نقش دستگاه های پوشیدنی در حفظ سلامتی کارمندان

به گزارش تور فرانسه، دستگاه های پوشیدنی در حال حاضر به سلامتی و تناسب اندام کاربر خود یاری می نمایند اما شاید بتوانند سلامتی کارمندان را در محل کار نیز تضمین نمایند و به جلب اعتماد آنها بپردازند.

نقش دستگاه های پوشیدنی در حفظ سلامتی کارمندان

بیشتر افرادی که یک ردیاب تناسب اندام را به مچ دست خود می بندند، این کار را با انگیزه رسیدن به یک هدف روزانه یا شاید برای اثبات سوءظن خود در خصوص خواب بد شبانه انجام می دهند. آنها لزوما به فکر یافتن راه هایی برای یاری به کارفرمایان شان نیستند.

در سال 2019، یک گروه آزمایشی از کارکنان شرکت چندملیتی پرایس واتر هاوس کوپرز(PwC) در انگلستان، پوشیدن دستگاههای متصل به تقویم کاری خود را شروع کردند. بدین ترتیب، شرکت توانست داده هایی را دریافت کند که به عنوان نمونه، ارتباط سطوح استرس را به پراکندگی جلسات نشان می دادند.

پیت براون(Pete Brown)، از سرپرست های این شرکت گفت: مرز دستگاههای پوشیدنی، دنیا کار است. این دستگاههای در دسترس و مبتنی بر حسگر قابلیت گگرددن دنیا تازهی را به روی مردم و کارمندان و سلامتی و حمایت از آنها دارند.

ثبت یک پایگاه داده

چیزی که هیچ کس انتظارش را نداشت، این بود که اطلاعات مربوط به حرکت و زیست سنجی داوطلبان پیش از شیوع کووید-19، بتواند مبنای مفیدی را برای درک بهتر تعادل میان کار و زندگی پس از شیوع همه گیری فراهم کند.

هنگامی که پرایس واتر هاوس کوپرز با شرکت آی اچ پی آنالیتیکز(IHP Analytics) که یک شرکت متخصص در علوم پیشرفته مربوط به عملکرد انسانی است، همکاری کرد و از داوطلبان خواست تا طی قرنطینه از یک دستگاه پوشیدنی استفاده نمایند، 2000 کارمند تنها طی چهار ساعت پاسخ دادند. نتایج بعضی از مقایسه های اجرا شده میان نیروی کار تازه از راه دور که عمدتاً در خانه بودند و همتایان آنها پیش از کووید-19، جای تعجب نداشت. برای نمونه، داده ها 27 درصد افت روزمره در کار را نشان می دادند.

سایر داده ها، روش هایی را نشان دادند که الگوهای کاری مختل شده می توانند از نظر فیزیکی و روانی آشکار نمایند.

لورا هینتون(Laura Hinton)، مدیر منابع انسانی پرایس واتر هاوس کوپرز گفت: داوطلبان توانستند ببینند که تماس های ویدیویی پشت سر هم چگونه بر خواب یا توانایی آن ها در تغییر وظایف، تأثیر می گذارد. بعلاوه، آنها توانستند ببینند که آیا الگوهای خاصی از کار، به بروز استرس منجر می شوند یا خیر.

از این گذشته، کمبود خواب بر شناخت تأثیر می گذارد که به نوبه خود بر عملکرد در سطح حرفه ای و شخصی موثر است. از آنجا که همه افراد مبتلا به استرس نمی توانند نشانه های خود را تشخیص دهند، داوطلبان، روش تازهی را برای آنالیز خود کشف کردند.

این آزمایش، تفاوت واضحی را میان استرس واقعی و استرس درک شده نشان داد که مورد نخست به واسطه تغییرپذیری ضربان قلب در دستگاه پوشیدنی مقدار گیری شد و مورد دوم به واسطه یک نظرسنجی روزانه پیگیری شد که از شرکت نمایندگان می پرسید چقدر استرس دارند.

هینتون ادامه داد: تعدادی از داوطلبان گزارش دادند که در ابتدا متوجه استرس خود نبودند و توانستند درک درستی از این که استرس چگونه به تدریج افزایش می یابد، به دست بیاورند.

آینده کار و آینده دستگاههای پوشیدنی

هینتون گفت: از آنجا که کارفرمایان به تصویر واضحی از شرایط عامل پیشرفت یا پژمردگی کارکنان نگاه می نمایند، به خوبی می توانند به تنظیم مداخلات و منابع بپردازند. بعلاوه، آنها می توانند بار کاری لازم را تنظیم نمایند.

وی اضافه کرد: داده های به دست آمده در پرایس واتر هاوس کوپرز، احتیاج به توانمندسازی کارکنان به واسطه استراحت های مکرر را نشان می دهد. سرپرست های هر گروه، نوآوری هایی مانند جلسات پیاده روی را برای تشویق حرکت مورد آنالیز قرار دادند.

تصمیم گیری مبتنی بر داده ها برای حفظ سلامتی کارکنان

شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز برای جمع آوری این داده ها، گروهی از پزشکان، متخصصان حفظ حریم خصوصی، نمایندگان کارکنان، متخصصان نیروی کار و کارشناسان عملکرد انسانی و بهداشت حرفه ای در سطح دنیای را گردآوری کرد تا به تجزیه و تحلیل نتایج بپردازند.

همه داوطلبان می توانستند داده های شخصی خود را ببینند. یک گروه بینارشته ای به طور جداگانه همکاری کردند تا اطلاعات شخصی را پیش از ادغام در الگوریتم آنالیز احتیاجهای سلامتی کارکنان، از داده ها حذف نمایند.

براون گفت: سازمان هایی که این نوع فناوری را به درستی پیاده سازی می نمایند و داده ها را برای تصمیم گیری آگاهانه و سرمایه گذاری در خصوص سلامت کارکنان به کار می برند، می توانند شاهد حفظ استعدادهای برتر و جذب استعدادهای تازه باشند.

حفظ اعتماد کارکنان با حفاظت از داده ها

هینتون و براون تاکید کردند که اگر حریم خصوصی کارمندان تضمین نمی شد، شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز برای این آزمایش پیش قدم نمی شد. آسیب رسیدن به اعتماد کارکنان، مشکل بسیار بزرگی است.

هینتون، این روش را به طور استثنایی محتاطانه توصیف کرد. وی اضافه کرد: این نوع برنامه ها باید کارمند محور باشند. ناشناس سازی و تجمیع داده ها نشان داد که این موضوع به جای نظارت بر افراد، به آنالیز سلامتی آنها و تصمیم گیری آگاهانه می پردازد.

هنگامی که پرایس واتر هاوس کوپرز به نظرسنجی بیش از 32500 نفر از مردم پرداخت تا امیدها و ترس های آنها را در سال 2021 آنالیز کند، 44 درصد از مردم، تمایل خود را برای استفاده از حسگرها و دستگاههای پوشیدنی در ارزیابی بهره وری به وسیله کارفرما ابراز کردند. این نشان می دهد که کارکنان درک می نمایند که افزایش دورکاری احتیاجمند راه های دیگری برای برقراری ارتباط با محل کارشان است.

در مقابل، یک نظرسنجی که در سال 2014 صورت گرفته بود، نشان داد که تنها 31 درصد از پاسخ دهندگان نسبت به این نوع دسترسی مایل هستند.

براون گفت: با افزایش تمایل کارکنان به اشتراک گذاری داده ها، تا زمانی که سازمان ها بتوانند اعتماد و اطمینان را القا نمایند، هم خود و هم کارکنان آنها می توانند از مزایای این کار بهره مند شوند.

از حسگر تا واقعیت مجازی

نقش دستگاههای پوشیدنی در آینده کاری، به مچ دست محدود نمی گردد. براون به برنامه آزمایشی جداگانه ای اشاره نمود که در پرایس واتر هاوس کوپرز در حال اجرا شدن است. در این برنامه آزمایشی، 1000 هدست واقعیت مجازی برای مشتریان و کارکنان ارسال شده است تا همکاری و تعامل چهره به چهره امکان پذیر گردد.

براون ادامه داد: معرفی فناوری های پوشیدنی بیشتر در محیط های کاری، نوع تازهی از علم داده مبتنی بر کار را تقویت می نماید.

وی اضافه کرد: پوشیدنی ها، تنها بخشی از یک زیست بوم تحلیلی بزرگ تر هستند که حسگرها و فناوری اطلاعات از جمله گوشی های هوشمند و رایانه های شخصی را شامل می شوند. در آینده نزدیک، آن دسته از سازمان هایی که مزایای ابزار پوشیدنی را درک نموده اند و این برنامه ها را به شیوه ای مسئولانه انجام داده اند، بیشتر به علم مدیریت در محل کار فکر خواهند کرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1417

به "نقش دستگاه های پوشیدنی در حفظ سلامتی کارمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش دستگاه های پوشیدنی در حفظ سلامتی کارمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید