ساخت یک تونل در نزدیکی استون هنج و احتمال آسیب به آثار باستانی

به گزارش تور فرانسه، مهندسان راه سازی بریتانیا درصدد ساخت یک تونل در نزدیکی استون هنج هستند، اما باستان شناسان مدعی شده اند که حفاری های آن ها می تواند آسیب های غیرقابل جبرانی به این محوطه باستانی بزند.

ساخت یک تونل در نزدیکی استون هنج و احتمال آسیب به آثار باستانی

باستان شناسان بریتانیایی مدعی شده اند که مهندسان راه سازی به طور تصادفی سوراخ بزرگی در یک سازه 6000 ساله در نزدیکی استون هنج به وجود آورده اند و همین موضوع احتمال تخریب مصنوعات پیش از تاریخ و مدرک گاوهای هیولا (که الان منقرض شده اند)، را در پی خواهد داشت. گفته شده که حفاری ها در یک صفحه گچی دوره میان سنگی ساخت دست انسان در بلیک مید (چشمه آبگرمی که حفاری های باستان شناسی از سال 2005 در آن جریان دارد) بوده است.

باستان شناسان نگران هستند که حفاری های بیشتر که بخشی از یک برنامه 2 میلیارد دلاری برای ساخت یک تونل در زیر این محوطه باستانی است، باعث کاهش سطح آب شود و احتمالا به مصنوعات مهمی که در محیط مرطوب زمین به خوبی حفظ شده اند، آسیب بزند. پروفسور دیوید ژاک از دانشگاه باکینگهام گفته است:

این یک کار مسخره است. اگر فرایند ساخت تونل ادامه پیدا کند، سطح آب کاهش می یابد و همه بقایای ارگانیک از بین خواهد رفت.

در این میان، اثر سم یک نیاگاو (این حیوان جد گاو اهلی بود و در اروپا، آسیا و شمال آفریقا زندگی می کرد) نیز وجود دارد که یک گاو پیش از تاریخ و منقرض شده است. پروفسور ادامه می دهد:

ما با وسواس و دقت زیادی این محوطه و اثر پای این گاو را حفاری کردیم و معتقدیم که شکارچیان حتی قبل از استون هنج، این منطقه را یک مکان مقدس می دانستند. این گاوهای هیولا که میزان ای دو برابر گاوهای معمولی داشتند، غذای 300 نفر را تامین می کردند و به همین خاطر مورد احترام بودند.

به گفته محققان، هزاران ابزار سنگی و استخوان های حیوانات منقرض شده که در مهمانی های پیش از تاریخ خورده می شد، در این منطقه کشف شده است. اعتقاد بر این است که این محوطه باستانی، اولین سکونتگاه مسکونی شناخته شده پس از آخرین عصر یخبندان محسوب می شود که قدمت آن به 12 هزار سال قبل برمی شود. این محوطه از منظر دیگری هم حائز اهمیت است، زیرا در همین جا بود که یک شکارچی که در بریتانیا در پی شکار بود، برای اولین بار با کشاورزان نوسنگی که اقدام به ساخت استون هنج کردند، دیدار می نماید. پروفسور دیوید ژاک این طور نتیجه گیری می نماید:

شاید اثر پاهایی در اینجا باشد که اولین نشانه های ملموس زندگی در استون هنج هستند. اگر از این آثار به جا مانده محافظت نشود، شاید هیچ گاه دلیل ساخته شدن استون هنج را درک نکنیم.

باستان شناسان می گویند مهندسان راه، سوراخ عمیقی به میزان 3 متر در یک صفحه گچی حفر نموده اند که معتقدند از استخوان حیوانات و سنگ چخماق ساخته شده است. کیت فیلدن، دبیر افتخاری اتحاد استون هنج می گوید:

همواره در خصوص این برنامه توسعه نگران بودم و در خصوص آسیب غیرقابل جبران آن به یکی از معروف ترین محوطه های میراث جهانی، هشدار دادم.

با این حال، بزرگراه های انگلستان اعلام نموده که دستگاه پیزومتر آن ها (دستگاهی که برای میزان گیری فشار و عمق آب های زیرزمینی در چاه های حفاری شده استفاده می شود) هیچ نوع تخریب باستان شناسی را نشان نداده است. این محوطه باستان شناسی میان سنگی در فاصله حدودا 2 متری استون هنج واقع شده است.

سخنگوی بزرگراه های انگلستان گفته است:

هیچ آسیبی به لایه های باستان شناسی نرسیده است. ما پروفسور دیوید ژاک را در جریان مکان هایی که سطح آب را نظارت می کنیم، قرار داده ایم و از دستورالعمل های خود برای انجام کار پیروی می کنیم. این اطلاعات را در اختیار پروفسور دیوید ژاک گذاشته ایم و امروز با او قرار دیدار داریم. این پروژه هیچ تاثیر مهم و قابل توجهی روی منطقه بلیک مید ندارد. این پروژه با یک رفتار حرفه ای بالا و با دقت زیاد در جریان است و از یک باستان شناس در محوطه استفاده نموده ایم.

حفاری های صورت گرفته، بخشی از آماده سازی ساخت یک تونل 3 کیلومتری است و هدف از ساخت آن، مخفی کردن این بزرگراه شلوغ از محوطه معروف گردشگری استون هیج است.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1501

به "ساخت یک تونل در نزدیکی استون هنج و احتمال آسیب به آثار باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت یک تونل در نزدیکی استون هنج و احتمال آسیب به آثار باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید