چین، زیردریایی آمریکا را در عمق 100 متری ردیابی کرد

به گزارش تور فرانسه، زیردریایی آمریکایی USS Connecticut، از کلاس گرگ دریا (Seawolf) می تواند با سرعت حداکثر 25 گره دریایی حرکت کند؛ حالا به نظر می رسد که امواج دریا، موقعیت و قدرت این زیردریایی آمریکایی را برای چینی ها آشکار نموده اند.

چین، زیردریایی آمریکا را در عمق 100 متری ردیابی کرد

غزال زیاری: محققان چینی اعلام نموده اند که زیردریایی آمریکایی USS Connecticut که در اکتبر سال 2021 (مهر 1400) حین حرکت با سرعتی بالا در قسمت شمالی دریای چین جنوبی به کوهی دریایی برخورد کرد، احتمالاً امواج قابل تشخیصی را در سطح آب ایجاد نموده و بدین ترتیب ممکن است موقعیتش را آشکار نموده باشد.

USS Connecticut زیردریایی هسته ای واکنش سریع نیروی دریایی آمریکاست که در اکتبر 2021 در دریای چین با کوهی در زیر آب برخورد کرد و به شدت آسیب دید؛ به طوری که فرآیند تعمیر پرهزینه و زمان بر آن هنوز در جریان است.

بیرون کشیدن این زیردریایی از آب در ژوئن سال 2023 (خرداد 1402) انجام شد و طبق برآوردهای صورت گرفته، این زیردریایی در اوایل سال 2026 مجدداً به خدمت بازخواهد گشت.

ادعاهای محققان چینی

در طول این مدت محققان چینی مطالعاتی را در جزایر دونگشا در جنوب غربی تایوان که گذرگاه مهم زیردریایی ها در بخش شمالی دریای چین جنوبی است، انجام دادند.

بر اساس مقاله منتشره در ساوت چاینا مورنینگ پست، محققان در حین حرکت در نزدیکی جزایر دونگشا متوجه شدند که زیردریایی هایی با طول تقریبی 100 متر و قطر بیش از 10 متر می توانند در آب طنین بیندازند و آشفتگی های غیرمنتظره ای ایجاد نمایند.

طبق این مطالعه، چنین زیردریایی ای وقتی با سرعت بیش از 20 گره دریایی و در عمق 100 متری دریا حرکت می نماید، موج های خاصی را در سطح آب ایجاد خواهد نمود که ارتفاعشان به چندین سانتی متر می رسد و بدین ترتیب می توان آن ها را شناسایی کرد.

USS Connecticut هم که زیردریایی کلاس Seawolf آمریکاست و حدود 40 سال پیش طراحی شده، قابلیت حرکت با سرعت حداکثر 25 گره دریایی را دارد و ابعادش نیز به میزان ای است که محققان چینی به آن اشاره نموده اند.

پس از سانحه ای که در سال 2021 برای این زیردریایی رخ داد، تعیین شد که در آن هنگام زیردریایی با سرعت بالایی در حال حرکت بوده است.

پیامدهای مطالعه به وسیله محققان چینی

طبق مقاله منتشرشده، زیردریایی های بزرگ حتی درصورتی که با سرعت کم حرکت نمایند، باز قابل شناسایی هستند. به گفته این محققان، حتی زمانی که زیردریایی با سرعت 2 گره دریایی حرکت می نماید، رزونانس و طنین قابل توجهی ایجاد می نماید.

انتشار چنین مقاله ای حالا آمریکا و سایر کشورهایی را که برای پنهان کاری، عملیات سریع جنگی، نجات و دیگر عملیات های صلح آمیز به زیردریایی ها متکی هستند، نگران نموده است.

شناسایی شدن این زیردریایی حالا چالش مهمی برای آمریکا و متحدانش در منطقه هند و اقیانوس آرام است؛ به ویژه با درنظر داشتن اینکه با افزایش حضور نظامی چین در منطقه و تمرکز تسلط آن ها بر اقیانوس های اطراف، تنش ها رو به افزایش است.

ازجمله مواردی که در شناسایی زیردریایی ها و موقعیت آن ها عملکرد کارآمدی دارند می توان به سونار (دستگاه ردیاب سنتی زیردریایی ها)، شبکه های سنسور در بستر دریا، آشکارسازهای ناهنجاری مبتنی بر هوا، آشکارسازهای گرانشی با دقت بالا و لیزرها اشاره نمود. حالا ادعای چینی ها مبنی بر محسوس بودن طنین موقعیت زیردریایی، مسائل نیروی دریایی آمریکا و دیگر کشورها را افزایش خواهد داد.

نکته جالبی که در این مطالعه به آن اشاره شده، این است که می توان امواج سطحی ناشی از حرکت زیردریایی ها را با افزایش عمق کاهش داد؛ هرچند که افزایش عمق حرکت زیردریایی هم بدون محدودیت نیست!

منبع: interestingengineering

54321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 خرداد 1403 بروزرسانی: 26 خرداد 1403 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1842

به "چین، زیردریایی آمریکا را در عمق 100 متری ردیابی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین، زیردریایی آمریکا را در عمق 100 متری ردیابی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید