داریو فو نمایشنامه نویس برنده نوبل درگذشت

به گزارش تور فرانسه به نقل از گاردین، نمایشنامه نویس مشهور ایتالیایی که جایزه نوبل را در کارنامه داشت و خالق آثار برجسته ای چون مرگ تصادفی یک آنارشیست بود، در اثر مسائل تنفسی جان باخت.

داریو فو نمایشنامه نویس برنده نوبل درگذشت

داریو فو که نمایشنامه نویس، کارگردان، طراح صحنه و لباس، بازیگر و آهنگساز بود، برای نقدهای تند سیاسی اش در نمایشنامه هایی چون مرگ تصادفی یک آنارشیست شهرتی جهانی داشت.

او که سال 1997 برنده جایزه نوبل ادبیات شد، در روزی درگذشت که جایزه نوبل باید برنده سال جاری خود را در بخش ادبیات معرفی کند.

این چهره سرشناس ادبیات نمایشی و صحنه های نمایش مدت ها بود که از مسائل تنفسی رنج می برد و 12 روز اخیر را در بیمارستان سر نموده بود.

روزنامه کوریرا دلا سرا با انتشار این خبر، از خبر تسلیت متئو رنزی نخست وزیر ایتالیا به مناسبت درگذشت این چهره برجسته اطلاع داد . رنزی اظهار داشت: با درگذشت داریو فو ایتالیا یکی از بزرگ ترین چهره های نمایش، فرهنگ و زندگی مدنی کشور را از دست داده است.

وی اضافه نمود: طنز او، تحقیقات و کارهایش برای تزیینات صحنه و دستاوردهای هنری چندبعدی او میراث جهانی به جای مانده از این چهره بزرگ ایتالیایی است.

فو سال ها در کنار همسرش فرانکا رامه که همسر و بانوی راهبر او در زندگی اش بود، قلب ها و فکرهای ایتالیایی ها را به تسخیر خود درآوردند و با نوشته ها و اجراهای خود روی صحنه و در رادیو و تلویزیون دیالوگ های سیاسی رهبران این کشور را به زندگی مردم کشاندند. داریو فو سه سال پیش همسرش را از دست داده بود.

وی در مصاحبه ای که همین سال جاری با نشریه آبزرور انجام داده بود گفته بود آخرین باری که برج پیزای میلان را دیده همان احساسی را داشت که در خاتمه جنگ جهانی مردم داشتند و کوشش می کردند راه جدیدی را برای افکار سیاسی خود و سیاستمداران انتخاب نمایند.

حساب پرداخت نمی شه!، نگهبان تقاطع جاده و راه آهن، همه سارقها که سارق نیستند وجسدهای پستی شماری از مهمترین آثار این چهره تئاتری هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 25

به "داریو فو نمایشنامه نویس برنده نوبل درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داریو فو نمایشنامه نویس برنده نوبل درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید