چند نمونه نامه اداری با درخواست های مختلف

به گزارش تور فرانسه، نمونه نامه اداری می تواند شامل نمونه نامه درخواست همکاری از یک سازمان، درخواست انتقالی، انواع معرفی نامه ها، درخواست وام و ... باشد. با انواع نمونه نامه اداری و چگونگی نوشتن آن همراه ما باشید.

چند نمونه نامه اداری با درخواست های مختلف

خبرنگاران | سرویس عمومی - نمونه نامه اداری قابل ارسال برای سازمان ها و ارگان های مختلف اگرچه از لحاظ برخی محتویات با یکدیگر متفاوت است، اما به طور معمول از نگارش تقریبا واحدی بهره می برد. نامه هایی که برای سازمان های رسمی فرستاده می شوند به طور حتم با نامه های غیر رسمی یا محبت آمیز تفاوت های زیادی دارند. در نامه های اداری معمولا از واژه های رسمی و گاه ثقیل استفاده می گردد و نشانی از لحن خودمانی در آن ها به چشم نمی خورد.

البته پیش از این در مطلبی جداگانه به چگونگی نوشتن یک نامه اداری و جزییات مربوط به آن اشاره شده بود. به همین دلیل در این مطلب از تکرار نکات یاد شده در مطالب پیشین می پرهیزیم و تنها به چند نمونه نامه اداری برای مثال اشاره می کنیم. نمونه هایی که می تواند الگویی برای نوشتن نامه های مشابه توسط شما باشد.

فهرست موضوعی:

  • نمونه نامه اداری
  • نامه درخواست وام
  • نامه درخواست انتقالی
  • نامه درخواست امریه
  • نامه درخواست کار

نمونه نامه اداری

حال که در مطالب گذشته به مهم ترین نکات مربوط به نامۀ اداری و چگونگی نوشتن آن اشاره شد، به اتفاق یکدیگر پنج نمونه نامه اداری متفاوت را مورد مشاهده قرار می دهیم. در ابتدا به یک نامه اداری که جهت درخواست اقلام و تجهیزات از سوی سرپرست بخشی از یک سازمان به مدیریت آن سازمان ارسال شده است می پردازیم.

جناب آقای……………..

مدیر محترم……………..

موضوع : درخواست اقلام و تجهیزات

با سلام و احترام

بدین وسیله به استحضار می رساند جهت انجام امر …………….. به اقلام و تجهیزات زیر احتیاج است. خواهشمند است دستور فرمایید تا مساعدت لازم در این زمینه انجام گیرد.

لیست اقلام و تجهیزات:

1. ………………

2. ……………..

3. ……………..

4. ……………..

پیشاپیش از حسن توجه جنابعالی کمال تشکر را دارم.

با سپاس …………….. (نام نویسنده نامه)

رئیس قسمت …………….. (مقامی که نویسندۀ نامه دارد)

آن دسته از نامه های رسمی را که مربوط به درخواست شیء یا ارائه خدمتی هستند می توان جزو رایج ترین نامه های اداری طبقه بندی کرد. این قبیل نامه ها برای مقاصد گوناگونی نوشته می شوند. به عنوان مثال می توان به نامه های اداری مربوط به درخواست مرخصی، درخواست انتقال، درخواست وام و سایر موارد مشابه اشاره کرد.

اگرچه نامه های مربوط به درخواست، معمولا از سوی اعضای رده پایین یا میان رده یک سازمان به اعضای بالا رده همان سازمان نوشته می شوند، اما در عمل تفاوت چندانی با سایر نامه های اداری و رسمی ندارند. از همین رو تمام قواعد مربوط به نگارش نامه های اداری باید در آنها نیز رعایت گردد. حال بد نیست به اتفاق یکدیگر یک نمونه نامه اداری مربوط به درخواست وام را از نظر بگذرانیم.

نمونه نامه اداری درخواست وام

جناب آقای……………..

رییس محترم امور کارکنان سازمان……………..

موضوع : درخواست وام یا مساعده حقوق

با سلام و احترام

بدین وسیله اعلام می گردد که اینجانب……………..کارمند شماره …………….. که به مدت …………….. (سال/ماه) در قسمت …………….. مشغول به کار هستم به دلیل مسائل مالی و شخصی، تقاضای دریافت مبلغ …………….. ریال وام / مساعده حقوق دارم. ضمناً خاطر نشان می سازد که این مبلغ به اقساط ماهیانه …………….. ریال یا در مدت زمان …………….. ماه توسط قسمت حسابداری از اولین حقوق و دستمزد بنده پس از دریافت کسر گردد.

خواهشمند است دستور فرمایید اقدام لازم در این زمینه صورت گیرد.

پیشاپیش از دستور مساعد جنابعالی کمال تشکر را دارم.

حال بد نیست به یک نمونه نامه اداری که توسط دانشجویان برای دریافت انتقالی یا درخواست تحصیل به عنوان مهمان به ریاست دانشگاه نوشته می گردد اشاره کنیم.

نمونه نامه اداری درخواست انتقالی

جناب آقای ……………..

ریاست محترم دانشگاه ……………..

موضوع: درخواست انتقالی یا مهمان به دانشگاه ……………..

با سلام و عرض احترام

بدینوسیله اینجانب دانشجوی ورودی مهر ماه سال …………….. به علت اینکه پس از قبولی در دانشگاه و شروع دوران دانشجویی خود متاهل شده و محل اشتغال دائم همسرم در شهر …………….. است، تقاضای حضور به عنوان دانشجوی میهمان به مدت …………….. به دانشگاه …………….. را دارم. البته مسائل دیگری از جمله مسائل (مالی، اجتماعی، خانوادگی و فوت یکی از اقوام درجه اول) نیز در این بین وجود دارد. لذا از جنابعالی تقاضا دارم دستور فرمایید مساعدت لازم در خصوص حضور اینجانب به عنوان دانشجوی مهمان در محل مذکور انجام گردد.

با تشکر و سپاس ……………..(نام نویسنده نامه)

نامه هایی که به عنوان درخواست همکاری نوشته می شوند نیز از جمله رایج ترین نمونه های موجود از نامه های اداری به شمار می فرایند. در ادامه این متن یکی از این نامه ها را به اتفاق یکدیگر از نظر می گذرانیم.

مدیر محترم کارگزینی شرکت ……………..

جناب آقای ……………..

باسلام و احترام

پیرو درج آگهی استخدام آن شرکت در نشریه …………….. مورخ …………….. جهت همکاری در بخش درخواست کالا در آن شرکت، به پیوست این نامه مشخصات و سوابق شغلی خود (رزومه) را برای اعلام آمادگی جهت همکاری تقدیم می دارم.

امیدوارم ویژگی های اینجانب از جمله تحصیل در رشته اقتصاد بازرگانی، گذراندن دوره های بازاریابی، تسلط کامل به زبان انگلیسی، داشتن مهارت های ارتباطی قوی، اعتماد به نفس بالا، اشتیاق به یادگیری مداوم و به روز نمودن اطلاعات شغلی، مورد توجه آن مدیریت محترم قرار گیرد و فرصتی را فراهم سازد تا بتوانم خواسته ها و خدمات مورد نظر آن شرکت را برآورده سازم. ضمن آرزوی توفیق و بهروزی برای جنابعالی، پیشاپیش از وقتی که به بررسی رزومه اینجانب اختصاص می دهید تشکر کرده و آمادگی خود را جهت حضور در آن شرکت برای ارائه سایر اطلاعات لازم و آشنایی بیشتر اعلام می دارم.

با سپاس و احترام

…………….. (نام و نام خانوادگی و امضای متقاضی)

در پایان نیز نگاهی به یک نمونه نامه اداری که به منظور درخواست امریه برای خدمت سربازی ارسال می گردد خواهیم انداخت.

نمونه نامه اداری درخواست امریه

ریاست محترم ……………..

موضوع: درخواست امریه

با سلام و احترام

بدین وسیله اینجانب …………….. به شماره ملی …………….. دارای مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی و گواهی آموزشی …………….. از دانشگاه علمی-کاربردی و متصدی از شرکت …………….. و سابقه …………….. سال فعالیت رسمی با …………….. دارای دو مقاله داخلی و خارجی (که به پیوست تقدیم می گردد) تمایل دارم تا خدمت مقدس سربازی را با اخذ امریه در آن سازمان بگذارنم و ضمن کسب تجربه، از راهنمایی های متخصصین محترم آن سازمان نیز بهره مند گردم. خواهشمند است با عنایت به این موضوع که متاهل هستم با تقاضای ارائه شده موافقت کرده و دستورات لازم را مبذول فرمایید. لذا در صورت پذیرش تقاضای ارائه شده اینجانب متعهد می شوم که در طول خدمت خود ضمن رعایت نظم و انضباط کاری، مقررات اداری آن سازمان را نیز مد نظر قرارداده و امور محوله را به نحو احسن به انجام برسانم. امیدوارم که با این درخواست موافقت فرمایید. پیشاپیش از بذل توجه حضرت عالی در این خصوص بی نهایت متشکرم.

با احترام …………….. (نام و نام خانوادگی و امضای متقاضی)

نمونه نامه رسمی اداری

به نام خدا

تاریخ : 7/8/1388

شماره : پ/34013

پیوست : دارد

به : سازمان …

از : شرکت …

موضوع : آموزش بهداشت محیط کار

عطف به نامه شماره 441 مورخ 5/6/1387 از آن سازمان محترم درخواست می گردد یک نفر مدرس را جهت آموزش بهداشت محیط کار به این مرکز معرفی نمائید . ضمناًً خواهشمند است دستور فرمائید جزوات آموزشی به این مرکز ارسال گردد

قبلاً از همکاری شما سپاسگزاری می گردد.

نامه اداری درخواست کار

بسمه تعالی

1397/4/1

مدیریت محترم سازمان ….

با عرض سلام و خسته نباشید

احتراما به استحضار می رساند عطف به اطلاعیه شماره …… مورخ …. در باب موضوع استخدامی، اینجانب ….. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته …. هستم و از آنجا که رشته تحصیلی اینجانب ارتباط مستقیمی با موقعیت شغلی در سازمان دارد و هم چنین در دوره های آموزشی مرتبطی، چون … و ….. شرکت کرده ام و در این زمینه سابقه شغلی دارم، از شما تقاضا دارم امکان استخدام مرا برای برای این شغل بررسی فرمایید و قابلیت هایی، چون تجربه کاری مرتبط، تسلط به زبان انگلیسی و داشتن سابقه … ساله در سمت .. در شرکت … و هم چنین داشتن روحیه کار تیمی و علاقه به فراگیری هر چه بیش تر نظر شما را جلب و فرصتی برای اینجانب فراهم نماید.

رزومه شغلی اینجانب به پیوست این نامه به شما تقدیم می گردد. از این که وقتی را به مطالعه این رزومه اختصاص می دهید، از شما سپاس گزارم. با آرزوی بهروزی

نام و نام خانوادگی

نمونه نامه معرفی و اداری

بسمه تعالی

جناب آقای/ سرکار خانم ……………..

مدیر کل محترم ……..

موضوع: معرفی کننده رسمی و قانونی

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند؛ آقای/خانم………. فرزند ……. به شماره ملی …………… به عنوان کننده رسمی و قانونی شرکت/ سازمان/اینجانب…….. جهت انجام …..، به حضور جنابعالی معرفی می گردد، لذا خواهشمند است دستور لازم جهت همکاری با نامبرده را مبذول فرمایید.

پیشاپیش از حضرتعالی کمال تشکر و قدردانی را دارم.

با تشکر ……………

با متن های بیشتری از نمونه نامه معرفی با درخواست های مختلف همراه خبرنگاران باشید.

این چند نمونه نامه اداری را می توان به عنوان پنج مثال مختصر مد نظر قرار داد. مسلما شما با الگوبرداری از این پنج نمونه نامه اداری می توانید در صورت لزوم، نامه های اداری و رسمی مد نظر خود را بنویسید. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که تمام نامه های اداری از اصول و قواعد مشابهی که در مطالب گذشته به آن اشاره شد پیروی می کنند. در واقع هیچ تفاوتی نمی کند که این نامه ها در عمل نامه های درون سازمانی باشند یا از طرف سازمانی به سازمان دیگر نوشته شوند.

منبع: setare.com
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1186

به "چند نمونه نامه اداری با درخواست های مختلف" امتیاز دهید

15 کاربر به "چند نمونه نامه اداری با درخواست های مختلف" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نمونه نامه اداری با درخواست های مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید