خـواص و مـضـرات گیاه ناخنک

به گزارش تور فرانسه، اکلیل الملک با نام های دیگری نظیر شبدر شیرین، بسنگ، شاه افسر، شبدر زرد، بسیه، شاه بسه، ناخنک، یونجه زرد، گیاه قیصر شناخته می گردد. در زبان یونانی نام این گیاه گل عسل است، زیرا هنگام گل دادن تعداد زیادی زنبور عسل به دور آن جمع می شوند و از عطر و شهد آن استفاده می نمایند. در مطلب زیر درباره خواص و مضرات این گیاه صحبت نموده ایم.

خـواص و مـضـرات گیاه ناخنک

مششخصات گیاه ناخنک یا اکلیل الملوک

معلوم نیست این گیاه چه زمانی و چگونه وارد ایران شد، آنطور که مورخین نوشته اند اکلیل کوهی از دیر باز مورد توجه اعراب بوده و نقوش آن روی مقابر مصر دیده شده است. در ایتالیا آن را گیاهی مقدس شناخته و برگهای خشکش را به صورت چاشنی در غذامی ریزند.

نام علمی اکلیل کوهی رز مارینوس (Ros marinus) به معنی شبنم دریا می باشد؛ چرا که زیستگاه طبیعی گیاه بیشتر در نواحی ساحلی است.

در یونان باستان اعتقاد بر این بوده که اکلیل کوهی (رزماری) فکر و حافظه را تقویت می نماید و به همین علت دانشجویان یونانی در وقت امتحان دادن تاج گلهایی از اکلیل کوهی را به دور سر خود می پیچیده اند.

بعدها از اکلیل کوهی برای حفظ خاطره استفاده شد و در تشریفات تدفین، عزاداران شاخه هایی از اکلیل کوهی تازه را بر روی مقبره قرار می دادند تا شخص متوفی فراموش نگردد.

در مراسم عروسی این گیاه به علامت وفاداری بوده و شاخه هایی از آن در میان دسته گل عروس قرار داده می شده است.

ارتباط اکلیل کوهی با سر از همان هنگام معلوم شد که گیاه پزشکان برای درمان سردرد، استفاده از آن را شروع کردند.

روغن اکلیل کوهی از قدیم برای درمان نقرس و دردهای عضلانی مورد استفاده قرار می گرفته و یکی از اجزای اصلی داروی معروف آب مجارستان را تشکیل می داده است. این معجون، زندگی را به الیزابت ملکه مجارستان که دچار رعشه و فلج دست و پا شده بود، بازگردانید.

در طول قرن پانزدهم، مردم شاخه هایی از اکلیل کوهی را منازل خود می سوزانیدند تا آنها را از مرگ سیاه (طاعون) حفظ کند در جنگ جهانی دوم، اکلیل کوهی را به همراه سرو کوهی در بیمارستان های فرانسه می سوزانیدند، تا از بروز عفونت جلوگیری به عمل بیاید. 1

خواص مفید ناخنک

1. پیشگیری از غلظت خون
غلظت خون باعث لخته شدن خون و بسته شدن رگ های خونی می گردد. این بیماری ممکن است به حمله قلبی منجر گردد.

افراد سیگاری به علت مصرف دود بیشتر در معرض غلظت خون قرار می گیرند. ناخنک یک گیاه موثر برای درمان غلظت خون است.

این گیاه با رقیق کردن خون، قابلیت نفوذپذیری مویرگ ها را کاهش می دهد. بعلاوه از تشکیل لخته خون و حملات قلبی هم تا حد زیادی جلوگیری می نماید.

دمنوش این گیاه می تواند قولنج و گرفتگی عضلانی را هم بهبود ببخشد.

2. تسکین دردهای عصبییکی دیگر از خواص ناخنک تسکین دردهای عصبی است. این گیاه دارویی می تواند به آرامش اعصاب یاری کند.

در نتیجه با مصرف ناخنک روح و روان آرام و خواب بهتری خواهید داشت. از سوی دیگر ناخنک می تواند ضربان قلب را هم تنظیم کند.

در نتیجه از استرس و اضطراب جلوگیری می نماید. اگر مدام به سردردهای عصبی مبتلا می شوید، با مصرف ناخنک می توانید این عارضه را تسکین دهید.

3. درمان مسائل بانوان
تاثیر استرس بر عقب افتادگی قاعدگی غیر قابل انکار است؛ این گیاه می تواند نامرتب بودن قاعدگی در زنان را درمان کند.

بعلاوه با رفع عفونت های مجاری ادراری می تواند به کاهش درد در زمان قاعدگی یاری کند.

یکی دیگر از خواص ناخنک برای بانوان رفع اختلالات یائسگی است. بانوانی که در سنین یائسگی قرار دارند، می توانند صبح و عصر جوشانده ناخنک مصرف نمایند.

این کار باید تا زمان بهبودی کامل ادامه پیدا کند.

4. جلوگیری از سنگ کلیه
یکی دیگر از خواص ناخنک پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه است. این گیاه خاصیت ایجاد افزایش در تعداد دفعات ادرار را دارد.

در نتیجه با داشتن تحرک بیشتر، از تشکیل سنگ کلیه در امان می مانید. بعلاوه اگر به سنگ کلیه کوچک مبتلا هستید، می توانید جوشانده ناخنک را روزانه در سه وعده مصرف کنید. این کار به دفع سنگ های ریز کلیه و مثانه یاری می نماید.

5. تسکین درد
یکی دیگر از خاصیت های ناخنک تسکین درد روماتیسم و دردهای مفصلی است. شما می توانید روغن ناخنک را از عطاری تهیه کنید.

روغن را به محل درد بمالید و تا زمان بهبودی کامل ادامه دهید. برای رفع درد روماتیسم نیز می توانید دو قاشق ضماد ناخنک را در نصف لیوان عرق دارچین به مدت 1 ساعت قرار دهید.

بعد از خیس خوردن، آن را بر روی نواحی مورد نظر قرار دهید. اگر این کار را در زمان شب و قبل از خواب انجام دهید، بهبودی سریع تر حاصل می گردد.

6. درمان ناراحتی طحال
درمان و بهبودی ناراحتی های طحال یکی دیگر از خواص مفید ناخنک است. برای این کار باید 10 گرم گیاه ناخنک را با 5 گرم افسنطین ترکیب کنید.

سپس به این ترکیب یک لیوان آب اضافه نموده و آن را بجوشانید. این دمنوش را روزانه دو بار در فواصل بین وعده های غذایی مصرف کنید.

پس از مدتی ناراحتی های طحال رفع می گردد.

7. رفع خلط سینه
اگر در فصل سرد زمستان به سرماخوردگی و در پی آن خلط سینه مبتلا شدید، دمنوش ناخنک را از قلم نیاندازید.

یکی از خواص این گیاه رفع خلط سینه است. بعلاوه می تواند خلط بلغم و صفرا را هم از بین ببرد و به سلامت بدن یاری کند.

8. زیبایی پوست
یکی از خواص ناخنک تصفیه خون است. بعلاوه این گیاه مانع از ایجاد جوش و دمل می گردد. اگر پوست را با جوشانده این گیاه را بشوئید، پس از مدتی پوست زیباتری خواهید داشت.

برای تهیه جوشانده می توانید 30 گرم از مغز گیاه ناخنک را با 5 گرم بادیان 5 گرم بسفایج و 5 گرم از گیاه آویشن شیرازی ترکیب کنید.

سپس 1 لیتر آب به آن ها اضافه نموده و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. این دمنوش را از صافی رد نموده و بعد از خنک شدن پوست را با آن شستشو دهید.

9. درمان سردردهای میگرنی
از دیگر خواص ناخنک درمان سردرد و سرگیجه است. برای اینکه تاثیر آن را مشاهده کنید می توانید ضماد تهیه شده از تخم ناخنک را با روغن گل سرخ و سرکه ترکیب کنید. سپس این ترکیب را در شب روی سر بگذارید و با روسری بپوشانید.

روش دوم برای درمان سردرد و سرگیجه با ناخنک، شستشوی سر با دم نموده این گیاه است.

ضروری است بدانید که این کار شما را از ابتلا به آلزایمر و سکته مغزی نیز نجات می دهد.

10. افزایش شیر مادر
اگر بانوان باردار ناخنک مصرف نمایند، اندازه شیر آنها برای نوزاد زیاد می گردد. بعلاوه به علت خاصیت پاکسازی کبد، اگر به وسیله مادر مصرف گردد، با وارد شدن خواص آن در شیر مادر، زردی نوزادان نیز درمان می گردد.

علاوه بر این گیاه دارویی ناخنک می تواند اسپرم مردان را افزایش دهد. البته برای این مورد باید دمنوش ناخنک را با یک قاشق عسل و انجیر مصرف کرد. 2

عوارض ناخنک

با وجودی که خواص ناخنک متعدد و بی شمار است، اما عوارض احتمالی هم در پی دارد.

با مصرف این گیاه بعضی از افراد گرم مزاج ممکن است دچار استفراغ و حالت تهوع شوند.

بنابراین این گروه از افراد باید از مصرف خودسرانه ناخنک خودداری نمایند.

مردانی که بیش از اندازه ناخنک مصرف نمایند، به بیضه هایشان آسیب وارد می گردد. گفته می گردد بهتر است ناخنک را با مویز، انجیر و عسل مصرف کنید.

برای مصرف به اندازه ناخنک بهتر است از تخم آن 10 گرم و از عصاره گیاه تا 80 گرم بهره ببرید. مصرف بیش از این اندازه به سلامت شما آسیب می رساند. 3

پی نوشت:

1.www.saednews.com

2.www.hidoctor.ir

3.www.angize.com

منبع: راسخون
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1406

به "خـواص و مـضـرات گیاه ناخنک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خـواص و مـضـرات گیاه ناخنک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید