نگاهی به پیوند مردمی چین، ایران در چارچوب کمربند و جاده

به گزارش تور فرانسه، چین و ایران از زمان اجرایی شدن ابتکار کمربند و جاده، اهمیت بسیار زیادی برای تقویت درک دو جانبه بین مردم دو کشور قائل شده اند.

نگاهی به پیوند مردمی چین، ایران در چارچوب کمربند و جاده

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و ایران در سال 1971 میلادی تا به امروز، روابط این دو کشور به صورت پایدار و پیوسته پیشرفته است و دو طرف همیشه یکدیگر را درک نموده و از هم پشتیبانی نموده اند؛ بعد از ورود به قرن بیست و یکم هم مکمل روابط مالی بین چین و ایران افزایش پیدا کرد.

مدت های طولانی است که توسعه روابط دوجانبه و ارتقاء همکاری های عملگرایانه بین چین و ایران بر اساس پیشبرد و ارتقاء سطح همکاری های مالی و تجاری دو جانبه متمرکز شده است؛ شرکت های چینی در بسیاری از پروژه های ساخت و ساز در ایران مشارکت نموده و منافع و مزایای ملموسی را برای مردم محلی به ارمغان آورده اند؛ محصولات با کیفیت بالا، ارزان قیمت و ارزان چین هم نقش مثبتی در تامین نیازهای مصرف کنندگان ایرانی و کاهش فشارهای تورمی در این کشور ایفا نموده اند.با این حال، بعضی از تناقضات تازه در زمینه تبادلات مالی بین دو کشور به وجود آمده که منجر به افزایش شکایات متقابل و برداشت های منفی گشته است.

چین و ایران از زمان اجرایی شدن ابتکار کمربند و جاده، اهمیت بسیار زیادی برای تقویت درک دو جانبه بین مردم دو کشور قائل شده اند. نخبگان سیاسی و دانشگاهی دو کشور در طول سال های اخیر کوشش های بسیار زیادی را در جهت ارتقاء پیوندهای مردمی بین این دو کشور به کار گرفته اند.

اول از همه اینکه دیپلماسی عمومی چین-ایران با هدف ارتقاء تبادلات فرهنگی و یادگیری متقابل تمدن های دو کشور، به شیوه ای روز افزون فعال شده و تحت راهنمایی و پیشبرد دولتها، تعامل های فعالانه ای در عرصه های موسیقی ، فیلم، رسانه، توریسم و باستان شناسی مشترک بین دو کشور انجام شده است.

کارگردانان معروف ایرانی همانند مجید مجیدی و نرگس آبیار قراردادهایی را با همتایان چینی خود با هدف ایجاد آثار مشترک امضا نموده اند؛ آثار تلویزیونی و سینمایی چین به فارسی ترجمه و در تلویزیون ملی ایران پخش شده اند که این روال، فرصت تازهی برای مردم ایران جهت درک فرهنگ چین و زندگی مردم و توسعه این کشور فراهم می آورد.

نکته دوم اینکه تبادلات و همکاری های دانشگاهی بین چین و ایران وارد عرصه تازهی شده است؛ در طول سال های اخیر به تعداد آن دسته از محققان ایرانی که علاقه مند به مطالعه چین هستند، به شکل چشمگیری افزوده شده و تعدادی کتاب و مقاله فارسی در زمینه روابط چین و ایران، کمربند و جاده و مسائل واقعی چین تهیه شده است که چشم اندازهای تازهی را برای خوانندگان ایرانی در ارتباط با موضوع چین فراهم می کنند.

در سال 2019 میلادی بود که چین به اسم مهمان افتخاری در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به ایران دعوت شد؛ نویسندگان چینی در پی این دعوت برای تعامل با خوانندگان ایرانی از این نمایشگاه بازدید کردند.

در مارس 2021 میلادی بود که چین و ایران تفاهم نامه همکاری در زمینه ترجمه متقابل و مشترک و انتشار 50 اثر کلاسیک مربوط به این دو کشور را امضا کردند.

از زمان وقوع پاندمی و همه گیری ویروس کرونا، دعوت متقابل محافل دانشگاهی چین و ایران به منظور برگزاری سمینارهای ویدئویی به یک روال عادی تازه تبدیل شده است.

در آگوست 2020 بود که محققان بسیاری از دانشگاه های چین و ایران با حضور در مجموعه کنفرانس های ویدئویی در قالب انجمن توسعه فرهنگی و چین شناسی چین و ایران که به صورت مشترک به وسیله دانشگاه علامه طباطبایی در ایران و دانشگاه زبان پکن برگزار گردید، به تبادلات آنلاین پرداختند.

از شروع امسال میلادی (2021) تا به امروز، مرکز تحقیقات ایران در دانشگاه شمال غربی چین اقدام به برگزاری تعدادی سخنرانی و سمینار آنلاین نموده است؛ سخنرانان این سمینارها هم کارشناسان معروف سیاسی از محافل دانشگاهی ایران و چین هستند.

دانشکده مطالعات آسیایی و آفریقایی دانشگاه مطالعات بین الملل شانگهای و دانشگاه طباطبایی در ایران به صورت مشترک اقدام به طراحی پرسشنامه روابط چین و ایران نموده اند تا به صورت مشترک به آنالیز راه های مؤثر جهت ارتقاء روابط بین مردم این دو کشور بپردازند.

مرکز مطالعات چین-مؤسسه کنفوسیوس در دانشگاه تهران در ایران هم اقدام به راه اندازی هفته نامه تبادل بشری ایران و چین نموده که به کانالی برای دانشجویان ایرانی و چینی و عموم مردم جهت دسترسی مستقیم به اطلاعات پیرامون زبان، فرهنگ، تکنولوژی، آموزش، اقتصاد و جامعه این دو کشور تبدیل شده است.

از سال2016 تا کنون، مرکز ایران شناسی دانشگاه جنوب غربی چین چهار جلد گزارش توسعه ایران را منتشر نموده که موضوعات آن بر تجزیه و تحلیل و معرفی ویژگی ها و فرایند سالانه توسعه سیاسی، مالی، اجتماعی و دیپلماسی ایران متمرکز است.

نکته سوم هم اینکه رسانه های رسمی چین و ایران مستقیما و به صورت روز افزون به نقل اخبار رسانه های جریان اصلی یکدیگر پرداخته اند و سفرای دو کشور چین و ایران به صورت فعالانه درخواست مصاحبه از سوی رسانه های کشور میزبان را می پذیرند؛ از جولای سال 2019 میلادی تا به امروز، سفیر چین در ایران اقدام به انتشار ده ها مقاله در رسانه های جریان اصلی ایران نموده است؛ محتوای این مقاله ها شامل تکذیب دروغ غربی ها و معرفی سیاست های اصلی و سطح توسعه ملی چین بوده است.

با این وجود، در افکار عمومی دو سال گذشته در ارتباط با برنامه همکاری جامع 25 ساله بین چین و ایران، می توان شاهد بروز مسائل بیگانگی مردم چین و ایران بود به نحوی که بی اعتمادی متقابل بین مردم این دو کشور همچنان در سطحی جدی پابرجاست و مردم ایران تصورات غلط و سوء برداشت های بسیار زیادی درباره چین پیدا نموده اند.

با این وجود، دیدگاه نخبگان ایرانی نسبت به چین روز به روز عینی تر و منطقی تر می شود و اشتیاق برای همکاری با دولت و رسانه های جریان اصلی به منظور راهنمایی عموم مردم به شناخت صحیح از چین هم رو به افزایش است.

درحالیکه امسال مصادف است با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و ایران، محافل دانشگاهی دو کشور باید از این فرصت برای ادامه استفاده از پتانسیل وجود در همکاری های انسانی و طراحی راهی برای همکاری های بلند مدت و مشارکت در ترویج درک متقابل بین شهفرایندان دو کشور چین و ایران استفاده کنند.

نویسنده: دکتر لو جین ایران شناس چینی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1327

به "نگاهی به پیوند مردمی چین، ایران در چارچوب کمربند و جاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به پیوند مردمی چین، ایران در چارچوب کمربند و جاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید