خروپف نوزاد؛ از پیشگیری تا درمان

به گزارش تور فرانسه، خروپف نوزاد در هفته های اول تولد نوزاد طبیعی است. می توان با تمیز کردن بینی نوزاد و مرطوب کردن هوای اتاق، آن را درمان کرد. اما اگر خروپف به صورت مزمن ادامه پیدا کند، ممکن است به دلیل مسئله ای در سیستم تنفسی نوزاد بوده و نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

خروپف نوزاد؛ از پیشگیری تا درمان

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - نوزادان در هفته های اول تولد، در هنگام خواب، صدا های زیادی مانند خروپف و سوت زدن از خود در می آورند. این صدا ها به دلیل تنفس نامنظم نوزاد ایجاد می شود.

صدای نرم و بامزه خروپف نوزاد ممکن است باعث لذت بردن شما شود. اما به عنوان پدر و مادر بایستی نگران علت خروپف او شوید. در بسکمک از موارد جای هیچ نگرانی نیست، اما گاهی ممکن است دلیل آن کامل نشدن جهت های تنفسی یا آغشته شدن آن ها به ماده مخاطی باشد. معمولا با افزایش سن نوزاد و تکامل جهت های تنفسی، به طور خود به خود برطرف می شود. اما در صورت شدت دریافت نیاز به درمان پزشکی است. اگر در مورد خروپف نوزادتان نگران هستید، حتما با پزشک مشورت کنید.

آیا خروپف نوزاد طبیعی است؟

در واقع خروپف نوزاد مسئله ای رایج است. جهت های تنفسی (نایژه ها) نوزاد بسیار کوچک و حاوی ماده مخاطی هستند. هنگامی که نوزاد نفس می کشد، هوا در حین عبور از میان ماده مخاطی صدا هایی تولید می کند که موجب خروپف می شود. در بیشتر موارد با مرور زمان و بزرگ تر شدن جهت های تنفسی، هوا به آسانی و بدون ایجاد صدا از نایژه ها عبور می کند و مشکل خروپف نوزاد حل می شود. البته گاهی اوقات ممکن است مشکل پیچیده تر باشد و انسدادی در جهت های تنفسی وجود داشته باشد که تنفس را برای نوزاد سخت و طاقت فرسا کند.

برخی نوزادان نیز به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی خروپف می کنند. در موارد نادر نیز خروپف آنان در عمیق ترین مرحله از خواب، به علت ریلکس شدن عضلات گلو، رخ می دهد.

درمان های خانگی برای خروپف نوزاد چیست؟

باانجام چند کار ساده در منزل می توانید مشکل خروپف نوزاد را حل کنید.

1. تمیز کردن بینی نوزاد

تمیز کردن بینی نوزاد، کمک شایانی به تنفس راحت تر او می کند. می توانید از اسپری محلول نمکی موجود در داروخانه ها (دکوسالین) برای تمیز کردن بینی نوزاد استفاده کنید. هم چنین با افزودن یک چهارم قاشق چایخوری نمک به یک لیوان آب می توانید محلول نمکی را در منزل تهیه کنید و روزانه چند قطره در بینی گرفته نوزاد بریزید. پس از ریختن قطره در بینی با پووآر نوزاد، محتویات بینی او را تخلیه کنید.

2. مرطوب کردن هوای اتاق

مرطوب کردن هوای اتاق نوزاد نیز موجب باز شدن گرفتگی بینی او می شود. خصوصا هنگام استفاده از سیستم گرمایش مرکزی که هوای اتاق خشک می شود، استفاده از بخور گرم باعث مرطوب شدن فضای اتاق می شود.

هم چنین حمام گرم پیش از خواب نیز باعث خروج توده های مخاطی از بینی نوزاد شده و به خواب راحت تر او کمک می کند.

بیشتر بخوانید: فواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادان

3. حذف مواد آلرژن از محیط منزل

از بین بردن مواد آلرژن موجب بهبود خروپف نوزاد می شود. اتاق و تخت نوزاد بایستی عاری از موی حیوانات خانگی، گرد و غبار و دیگر مواد محرک حساسیت بچه ها باشد.

4. اصلاح شرایط خواب

خروپف نوزاد به شرایط خوابیدن او نیز بستگی دارد. برخی نوزادان هنگامی که به روی شکم یا به پشت خوابیده اند بیشتر خروپف می کنند و هنگامی که به پهلو خوابیده اند مسئله ای ندارند.

نکته مهم: نوزادان تازه متولد شده هنگامی که به روی شکم خوابیده اند، برای تنفس دچار مشکل می شوند و احتمال مرگ ناگهانی نوزاد افزایش می یابد. بنابراین از آنجا که دمر خوابیدن نوزاد خطرناک است، همواره آن ها را به پشت بخوابانید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خروپف نوزاد اگر مزمن باشد، نشانه ای از وجود یک مشکل است. در این صورت باید به نشانه های جسمی کودک هنگام خروپف کردن توجه کرد. هم چنین باید بررسی شود که با افزایش سن نوزاد، علایم بهبود می یابند یا خیر. در صورت تشدید خروپف، ممکن است خواب شبانه و خلق و خوی نوزاد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. بی خوابی شبانه رشد کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند منجر به کاهش وزن، سیاهی زیر چشم، اختلال بیش فعالی-کم توجهی، شب ادراری، کابوس شبانه و چاقی شود.

موارد زیر معمولا مهم ترین دلایل خروپف مزمن در نوزادان هستند.

1. آپنه نوزادان نارس

آپنه (وقفه تنفسی) در نوزاد نارس که پیش از هفته سی و چهارم بارداری، متولد شده اند، دیده می شود. آپنه به شرایطی می گویند که برای نوزاد در خواب یک وقفه تنفسی کوتاه ایجاد می شود که موجب خروپف نوزاد می شود. بدلیل عدم تکامل سیستم تنفسی نوزادان نارس، آن ها قادر به کنترل تنفس خود نیستند. اگر برای نوزاد شما، آپنه نوزادان نارس تشخیص داده شود، بایستی پس از تولد تا مدتی در بیمارستان تحت نظر باشد.

2. آپنه نوزادان

آپنه نوزادان معمولا در بچه ها زیر یکسال دیده می شود. اگر دلیلی دیگری برای آپنه نوزاد مشاهده نشود، پزشک تشخیص آپنه نوزادان می دهد. آپنه نوزادان به طور خود به خود بهبود می یابد و نیازی به بستری در بیمارستان ندارد. در صورت لزوم با بکارگیری تجهیزاتی برای مانیتور کردن خواب نوزاد در خانه، می توانید شرایط را تحت کنترل داشته باشید. این تجهیزات ضربان قلب و حرکات قفسه سینه را ثبت می کنند.

3. آسم

ممکن است خروپف نوزاد، به دلیل بیماری آسم باشد. نتیجه پژوهشی در بیمارستان بچه ها سین سیناتی بدین صورت بوده است که نوزادان مبتلا به آسم دو برابر بیشتر از سایر نوزادان در خواب خروپف می کنند. هم چنین نوزادانی که پدر و مادرشان در خواب خروپف می کنند، احتمال بیشتری دارد که در خواب خروپف کنند.

4. بزرگی لوزه یا آپنه انسدادی

آپنه انسدادی هنگامی اتفاق می افتد که بدلیل بزرگی لوزه و پولیپ بینی، عبور هوا با مشکل روبرو شود. آپنه انسدادی موجب نفس نفس زدن یا تنفس سخت در خواب می شود.

بیشتر بخوانید: آپنه خواب مانع رشد مغز کودک شودبرای درمان خروپف نوزادان، به هیچ وجه خود درمانی نکنید! بیشتر خروپف ها بدون ایجاد هیچ مسئله ای برطرف می شوند، اما اگر خروپف مزمن و صدای آن هر شب بلندتر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

برگرفته از: livestrong، newkidscenter

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 969

به "خروپف نوزاد؛ از پیشگیری تا درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروپف نوزاد؛ از پیشگیری تا درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید