درخواست شورای امنیت از کودتاگران میانمار: بازداشت شدگان را آزاد کنید

به گزارش تور فرانسه، کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد برای جلب حمایت چین و روسیه که با عبارت کودتا مخالف بودند این متن را تغییر دادند.

درخواست شورای امنیت از کودتاگران میانمار: بازداشت شدگان را آزاد کنید

شورای امنیت سازمان ملل روز پنج شنبه چهارم فوریه (16 بهمن) با انتشار بیانیه ای با ابراز نگرانی عمیق در خصوص اعلام شرایط فوق العاده در میانمار، خواستار آزادی همه بازداشت شدگان از جمله آنگ سان سوچی شد اما کودتا در این کشور را محکوم نکرد.

به گزارش یورو نیوز؛ ارتش میانمار روز دوشنبه با بازداشت آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی این کشور و جمعی از سیاستمداران و مقام های دولتی میانمار، قدرت را به دست گرفت.

برخی دیپلمات ها گفته اند که در متن پیشنهادی بریتانیا، کودتای نظامی در میانمار محکوم شده بود اما کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد برای جلب حمایت چین و روسیه که با عبارت کودتا مخالف بودند این متن را تغییر دادند.

با این حال شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه خود بر ضرورت گفت وگو و مصالحه بر اساس خواست و اراده مردم میانمار تأکید کرده است.

دیپلمات ها مذاکره با چین در خصوص میانمار را سخت ارزیابی کردند، چرا که به گفته آن ها چین از شرایط امروز میانمار به عنوان یک مسأله داخلی یاد می کند.

بایدن از ارتش میانمار خواست قدرت را واگذار و زندانیان را آزاد کند

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی منتشر شده است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در اولین سخنرانی سیاست خارجی خود گفت: ارتش میانمار باید قدرت را واگذار کند و مقام ها و فعالان بازداشت شده در پی کودتا را آزاد کند.

آقای بایدن گفته است که آمریکا در حال همکاری با متحدان و شرکای خود برای رسیدگی به کودتای ژنرال ها در میانمار در روز دوشنبه است.

با کودتا در میانمار، آنگ سان سوچی، رهبر منتخب کشور و دیگر اعضای دولت و حزب او بازداشت شدند.

از همین رو رئیس جمهور آمریکا گفت که ارتش میانمار باید از قدرت کناره گیری و سیاستمداران و مقام هایی را که بازداشت کرده است آزاد کند. او همچنین گفت که باید محدودیت های ارتباطاتی برداشته و از خشونت خودداری شود.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگر سخنان خود تأکید کرد که هیچ نیرویی نباید هرگز به دنبال غلبه بر اراده مردم باشد و یا تلاش کند نتایج یک انتخابات معتبر را از بین ببرد.

آقای بایدن روز دوشنبه با این استدلال که آمریکا تحریم های قبلی علیه میانمار را برای کمک به تقویت دموکراسی در این کشور برداشته بود، تهدید به اعمال مجدد تحریم ها علیه دولت میانمار کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، لغو تحریم های واشنگتن علیه میانمار را از سال 2011 آغاز کرد اما تا سال 2016 بیشتر آنها برداشته شدند.

بررسی تحریم های هدفمند علیه ارتش میانمار توسط واشنگتن

کاخ سفید نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که آمریکا در حال بررسی تحریم های هدفمند علیه ارتش میانمار در پی کودتا علیه دولت غیرنظامی آنگ سان سوچی است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن در جلسه مطبوعاتی گفت: ما در حال بررسی تحریم های هدفمند علیه افراد و اشخاص مرتبط با ارتش هستیم.

بازداشت یکی از نزدیکان آنگ سان سوچی

اگر چه گزارش ها از میانمار حکایت از اعتراض های محدود خیابانی با توجه به سوابق خونین حکومت های نظامی این کشور دارد اما همچنان مخالفان کودتا در میانمار بازداشت می شوند.

وین تین، 79 ساله ، فردی که سال ها در کنار آنگ سان سوچی در برابر نظامیان میانماری مبارزه کرده است نیز صبح جمعه در خانه دخترش در یانگون، پایتخت اقتصادی میانمار بازداشت شد.

او پیش از بازداشت گفته بود که انتظار دستگیری دارد اما از این موضوع نگران نیست. آقای تین گفت: ما به مبارزه مسالمت آمیز عادت کرده ایم.

او با بیان اینکه ارتش باید به نتیجه انتخابات احترام بگذارد، از جامعه جهانی خواست تا از مبارزه آن ها برای دموکراسی حمایت کنند.

ارتش میانمار با این ادعا که در انتخابات پارلمانی تقلب اجرا شده است قدرت را در دست گرفت اما ناظران بین المللی معتقدند که هیچ مشکل اساسی در فرایند این انتخابات مشاهده نکرده اند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1072

به "درخواست شورای امنیت از کودتاگران میانمار: بازداشت شدگان را آزاد کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست شورای امنیت از کودتاگران میانمار: بازداشت شدگان را آزاد کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید