ماموریت تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر به انتها رسید

به گزارش تور فرانسه، تیزبین ترین چشم بشر در طول موج فروسرخ در نهایت بسته شد و تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر پس از بیش از 16 سال فعالیت به خاتمه راه رسید.

ماموریت تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر به انتها رسید

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

این در حالی است که در حال حاضر هیچ جایگزینی برای تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر وجود ندارد و اخترشناسان برای کاوش دقیق آسمان در طیف فروسرخ حداقل باید تا حدود یک سال دیگر صبر نمایند.

تلسکوپ اسپیتزر پنج شنبه گذشته (30 ژانویه) خاموش شد. تلسکوپ فضایی جیمز وب تلسکوپ فضایی بعدی است که آسمان را در طیف فروسرخ رصد خواهد نمود. اما تاریخ پرتاب تلسکوپ جیمز وب به فضا در سال های اخیر بارها به تعویق افتاده است. طبق برنامه فعلی قرار است جیمز وب در ماه مارس سال 2021 به فضا پرتاب گردد. به این ترتیب حتی در صورت عملیاتی شدن برنامه پرتاب تلسکوپ جیمز وب بیش از یک سال باید تا شروع به کار تلسکوپ فضایی فروسرخ بعدی صبر کرد.

تلسکوپ اسپیتزر در سال 2003 به فضا پرتاب شد. ماموریتی که در ابتدا قرار بود تنها 2/5 سال فعالیت کند، اما همانند بسیاری از ماموریت های دیگر ناسا بسیار فراتر از حد انتظار و طول عمر اولیه اش فعالیت کرد. اسپتیزر حتی پس از سرانجام یافتن خنک نماینده (که برای پایین نگه داشتن دمای ابزارها و رصد در طول موج فروسرخ استفاده از آن ضروری است) نیز توانست رصدهای خود را در بعضی از طول موج ها ادامه دهد.

اما ناسا در سال 2016 و پس از بازبینی ماموریت های خود (که فرآیندی معمول است) تصمیم گرفت به ماموریت اسپیتزر سرانجام دهد. با توجه به شرایط مداری خاص تلسکوپ فضایی اسپیتزر رصد با این تلسکوپ سال به سال سخت تر می شد. از سوی دیگر زمان چندانی تا پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب باقی نمانده بود. به این ترتیب ناسا در نهایت تاریخ 30 ژانویه 2020 را برای سرانجام دادن به ماموریت اسپیتزر انتخاب کرد.

اما فاصله بین اتمام ماموریت اسپیتزر و شروع به کار ماموریت تلسکوپ فضایی جیمز وب ممکن است طولانی تر گردد. آنالیز های رسمی نشان می دهند که با شرایط فعلی امکان پرتاب تلسکوپ جیمز وب به فضا در مارس 2021 کم است و ممکن است باز هم پرتاب این تلسکوپ به تعویق بیفتد. هر چند که احتمالا دیگر خبری از تاخیرهای چند ساله نخواهد بود.

تلسکوپ جیمز وب نیز آسمان را در طیف فروسرخ رصد خواهد نمود. با این حال تفاوت هایی بین جیمز وب و اسپیتزر وجود خواهد داشت. بازه های متفاوتی از طیف فروسرخ برای هر کدام از این ماموریت ها در نظر گرفته شده است. جیمز وب بر خلاف اسپیتزر در طول موج های کوتاه تر طیف فروسرخ (نزدیک تر به طیف مرئی) آسمان را رصد خواهد نمود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر.

Credits: NASA/JPL-Caltech

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 284

به "ماموریت تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر به انتها رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر به انتها رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید