راستگویی و تاب آوری در سایه حضور در محیط مدرسه شکل می گیرد نه در فضای مجازی

به گزارش تور فرانسه، تهران (پانا) - پژوهشگر حوزه آموزش و پرورش با حضور در استودیو نگاه گفت با کنترل و نظارت و پایشی که مسئولان مدارس در زمینه پرورش دانش آموزان در محیط مدرسه دارند، دانش آموزان رشد نموده و مهارت های زندگی صحیح را فرا می گیرند، و فضای مجازی تمامی این تعاملات را حذف نموده است.

راستگویی و تاب آوری در سایه حضور در محیط مدرسه شکل می گیرد نه در فضای مجازی

محمدرضا نیک نژاد پژوهشگر حوزه آموزش و پرورش و دبیر فیزیک در مورد اهمیت بازگشایی مدارس و آماده سازی روحی و روانی والدین، معلمان و دانش آموزان برای از سرگیری آموزش های حضوری از شروع مهر، اظهار کرد: در حالت کلی؛ به اسم یک معلم و یک پدر که فرزندش درگیر آموزش است؛ باید متذکر شوم که در دو سال گذشته آرامش یادگیری را نداشتیم. ممکن است در نگاه اول به نظر برسد معلمان از تعطیلی مدارس و آموزش مجازی، راضی هستند ولی بر اساس نظرسنجی ها و تحقیقاتی که در ایران و حتی سطح دنیا اجرا شده، می توان اطمینان کرد که معلمان از شرایط آموزش مجازی راضی نبوده و آموزش حضوری در مدرسه و در کنار دانش آموزان را مفیدتر و مؤثرتر می دانند.

نیک نژاد ادامه داد: نشستن در کنار لپ تاپ برای پنج یا شش ساعت آموزشی، کار دشواری است، اما زمانی که سر کلاس حاضر شده و با دانش آموزان تعامل برقرار می کنیم، فرسایش و خستگی ما، برطرف می گردد.

وی توضیح داد: سطح متفاوت امکانات و تجهیزات آموزشی دانش آموزان و خانواده ها در دسترسی به فضای مجازی، باعث شده تا سطح یادگیری دانش آموزان و بهره گیری آنان از این فضا، متفاوت باشد؛ فضای مجازی صرفاً آموزش را پوشش می دهد و نمی توانیم در آن به پرورش دانش آموزان توجه کنیم.

نیک نژاد گفت: یکی از منافعی که آموزش و پرورش به ما می دهد این است که مدرسه از جمله مکان هایی به تعداد می رود که بچه ها به طور اجتماعی در کنار هم قرار گرفته و یک مدل کوچک تر از جامعه را تشکیل می دهند.

وی با تأکید بر این که در مدرسه هر دانش آموز در بین 30نفر در کلاس و به اسم یک نفر در کنار 400دانش آموز دیگر در مدرسه باید تعامل با همکلاسان و هم مدرسه ای های خود را یاد گرفته و روابط اجتماعی خود را ارتقا دهد و در همین جهت است که دانش آموزان یاد می گیرند سطح تحمل و تاب آوری خود را افزایش دهند.

نیک نژاد به پنج مایه ارزشی در دنیا اشاره نمود و گفت: راستگویی، شجاعت، دلسوزی، تاب آوری و تعامل پنج مایه ارزشی در دنیا هستند که تنها با حضور دانش آموز در کلاس، به اسم یکی از عظیم ترین مکان های آموزشی که نماد یک جامعه کوچک است، ارتقا می یابند.

وی گفت: مسئولان امر باید با تجهیز مدارس، مشوق اولیا ومعلمان، جهت استقبال از بازگشایی مدارس باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1328

به "راستگویی و تاب آوری در سایه حضور در محیط مدرسه شکل می گیرد نه در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راستگویی و تاب آوری در سایه حضور در محیط مدرسه شکل می گیرد نه در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید