پیغام نوروزی مدیران عامل بازار سرمایه ، در بورس سال 98 چه گذشت؟

به گزارش تور فرانسه، به گزارش نجارت نیوز، مدیرعامل بورس تهران، مدیرعامل بورس کالای و مدیرعامل بورس انرژی ایران در پیغام های نوروزی جداگانه ای ضمن تبریک شروع سال 99 به آنالیز عملکرد بورس در سال 98 پرداخته اند.

پیغام نوروزی مدیران عامل بازار سرمایه ، در بورس سال 98 چه گذشت؟

بازدهی 180 درصدی سرمایه گذاری در بورس تهران

در پیغام نورزوی علی صحرائی، مدیر عامل بورس تهران آمده است:

بورس اوراق بهادار تهران با همراهی و همدلی دیگر ارکان بازار سرمایه به ویژه سازمان بورس و اوراق بهادار و با درایت کمیته فقهی، پیروز شد در سال 1398 سازوکار فروش تعهدی با کارکرد فروش استقراضی را به مجموعه ابزارهای مالی بازار سرمایه بیافزاید. افزون بر این در سالی که گذشت بازار مشتقه بورس تهران به ویژه قراردادهای اختیار معامله آن رشد و توسعه درخورملاحظه ای را تجربه کرد.

نقدشوندگی نیز به عنوان یکی از مهمترین نشانه های کامیابی بورس های اوراق بهادار، از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بود به گونه ای که ارزش معاملات بورس تهران رشدی بیش از 230 درصد را به ثبت رساند. دیگر اتفاق خوشایند بورس تهران در سال 1398 رشد ارزش بازار آن بود.

در این سال ارزش بورس تهران بیش از 2.6 برابر شد و صندلی خود به عنوان بازاری اثرگذار در اقتصاد ایران را بیش از پیش محکم کرد. از نظر بازدهی نیز سرمایه گذاران بورس اوراق بهادار تهران سالی به یادماندنی را تجربه کردند به گونه ای که متوسط بازدهی سرمایه گذاری در بورس تهران در سال گذشته به بیش از 180 درصد رسید و از این نظر بر اساس آمار فدراسیون جهانی بورسها (WFE)، رتبه دوم در بین اعضای این فدراسیون و رتبه اول در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را به دست آورد.

همچنین بورس اوراق بهادار تهران در سالی که گذشت به فرایند خود در یاری به تامین مالی اقتصاد ملی ادامه داد و افزون بر تامین مالی بلندمدت، با همکاری مقام ناظر بازار پول مقدمات بهره گیری از پتانسیل این بورس برای تأمین مالی کوتاه مدت بنگاه های مالی را نیز فراهم آورد.

حرکت رو به جلوی بورس کالا در سال 98

حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در پیغام نوروزی خود با اشاره به حرکت رو به جلوی این بورس در سال 98 گفت: در شرایط رکودی کشور ارزش معاملات بورس کالا در سال 98 به ارزش معاملات در سال 97 نزدیک شد و ارزش معاملات بازار فیزیکی رشد قابل توجهی را تجربه کرد.

در سالی که گذشت راه اندازی معاملات آینده و گواهی سپرده کالایی بر روی زیره سبز و پسته نیز راه اندازی شد که در کنار زعفران سه گانه محصولات مهم کشاورزی را شکل دادند که یاری شایانی به صادرات و تجارت شفاف این محصولات استراتژیک کشاورزی کشور است. امیدواریم ساماندهی بازار محصولات کشاورزی کشور در سال های آینده نیز با ورود محصولات جدید ادامه یاید.

ارزآوری 2.2 میلیارد دلاری بورس انرژی

علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی ایران در پیغام نوروزی خود از ارزآوری بیش از 2.2 میلیارد دلاری این بورس از محل صادرات فرآورده های نفتی در سال 98 و کوشش برای افزایش سهم بازار ایران در بازارهای صادراتی اطلاع داد.

سال گذشته علاوه بر توسعه بسترها و رونق بازار تامین مالی، معاملاتی بالغ بر 130 هزار میلیارد ریال به وسیله اوراق سلف موازی استاندارد در بازار اولیه و ثانویه این بازار رقم زده شد.

در سال 1398 حجم معاملات فرآورده های نفتی بالغ بر شش و نیم میلیون تن و ارزش معاملات بورس انرژی ایران بالغ بر 550 هزار میلیارد ریال شد.

ارزآوری بیش از دو میلیارد و 200 میلیون دلاری از محل صادرات انواع فرآورده های نفتی و کوشش برای افزایش سهم بازار ایران در بازارهای صادراتی و همچنین کاهش بروکراسی اداری در بخش فروش فرآورده ها از مسیری شفاف و رقابتی یکی از شاخص ترین دستاورد های بورس انرژی در این زمینه بود.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 376

به "پیغام نوروزی مدیران عامل بازار سرمایه ، در بورس سال 98 چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام نوروزی مدیران عامل بازار سرمایه ، در بورس سال 98 چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید