ماه امشب در نزدیک ترین فاصله در 1000 سال اخیر

به گزارش تور فرانسه، دفعه بعد که ماه تازه قرار است به این نزدیکی برسد، در 20 ژانویه سال 2368 خواهد بود و ماه در واقع 9 کیلومتر نزدیک تر خواهد بود. در مقایسه، میانگین فاصله ماه 384 هزار و 400 کیلومتر است.

ماه امشب در نزدیک ترین فاصله در 1000 سال اخیر

امشب با رخ دادن پدیده ماه نو، ماه در نزدیک ترین فاصله خود به زمین طی 1000 سال اخیر قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا؛ به نقل از اسپیس، با توجه به اینکه ما نمی توانیم پدیدهماه نو (New moon) را از نقطه نظر زمین ببینیم، بیشتر اوقات در خصوص این پدیده هیجان زده نمی شویم. ماه نو زمانی رخ می دهد که نیمه روشن ماه رو به ما نیست، بنابراین ما چیزی جز تاریکی نمی بینیم. اما ماه نو امشب یک مورد ویژه است.

به گفته وبسایت Timeanddate.com که به وسیله داده های آزمایشگاه پیش رانش جت(JPL) ناسا برای معین فواصل ماه و زمین استفاده می نماید، در 21 ژانویه 2023 ساعت 3:54 بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(0:24 بامداد یکشنبه به وقت تهران)، ماه دقیقا 356 هزار 568 کیلومتر از سیاره ما فاصله خواهد داشت.

از آنجا که مدار ماه کاملا دایره ای نیست و بیضوی است، فاصله آن از زمین همواره تغییر می نماید. دفعه بعد که ماه نو قرار است به این نزدیکی برسد، در 20 ژانویه سال 2368 خواهد بود و ماه در واقع 9 کیلومتر نزدیک تر خواهد بود. در مقایسه، میانگین فاصله ماه 384 هزار و 400 کیلومتر است.

حال اگر این ماه یک ماه کامل بود، آن را یک ابرماه(Supermoon) در نظر می گرفتیم. ابرماه زمانی رخ می دهد که ماه در حضیض یا نزدیک ترین فاصله به زمین در طول مدار خود قرار می گیرد و در آسمان، بزرگ تر و درخشان تر به نظر می رسد.

در هر حال، از آنجا که این ماه نو است، آسمان کاملا تاریک خواهد بود اما جزر و مد تحت تأثیر این ابرماه نامرئی قرار خواهد گرفت و زمین در حوالی این تاریخ یک جزر و مد بالا را تجربه خواهد نمود.

ماه امشب ممکن است نامرئی باشد اما این چیزی از اهمیت آن کم نمی نماید زیرا به علت دیگری، یک ماه ویژه است. این ماه، زمان جشن سال نو قمری را نشان می دهد که در سراسر آسیا، به ویژه در چین جشن گرفته می گردد.

براساس گاه شماری جانوری، سال جاری سال خرگوش است. گاه شماری جانوری، یک چرخه 12 ساله است که در آن هر سال با یک حیوان متفاوت نشان داده می گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1785

به "ماه امشب در نزدیک ترین فاصله در 1000 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه امشب در نزدیک ترین فاصله در 1000 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید