چالش های سرپرستی فرزندخوانده و چند نکته برای جلب اعتماد آنها

به گزارش تور فرانسه، یک مشاور درباره چالش های سرپرستی فرزند خوانده گفت: لازم است بیان حقیقت درباره والدین اصلی کودک با توجه به سن و زبانی که کودک در محدوده سنی خود متوجه آن است هرچه زودتر انجام شود چراکه هرچه گفتن حقیقت به تعویق انجامد و یا طور دیگری بیان شود ضربه سنگین تری به کودک وارد می شود.

چالش های سرپرستی فرزندخوانده و چند نکته برای جلب اعتماد آنها

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

مریم فولادی در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر اهمیت بیان واقعیت به فرزند خواندگان درباره پدر و مادر حقیقی آن ها، اظهار کرد: برای مثال والدین می توانند برای بیان حقیقت در سنین کمتر از هفت سال از انیمیشن استفاده کنند. در سنین بالای هفت سال نیز لازم است با استفاده از ادبیات متناسب با سن کودک موضوع را صادقانه توضیح دهند. همچنین لازم است برای کودک توضیح دهند که عشق و علاقه آن ها به او همانند مادر و مادر واقعی است.

به گفته این مشاور، والدین نباید از روی ترحم و دلسوزی نسبت به فرزند خوانده محبت افراطی داشته باشند، ابراز این عشق و محبت باید در حد طبیعی و همانند فرزند بیولوژیکی باشد، لازم است حد و مرزهایی که کودک باید رعایت کند را به او بگویند و همواره در جهت زندگی مشوق و کمک کننده او باشند.

وی معتقد است که با بیان حقیقت به کودک ممکن است او احساساتی نظیر بی ارزشی و یا تنفر نسبت به والدین بیولوژیکی خود تجربه کند. در چنین شرایطی والدینی که او را به فرزند خواندگی قبول کرده اند تنها می توانند در کنارش باشند، محبت خود را آشکارتر نثار او کنند و به او کمک کنند تا با حقیقت زندگی خود را وفق دهد. همچنین در این شرایط می توان از مشورت متخصصین، مشاورین و روانشناسان بهره گرفت.

فولادی ادامه داد: ممکن است این بچه ها مقداری پرخاشگری داشته باشند و مشکلاتی را در تنظیم هیجانات خود تجربه کنند. از این رو لازم است در جهت بازیابی سازگاری لازم به آن ها کمک گردد چراکه امکان ابتلا به مسائل رفتاری و هیجانی برای این بچه ها به علت ضربه ها و تجارب اولیه زندگی در موسسات به نسبت سایر بچه ها بیشتر است.

این مشاور اضافه کرد: در واقع بچه ها فرزند خوانده ممکن است دامنه ای از تجربیات آزار دهنده و غفلت والدین خود را به همراه داشته باشند که این امر می تواند بر سازگاری آن ها اثر منفی بگذارد. همچنین بچه های که در موسسات نگهداری می شوند به علت تعدد و تغییر متناوب مراقبین آن ها در معرض خطر تاخیر رشدی، شناختی، حرکتی، زبانی و رشد مهارت های ارتباطی قرار گیرند.

به گفته فولادی مراقبان موسسات به علت تعدد مسئولیت ها و وظایف خود به ندرت می توانند تعامل اجتماعی لازم را با بچه ها برقرار کنند، از این رو کمتر می توانند به علائم اجتماعی کودک پاسخ دهند و صمیمیت و عاطفه محدودی را به کودک نشان می دهند، در نتیجه امکان محرومیت شدید این بچه ها در تعاملات انسانی و عاطفی آن ها وجود دارد.

این مشاور این را هم گفت که تمامی این مسائل باعث می گردد دلبستگی ایمن در این بچه ها شکل نگیرد که عدم شکل گیری آن منجر به ایجاد رفتارهای غلط در ارتباط بین فردی با دیگران می گردد. همچنین سال های ابتدایی زندگی نه تنها بر روی تنظیم هیجانات بچه ها اثر گذار است بلکه می تواند در کنترل تکانه ها طی دوران نوجوانی و بزرگسالی اثر گذار باشد.

وی در بخش دیگر سخنان خود به ازدواج مجدد در شرایطی که همسر جدید دارای فرزند است اشاره کرد و اضافه کرد: لازم نیست افراد سعی کنند جای والد اصلی فرزند همسر خود را بگیرند، بلکه باید تلاش کنند تا همانند یک دوست بزرگسال با او برخورد کنند و برای او راهنما باشند.

فولادی در اینباره توصیه کرد: اگر فرزند همسرتان شما را پدر یا مادر خود نمی داند لازم است به او زمان دهید تا مهر و محبتش را بدست آورید، چراکه برای دریافت محبت او ابتدا لازم است اعتمادی میانتان شکل گیرد.

فولادی در ادامه به بیان نکاتی پرداخت و گفت: لازم است هنگام وقت گذرانی همسر با فرزندانش، احساس تردید و خطر نداشته باشید، به فعالیت های مورد علاقه فرزند همسرتان توجه کنید تا از این طریق بتوانید راه ارتباطی با او را ایجاد کنید. از تلاش برای تربیت فرزند همسر دوری کنید و تلاش کنید تا در تصمیمات مشترک خانوادگی حضور داشته باشید و مسائل مربوط به تربیت را به والدین اصلی فرزند بسپارید.

این مشاور اضافه کرد: نباید در جهت تغییر شرایط و روال عادی زندگی همسر جدید و فرزند او تلاش کنید چراکه لازم است تغییرات به مرور زمان اتفاق افتد.

به گفته فولادی فرایند برقراری رابطه با فرزندخوانده ناگهانی و در کمترین بازه زمانی رخ نمی دهد بلکه ممکن است شکل گیری این ارتباط سال ها طول کشد بنابراین نباید توقع داشت فرزندان پدر یا مادر خوانده را با عناوین پدر یا مادر خطاب کنند، چنین مسائلی به تصمیم فرزندان و ایجاد اعتماد، اتحاد و محبت در محیط خانواده باز می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 978

به "چالش های سرپرستی فرزندخوانده و چند نکته برای جلب اعتماد آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های سرپرستی فرزندخوانده و چند نکته برای جلب اعتماد آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید