سفیر ایران در فرانسه: دیپلماسی شهری از مولفه های نزدیکی ملت هاست

به گزارش تور فرانسه، تهران (پانا)-سفیر ایران در فرانسه با اشاره به ملاقات با شهردار ایسی لمولینو؛ خواهرخوانده اصفهان گفت دیپلماسی شهری می تواند یکی از مولفه های مهم نزدیکی ملل و نقطه اتکایی برای یافتن دیگر حوزه های همکاری در بخش های مالی، هنری، فرهنگی، ورزشی، معماری، سینما و غیره باشد.

سفیر ایران در فرانسه: دیپلماسی شهری از مولفه های نزدیکی ملت هاست

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش بخش رسانه ای سفارت ایران در پاریس، بهرام قاسمی درباره ملاقات با سانتینی شهردار شهر ایسی لمولینو فرانسه گفت: امروز برای من فرصت مغتنمی بود تا در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران میزبان آقای سانتینی شهردار نمونه، با تجربه و دیرینه سال شهر ایسی لمولینو فرانسه باشم. از مدتی پیش این شهر با اصفهانِ هنر پرور و مظهر تاریخ، تمدن و فرهنگ به خواهرخواندگی هم در آمده اند.

وی اضافه کرد: اصفهان جلوه زیبایی از تامل و گفت وگو و همزیستی مسالمت آمیز تمام پیروان ادیان بوده و در کنار معماری و هنر بی نظیر و یکتای اسلامی ایرانی اش، همچنان سر فراز بر تارک برترین یادگارها و میراث عظیم هنری دنیا سربلند تر از همواره ایستاده است. جلفای آن که گویای اصالت فرهنگ و تمدن کهن و دیرپای ایرانی است خود نیز یکی از وجوه مشترک پیوند دهنده با شهر ایسی لمولینو است.

قاسمی گفت: بی شک خواهرخواندگی شهرها نما و جلوه ای از دیپلماسی فراگیر، جامع و عمومی است. در دیپلماسی عمومی امروز بیش از دیروز، دیپلماسی شهری از اهمیت شایانی برخوردار است. دیپلماسی شهری می تواند یکی از مولفه های مهم نزدیکی ملل، دوستی ملت ها، شناخت و آگاهی و دانستن از یکدیگر آنهم بیش از همواره و گذشته و مبتنی بر واقعیت و شروع و مبنا و نقطه اتکایی برای یافتن دیگر حوزه های همکاری در بخش های مالی، هنری، فرهنگی، ورزشی، معماری، سینما و... باشد. دیپلماسی شهری نیز مانند سایر انواع دیپلماسی در یک مفهوم کلی دیپلماسی عمومی، نه تنها می تواند و باید زمینه ساز پیشرفت و تفاهم و تعامل و نزدیکی به درک متقابل و نهایتاً صلح و دوستی باشد بلکه راهی است برای اعتماد سازی و محافظت از بروز سوء تفاهم و بدانگاری های خواسته و یا ناخواسته ای که در دنیا امروز مروجان خود را به خدمت دارد.

سفیر ایران گفت: وزارت امور خارجه و سفارت های ایران می توانند در این راستا گام های نوینی را بر اساس یک اجماع داخلی و در چهارچوب یک همراهی و هم نوردی و همکاری میان بخش های مختلف بردارند. برقراری ارتباط میان شهرهای ایران با شهرهای همگون و همگن آنها در اقصی نقاط دنیا یا به عبارت قدیمی تر آن ایجاد خواهر خواندگی میان شهرها و ایجاد ارتباط سیستماتیک و منظم و تعریف شده و تخصیص بودجه های لازم و بکارگیری تمامی سرمایه های مادی، معنوی و انسانی و ظرفیت های کهن در این شهرها برای اتصال و همکاری و همراهی اعم از حوزه ورزشی، سینما و تئاتر، موسیقی، ادبیات، درمان و پزشکی و امور علمی و مطالعاتی و استمرار منظم آن درجای جای هر دو شهر، علاوه بر شناخت، همدلی، ارتباط، صلح و آرامش می تواند به پویایی همکاری در همه رشته ها و حتی بنیان ها و بنیاد های مالی و تجارت میان آن ها کمک رساند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه ادامه داد: بی تردید دیپلماسی شهری نمی تواند مختص شهرهای معروف و عظیم و شناخته شده باشد. تمام شهرها با داشته ها و نداشته های خود می توانند در این راستا بروز و ظهور و حضوری چشمگیر داشته باشند. دیپلماسی عمومی و تمامی زیر مجموعه های تخصصی آن را باید شناخت و یافت و در آن راستا گام هایی را برداشت. در چنین شرایطی است که دیگر هیچ کس و هیچ شهری دور افتاده، محجور و تنها نخواهد بود.

وی ادامه داد: چالش های زیست محیطی بی شک با توجه به دورنمای امروز در عرصه دنیای، خود یکی از موضوعات مورد تعامل دیپلماسی شهری خواهد بود، شهرهایی که از دردهای مشترک رنج می برند و یا شهرهایی که می توانند در حل معضلات تکمیل کننده و کمک رسان یکدیگر باشند. دیپلماسی عمومی و دیپلماسی شهری بی شک علاوه بر تمامی ویژگی های برجسته و سازنده آن ابزار مهم و کلیدی دولت ها در عرصه سیاست خارجی و تعامل ملت ها و گفتگوی ادیان، گفتگوی تمدن ها و شناخت ارتباطات آکادمیک و دانشگاهی و تمام موضوعات مطرح در تمامی جوامع و درک متقابل و گامی بلند در راستا صلح، آبادانی و امنیت و درک و فهم متقابل خواهد بود.

در این ضیافت، یادبود ویژه ای منقش به آثار و نمادهای اصفهان از سوی شهردار و مردم هنرور اصفهان به مناسبت شروع سال نوی میلادی و به امید سالی نیکوتر برای همگان و بخصوص مردم شهر ایسی لمولینو و شهردار آن، به ایشان تقدیم شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 906

به "سفیر ایران در فرانسه: دیپلماسی شهری از مولفه های نزدیکی ملت هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران در فرانسه: دیپلماسی شهری از مولفه های نزدیکی ملت هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید