چرا باید در خرید بلیط چارتر دقت کنیم؟

به گزارش تور فرانسه، بلیط چارتر به دلیل قیمت پایین تر و امکان خرید آسان، یکی از پرفروش ترین بلیط های هواپیما است که برای خرید آن باید به نکته های مهمی توجه کرد.

چرا باید در خرید بلیط چارتر دقت کنیم؟

بلیط هواپیما یک برگه الکترونیکی است که از طریق آژانس های مسافرتی یا ایرلاین صادر می شود. این سند یک جایگاه در هواپیما را به شما اختصاص می دهد که شامل شماره بلیط، فرودگاه مبدأ و مقصد، تاریخ و ساعت پرواز، نام مسافر، کلاس پروازی و قیمت بلیط است. برای مکان های دیگر هم از بلیط استفاده می شود؛ جاهایی مثل سینما، موزه، قطار و مترو که برای اجازه ورود باید بلیط تهیه کنید. استفاده از بلیط از همان ابتدا که پروازهای مسافربری شکل گرفت به وجود آمد در آن زمان یعنی سال 1909 مسافران بلیط خود را از طریق تلفن رزرو می کردند و از طریق پست برای آن ها ارسال می شد. با توسعه علوم و فناوری و پیشرفت برنامه های کامپیوتری این فرایند تغییر پیدا کردند. به این صورت که مسافران برای تهیه بلیط خود می توانستند از طریق وب سایت های فروش بلیط ساعت و تاریخ و مقصد سفر را خود را مشخص کنند و هزینه آن را به صورت اینترنتی پرداخت کنند و بلیط خود را از طریق ایمیل مشاهده خود و یک نسخه از بلیط را پرینت بگیرند که در فرودگاه برای دریافت کارت پرواز با مشکل روبرو نشوند.

چارتر به چه معناست؟

چارتر به معنی اجاره کردن و دربست کردناست. مثلاً کرایه کردن هتلی به عنوان دربست یا قطار یا سالن نمایش و... است؛ اما در ایران کلمه چارتر فقط برای هواپیما کاربرد دارد. در واقع وقتی یک شرکت مسافربری یا یک آژانس تعدادی از جایگاه های یک هواپیما را برای مدت مشخصی اجاره می کند یعنی آن جایگاه را چارتر کرده است. به غیر از آژانس های هوایی، بعضی از ادارات و شرکت های دولتی و خصوصی هم هتل یا هواپیما را برای کارمندان خود چارتر می کنند. به عنوان مثال، اگر تعدادی از کارمندان یک شرکت برای مدت طولانی در سفر هوایی و جهت ثابتی در رفت و آمد باشند به نفع آن شرکت یا اداره است که هواپیماهای هتل را برای کارمندان خود چارتر کند. چون چارتر به معنای خرید به صورت عمده است.

بلیط هواپیما چارتر

در هنگام سفرهای هوایی زمان تهیه بلیط مطمئناً با بلیط چارتر روبرو شده اید. طریقه چارتر کردن بلیط هواپیما به این صورت است که آژانس ها و شرکت های هواپیمایی و مسافرتی اقدام به اجاره بلیط ها برای زمانی مشخص و مشخص می کنند و بلیط های این پرواز را در اختیار مسافران قرار می دهند. خرید عمده این بلیط ها از خرید تکی آن ها به صرفه تر است. به همین دلیل این آژانس های مسافرتی هنگام فروش، بلیط چارتری خود را با مقرون به صرفه ترین قیمت ممکن به فروش می رسانند و قیمت آن ها از قیمت بلیط های سیستمی یا برنامه ای پایین تر است. شرکت ها و خدمات مسافرتی، آژانس های مسافرتی و شرکت های هواپیمایی چارتر دهنده را چاتر کننده می نامند. مشخص قیمت و ارزش بلیط ها در این شرکت ها به عهده چارتر دهنده است که در بعضی از مواقع نرخ بلیط برای افراد بالای دو سال به یک قیمت است. چارتر کننده فقط مسئولیت فروش بلیط ها را بر عهده دارد و بر طبق قراردادی که بین این دو نفر وجود دارد، چارترکننده باید حتی در صورتی که بلیط های خود را نتواند به فروش برساند طبق قوانین مبلغ اجاره کردن تمام جایگاه ها را به چارتر دهنده بدهد به همین دلیل است بسیاری از چارترکنندگان با توجه به اینکه زمان پرواز نزدیک می شود و جایگاه های خود را به فروش نرسانده اند، مجبور می شود بلیط ها را با قیمت های پایین تری بفروشند. خرید این نوع از بلیط ها به کسانی توصیه می شود که در پی تهیه بلیط مقرون به صرفه هستند و نمی خواهند در ساعت و تاریخ پرواز خود تغییر دهند.

انواع بلیط چارتر بر اساس ظرفیت و زمان

برای خرید بلیط بر اساس ظرفیت 2 نوع بلیط داریم که یکی از آن ها فول چارتر است و به حالتی گفته می شود که تمام جایگاه های یک پرواز را چارتر می کنند و در اختیار خود قرار می دهند. از دیگر انواع بلیط بر اساس ظرفیت سیت چارتر است که زمانی صورت می گیرد که تنها تعدادی از جایگاه های پرواز چارتر می شود. انواع بلیط های چارتری بر اساس زمان 3 نوع است که عبارت اند از:

  • پرواز چاتر شناور که در این حالت چارتر کننده مثلاً برای تابستان یا تعطیلات نوروزی کل جایگاه های هواپیما یا فقط تعدادی از آن ها را چارتر می کند و بلیط های رفت و برگشت آن ایرلاین را در این مدت مشخص به فروش می رساند که در صورت ضرر خود باید آن را پرداخت کند. بلیط برگشت در این گونه مواقع محدودیتی از لحاظ زمانی ندارد. به طور مثال، بعضی از شرکت های هواپیمایی ایرانی جایگاه ها یا کل هواپیمای خود را در جهت فرودگاه ازمیر و فرودگاه اسپارتا در ترکیه چارتر می کند که تمامی تورهای این جهتها با پروازهای چارتر شده برقرار می شوند.
  • پرواز چارتر بک تو بک که مربوط به زمانی می شود که چارتر کننده باید حتما بلیط های چارتر خود را در یک فاصله زمانی که مشخص شده است و ما بین زمان رفت و برگشت است به فروش برساند. به عنوان مثال، شما قصد دارید یک بلیط چارتر به مقصد استانبول تهیه کنید؛ در این مواقع اپراتور به شما می گوید که تاریخ بلیط برگشت شما باید حدبیشتر تا دو هفته بعد از پرواز رفت باشد، در غیر این صورت بلیط شما باطل می شود و برای برگشت مجبور خواهید شد دوباره برای خرید بلیط اقدام کنید.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی در چیست؟

بلیط سیستمی به بلیطی گفته می شود که به قیمت های ثابتی در یک دوره زمانی مشخص در اختیار مسافران قرار می گیرد که در صورت کنسلی سفر می توانند به راحتی با پرداخت درصدی جریمه هزینه بلیط خود را پس بگیرند. پر رفت و آمد ترین جهت برای پروازهای چارتری تهران اصفهان است که شرکت های چارتر کننده با خرید بلیط هواپیما تهران اصفهان آن ها را در اختیار آژانس های هوایی قرار می دهند که بلیط های مربوطه را در زمان مشخصی به فروش برسانند. در ادامه 4 تفاوت بلیط های برنامه ای و چارتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

  • مهم ترین تفاوت این دو نوع بلیط در این مورد است که بلیط های سیستمی برعکس بلیط های چارتری فقط از طریق شرکت های هواپیمایی یا کنندگی های معتبر فروش بلیط فروخته می شود. دومین تفاوت بلیط سیستمی و چارتری در این است که برنامه های پرواز سیستمی یا برنامه ای در طول سال مشخص است که تاریخ رفت و برگشت آن ها چه زمانی است و شما از چند ماه قبل از خرید بلیط می دانید که هواپیما در چه روزهایی از هفته چه پروازی را انجام خواهد داد و در تمام مدت سال قیمت آن پرواز ثابت است.
  • با خرید بلیط های چارتری این امکان برای شما وجود ندارد که تاریخ یا ساعت پرواز خود را تغییر دهید و هزینه پرداختی بابت تهیه بلیط هم بدون بازگشت خواهد بود؛ اما پروازهای برنامه ای این گونه است در این نوع پروازها اگر برنامه سفر شما تغییر کند یا بخواهید آن ها را کنسل کنید، به راحتی این امکان برای شما فراهم خواهد شد که تاریخ مورد نظر را تعویض کنید یا اینکه هزینه بلیط خود را استرداد کنید.
  • در بلیط های سیستمی هزینه بلیط هواپیما بر اساس سن متغیر است. بلیط برای بچه ها در شرکت های مسافربری مختلف حدود 70 تا 75 درصد بلیط بزرگسالان است و برای نوزادان در پروازهای خارجی و داخلی 30 درصد بلیط بزرگسالان را پرداخت می کنند؛ اما در پروازهای چارتری قیمت بلیط برای تمامی افراد بالای دو سال چه کودک و چه بزرگسال یکسان است. در نتیجه اگر بخواهید به صورت خانوادگی به مسافرت بروید، بهتر است که از بلیط های سیستمی استفاده کنید که تخفیف شامل حال بچه ها شما بشود.

چارتر کنندگان هواپیما و جایگاه ها

چارتر کنندگان آژانس هایی است که برای پروازها یا جایگاه های مشخصی با ایرلاین ها قرار داد می بندد و بلیط آن سفر و جایگاه ها را ارائه می دهد. دسته دیگری از چارتر کنندگان خودشان طرف اصلی قرار ناست این دسته از افراد جایگاه ها را از چارتر کنندگان اصلی چارت می کنند. گاهی اوقات این مشکل پیش می آید که مسافرانی که بلیط خود را از چارتر کنندگان اصلی تهیه نکرده اند از بی برنامه بودن این پروازها شکایت خواهند کرد. مثلاً با خیال راحت وسایل خود را جمع آوری می کنند و رأس ساعت مقرر به فرودگاه می فرایند در این موقع هنگام پرواز متوجه خواهد شد که با وجود اینکه بلیط چارتری خود را تهیه کرده است نام او در لیست افرادی که قرار است پرواز داشته باشند نیست. برای اینکه چنین مشکلاتی پیش نیاید بهتر است که بلیط خود را از چارتر کنندگان اصلی و معتبر خریداری کنید.

مزایا و معایب بلیط های چارتری

مهم ترین ویژگی بلیط های چارتری این است که مسافران با کمی صبر و حوصله می توانند بلیط مورد نیاز خود با قیمتی پایین تر از قیمت اصلی آن خریداری کنند. همان طور که گفته شد آژانس های چارتر کننده برای اینکه از ضرر خود جلوگیری کنند، تلاش می کنند بلیط های خود با قیمتی پایین و با سود کم به فروش برسانند به همین دلیل امروزه در این خصوص از طریق های مختلف اطلاع رسانی می کنند. برای تهیه بلیط های چارتری لازم نیست حتما با گشتن در سایت های مختلف، شبکه های اجتماعی یا رفتن به شرکت هایی وقت خود را تلف کنید. تنها کافی است با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط از نحوه خرید و قیمت های این گونه بلیط ها اطلاع پیدا کنید.

از دیگر معایب بلیط های چارتری بر طبق نوشته های مقاله این است که قابلیت کنسلی، باز پس گیری، تغییر روز و ساعت پرواز را ندارند و در صورت به وجود آمدن مسئله ای برای مسافرت بلیط شما سوخت می شود و نمی توانید هزینه آن را دریافت کنید. از دیگر معایب این گونه بلیط ها این است که هیچ گونه تخفیفی برای بچه ها ایجاد نمی کنند و هزینه بلیط بچه ها را مانند بلیط بزرگسان حساب می کنند که این باعث می شود در سفرهای خانوادگی برای شما مقرون به صرفه نباشد؛ اما با وجود این ها قیمت پایین بلیط های چاتری از مزایای مهم این نوع از بلیط ها است و باعث شده است که بیشتر مسافران برای خرید این بلیط ها ترغیب شوند؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که پرواز چارتر با بلیط چارتر فرق دارد. هواپیماهای چارتر از لحاظ مقدار کوچک تر از هواپیماهای معمولی هستند و ظرفیت 10 نفر را دارند. این نوع هواپیماها فضایی خصوصی برای مسافران خود به وجود می آورند، هواپیماهای چارتر از طریق اشخاص مهم به ویژه برای سفرهای تجارتی و سیاسی اجاره می شوند.

علت تخفیف های بلیط چارتری چیست؟

گاهی اوقات در پیامک های تبلیغاتی قیمت های عجیب و وسوسه کننده ای به چشم می خورد. مثلاً بلیط هواپیما تهران شیراز فقط 80 هزار تومان! برای بسیاری افراد این سوال پیش می آید که چرا قیمت این بلیط ها آن قدر مقرون به صرفه است؟ باید بگوییم که چارتر کننده ها هزینه بلیط های پرواز را از قبل پرداخت می کنند و اگر بلیط های آن ها در زمان مشخصی که در قرارداد است به فروش نرسد باعث خسارت مالی برای این شرکت می شود و با ضرر روبه رو خواهد شد. پس در این صورت با توجه به نزدیک شدن زمان پرواز آن شرکت حاضر می شود که بلیط خود را با هر قیمتی به فروش برساند تا خسارت کمتری به او وارد شود. قیمت بلیط های چارتر به زمان و تقاضا برای بلیط بستگی دارد. در فصل هایی از سال مثل تابستان و نوروز که تقاضا برای خرید بلیط زیاد و مسافران زیادی قصد سفر دارند، قیمت بلیط های چارتری فرقی با بلیط های سیستمی نخواهد داشت و چه بسا گران تر از بلیط های برنامه ای فروخته شوند؛ اما به طور کلی می توان گفت که هرچه به زمان پرواز نزدیک تر شوید، می توانید بلیط های مقرون به صرفه قیمت تری را برای سفر خود پیدا کنید.

چارترهای هواپیما

لازم به ذکر است که بگویم چارتر کردن هواپیماها به دو روش ممکن است اول اینکه اجاره کامل هواپیما صورت می گیرد؛ به این صورت که فرد چارتر کننده تمامی جایگاه های یک پرواز را برای دوره ای مشخص و در جهتی مشخص اجاره می کند که باعث راحتی و سرعت در پرواز می شود. نوع دوم اجاره روی تعداد جایگاه های صورت می گیرد، یعنی چارتر کننده تعداد مشخصی از جایگاه های یک پرواز مشخص را برای مدت مشخصی چارتر می کند.

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما

کسانی که روزانه در هر موردی مشغول به خرید کردن هستند این را می دانند که خرید کردن قلق خاص خود را دارد که این امر شامل بلیط هواپیما هم می شود. زمان هایی هست که شما می توانید بلیط مقصد مورد نظر خود را با قیمت پایین تری خریداری کنید. اما در مقابل در بعضی اوقات قیمت خرید بلیط ها خیلی گران تر می شود. در هنگام مناسبت ها و تعطیلات قیمت بلیط ها افزایش پیدا می کنند. این موضوع را همه ما می دانیم. معمولاً توصیه این است که برای خرید بلیط سفر خود خیلی سریع اقدام نکنید تا بتوانید بلیط مقرون به صرفه تری را تهیه کنید. توجه با این نکته که اگر خرید بلیط خود را به روزهای آخر موکول کنید، ممکن است باعث شود گاهی اوقات بلیط مقرون به صرفه تری را پیدا کنید. بیشترین هواپیمای چارتر شده در جهتهای هوایی مشخص مانند تهران به مشهد صورت می گیرد که چارترکنندگان بلیط هواپیمای تهران مشهد را خریداری کرده و به مسافران عرضه می کنند.

قیمت بلیط ها در روزهای اول عرضه بالاتر است. البته این قیمتی که عرضه می شود، بالاتر از مقدار استاندار آن نیست و با گذشت چند وقت از زمان عرضه بلیط ها متوجه می شوند که برای تکمیل جایگاه های هواپیما باید بلیط را با قیمتی به صرفه تر وارد بازار کنند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که همیشه به تعویق انداختن خرید بلیط مورد نظر کار درستی نیست، مثلاً در جهتهای پر تردد باید برای تهیه بلیط خود هرچه سریع تر اقدام کنید.

در صورتی که می خواهید بلیطی با قیمت کم تهیه کنید، می توانید سفر خود را به اواسط روزهای هفته موکول کنید. روزهای دوشنبه و سه شنبه بهترین زمان برای خرید بلیط است؛ و طبق گزارش های اعلام شده گران ترین بلیط ها در روزهای چهارشنبه تا شنبه عرضه می شوند. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که خرید بلیط چارتر در اواسط هفته همیشه مقرون به صرفه نخواهد بود، حتی در بعضی از مواقع که تقاضا برای بلیط زیاد است قیمت بلیط ها افزایش پیدا می کند.

عواملی که در خرید بلیط هواپیما باید به آن توجه شود تنها شامل قیمت نمی شود و مواردی مثل عدم تأخیر در پرواز، موجود بودن بلیط مقصد مورد نظر از عواملی هستند که باید مورد توجه واقع شود. با توجه به اینکه اطلاع داشتن از قیمت های مختلف سفرهای هوایی نیاز به بررسی مداوم دارد، برای مراجعه به کنندگی ها باید زمان و حوصله زیادی به خرج داد. در این گونه مواقع به شما پیشنهاد می کنیم که با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط اطلاع مورد نیاز خود را برای سفر به دست آورید.

تغییر قیمت بلیط چارتر

یکی دیگر از عواملی که در پروازهای چارتری مورد بحث است ریسک ناشی از خالی یا پر بودن هواپیما است که چارتر کننده توجه ویژه ای به آن دارد. همان طور که توضیح دادیم چارتر کننده به علت اینکه از قبل پول تک تک جایگاه های پرواز را داده است ترجیح می دهد که تمام بلیط های پرواز خود را حتی با قیمتی پایین تر به فروش برساند. به همین دلیل برای فروش بلیط خود کارهای مختلفی را انجام می دهد. مثلاً زمانی که به ساعت های پرواز نزدیک تر می شوند برای اینکه همه بلیط های خود را بفروشد قیمت آن ها را پایین می آورد. به طور کلی می توان گفت در روزهای کم سفر سال قیمت بلیط ها خیلی کمتر از قیمت واقعی به فروش می رسند.

موضوع دیگر اینکه خرید بلیط های چارتر تنها برای مسافرت های داخلی نیست، بلکه می توانید برای بعضی از جهتهای خارجی بلیط چارتری تهیه کنید.

منبع: کجارو
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1518

به "چرا باید در خرید بلیط چارتر دقت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید در خرید بلیط چارتر دقت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید