وزن کشی مسابقات شرکت کردند!

بدین ترتیب برگزارنمایندگان مسابقات جام تختی سال جاری توانستند به لطف همین حضور انفرادی کشتی گیران خارجی، عنوان بین المللی را به این مسابقات نسبت دهند. در حالیکه نه خبری از تیم های پرتعداد خارجی بود و نه آزادکار عنواندار خارجی در کرمانشاه به روی تشک رفت. با این شرایط می توان این دوره از رقابتهای جام تختی را یکی از ضعیف ترین دوره های این جام قدیمی و ریشه دار خواند که سال جاری به زور توانست عنوان بین المللی را به خود بچسباند.

دلایلی مختلفی در افت محسوس کمی و کیفی این دوره از مسابقات مطرح است که از مهمترین آن می توان به تقارن مسابقات با تعطیلات سال نو میلادی، عدم رایزنی و اقدامات دیپلماتیک برای جذب تیم های خارجی مطرح، عدم پرداخت جوایز دلاری چشمگیر برای ترغیب رقبای خارجی و همچنین رنکینگ دار نبودن مسابقات اشاره نمود.

این کاستی ها نه تنها سطح کمی و کیفی را به شدت کاهش داد بلکه فرصت بزرگی را هم از کادر فنی و کشتی گیران مدعی داخلی گرفت تا نتوانند در این میدان انتخابی برای تیم ملی با رقبای توانمند خارجی سرشاخ شوند. در حالیکه امید آن می رفت عیار واقعی مدعیان تیم ملی کشتی آزاد در مصاف با کشتی گیران خارجی در جام تختی بهتر عیان گردد تا کادر فنی هم بتواند با دید بهتری از مدعیان، در مورد انتخاب ترکیب تیم اعزامی به المپیک اقدام کند.

به هر حال پرونده رقابتهای کشتی آزاد جام تختی با چنین سطح نازل و ناامیدنماینده ای بسته شد، اما انتظار می رود فدراسیون کشتی فکری به حال برگزاری آبرومندانه رقابتهای کشتی فرنگی جام تختی نمایند که قرار است بزودی به عنوان یک تورنمنت بین المللی در شیراز برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 154

به "جام تختی؛ مسابقاتی که به زور بین المللی شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جام تختی؛ مسابقاتی که به زور بین المللی شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید