13 دریاچه رنگارنگ ایران و دنیا

به گزارش تور فرانسه، نمای رنگ ها چهره ای بی نظیر به ظاهر و تصویر دریاچه اضافه می کند که چشم انداز این دریاچه ها را کامل تر می کند. لطفا در این سفر رنگارنگ به ما بپیوندید تا شما را با این چشم اندازهای دلنشین آشنا کنیم. در عین حال دلیل این تفاوت رنگ را نیز آنالیز خواهیم کرد.

13 دریاچه رنگارنگ ایران و دنیا

لاگونا ورده (Laguna Verde)

لاگونا ورده دریاچه آب شوری است که در جنوب غربی جلگه های فوقانی بولیوی قرار گرفته است. معنای لغوی نام این دریاچه در زبان اسپانیولی مرداب سبز رنگ است که اشاره به بازتاب سبزگون آب این دریاچه دارد. این دریاچه در دامنه آتشفشان لیکانکابور(Licancabur) قرار گرفته است و منظره سبز رنگ آب آن به دلیل آثار باقی مانده آتشفشانی است که حاوی رسوبات مس می باشند. این دریاچه رنگارنگ همچنین به دلیل زیبایی مناظر اطراف و نیز چشمه های آب گرمش به شهرت رسیده است.

بند امیر (Band-E-Amir)

بند امیر مرکب از 6 دریاچه آبی رنگ و عمیق است که در ارتفاعات کوهستان هندوکش در قلب افغانستان واقع شده اند. این مکان در سال 2008 به عنوان اولین پارک ملی افغانستان انتخاب شد. این دریاچه های زیبا از آب های غنی از مواد معدنی که از درون شکاف ها و گسل های کوه های اطراف به بیرون تراوش نموده شکل گرفته اند. همین مواد معدنی عامل رنگ های زیبا و درخشان این دریاچه ها نیز می باشند.

دریاچه پوکاکی (Pukaki)

این دریاچه زیبا که در نیوزلند واقع شده است با رنگ مسحور نماینده ای به نام آبی یخی خودنمایی می نماید که به نوعی معنای نام آن نیز است. این دریاچه رنگارنگ توسط عقب نشینی و فرو نشستن یخچال ها در طی ده ها سال شکل گرفته است. امروزه این یخچال ذرات ریز و سنگی فراوری می نماید که پودر یخچالی نامیده شده و عامل اصلی رنگ خاص این دریاچه نیز همین پودر می باشد. این دریاچه دومین دریاچه عظیم آلپاین در حوزه رودخانه مکنزی است که در جنوب نیوزلند واقع شده است.

لاگونا کلورادا (Laguna Colorada)

این دریاچه در بولیوی و در نزدیکی مرز این کشور با شیلی قرار گرفته است. رنگ سرخ گون این دریاچه ناشی از ته نشست های رسوبی و نیز رنگدانه های متعلق به جلبک ها می باشد. این جزیره همچنین ماوای گونه های متنوعی از فلامینگوها بوده و تعداد زیادی نیز جزایر سفید تشکیل شده از کفشیر (کفشیر یا بوراکس که به نام سدیم تترابورات هم نامیده می شود، ترکیبی معدنی و نمک اسید بوریک می باشد) در آن قرار دارند. این جزایر بوراکسی توسط تبخیرهای مکرر دریاچه های فصلی همچون لاگونا کلورادا شکل گرفته اند.

کلیموتو (Kelimutu)

آتشفشان کلیموتو دارای سه دریاچه با رنگ های گوناگون است که در دهانه این آتشفشان شکل گرفته اند. تیوو آتا(Tiwu Ata) عموما آبی رنگ دیده می شود، تیوو نوا موری (Tiwu Nuwa Mori)سبز رنگ بوده و تیوو آتا پولو (Tiwu Ata Polo) معمولا سرخ فام است. تصور بر این است که علت این ترکیب رنگ ویژه باز شدن پوسته زمین باشد که با نام فیومارولز(Fumaroles) شناخته می شود که در اصل به معنای خروج گاز و بخارات از شکاف ها یا گسل هایی است که عموما در مجاورت دهانه های آتشفشانی قرار دارند. این دریاچه های زیبا عامل جذب گردش گران بی شماری در اندونزی می باشند. همچنین تعداد زیادی زمین شناس در مراسمی سالانه در این نقطه از جهان گرد هم می آیند. علت واقعی رنگ های متفاوت این سه دریاچه در حالی که هر سه در یک قله آتفشانی یکسان قرار دارند، هم جالب توجه بوده و هم محل بحث و اختلاف نظرهای متعدد است.

آبشارهای هاواسو (Havasu Falls)

دره هاواسو که بخشی از گرند کنیون می باشد منزلگاه قبیله هاواسو است که در شهر کوچکی به نام سوپای (Supai)زندگی می نمایند. این ناحیه یکی از دورافتاده ترین روستاهای آمریکا به شمار آمده و معمولی ترین راه برای رسیدن به آن پرواز با هلیکوپتر است البته می توان این جهت 13 کیلومتری را از یک پارکینگ ماشین که برفراز تپه هوآلاپای (Huala pai) واقع شده است و سوار بر اسب آغاز کرد. دلیل اصلی برای بازدید از هاواسوپای (به معنی مردمی از دریاچه سبز-آبی) به دلیل آب ها و آبشارهای رنگارنگش می باشد. یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین این آبشارها هاواسو است. رنگ بسیار زیبای آب این ناحیه ناشی از مواد معدنی کربناتی است که در ته آن رسوب نموده و رنگ آن را سفید می نمایند همین امر باعث می شود که این دریاچه رنگ های سبز و قهوه ای صخره های خزه گرفته اطراف و آسمان آبی را بازتاب دهد.

دریاچه موراین (Moraine)

دریاچه موراین که از یخچال ها تغذیه می شود در پارک ملی بانف(Banff) و در کشور کانادا قرار گرفته و به دلیل رنگ آبی حیرت انگیزش شهرت یافته است. این رنگ آمیزی مدیون بازتابی است که در سطح تحتانی یخچال ها ایجاد می شود. این دریاچه که در دره تن پیک (Ten Peaks) قرار گرفته توسط کوهستان تاثیر گذار راکی البته بخش واقع در کانادای آن احاطه شده است. جهتهای مختلفی برای پیاده روی در اطراف دریاچه وجود دارد. بهتر است قبل از گشت و گذار در اطراف این دریاچه جوانب احتیاط رعایت شود چرا که گزارشاتی مبنی بر فعالیت خرس های گریزلی در این نواحی ارائه شده است.

دریاچه ناکورو (Nakuru)

دریاچه ناکورو که یکی از کانون های جذب گردشگر در کشور کنیا است در واقع از آب های کم عمقی که در شکاف های یک دره جمع شده اند شکل گرفته است. وفور جلبک در این دریاچه دسته های متعددی از فلامینگوها را به خود جذب می نماید. گاهی اوقات تا یک میلیون از این نوع پرنده در این ناحیه قابل مشاهده هستند. این واقعه که اغلب تماشایی ترین گردهمایی پرندگان روی زمین نامیده می شود باعث می شود که خطوط ساحلی این ناحیه به رنگ صورتی دیده شود. هر چند متاسفانه در سال های اخیر جمعیت فلامینگوهای منطقه کاهش چشمگیری داشته که ناشی از مسائل زیست محیطی و آلودگی آب ها است.

جیوژایگو (Jiuzhaigou)

دره جیوژایگو در چین منزل گاه حدود دوازده دریاچه رنگارنگ است که با رنگ های آبی، سبز و فیروزه ای می درخشند. مردم محلی به این پهنه های آبی لقب هایزی (Haizi) را داده اند که در زبان چینی به معنی فرزند خورشید است. این دریاچه های زیبا از فعالیت های یخچال ها شکل گرفته اند. امروز نیز بسیاری از آبشارهای این ناحیه در نهایت راهشان به این دریاچه ها ختم می شود. همچنین این آب های زیبا و رنگارنگ بسیار شفاف و زلال هستند به طوری که در اغلب موارد بازدید نماینده ها می توانند به سادگی اعماق دریاچه را ببینند.

دریاچه های پلیتویچ (Plitvice)

یکی از محبوب ترین جاذبه های گردش گری کشور کرواسی دریاچه های پلیتویچ هستند که متشکل از 16 دریاچه می باشند که در نزدیکی مرز بوسنی و هرزگووین قرار گرفته اند. این دریاچه های دیدنی نیز به دلیل رنگ شان مورد توجه بوده و به رنگ هایی همچون لاجوردی، آبی، سبز و خاکستری مزین می باشند. رنگ آب این دریاچه ها متغیر بوده و به میزان مواد معدنی موجود در آن ها بستگی دارد. همچنین رسوبات و ته نشست ها، ارگانیسم های موجود در هر کدام و حتی زاویه تابش نور خورشید به سطح این دریاچه ها نیز در رنگ بندی آن ها موثر می باشد.

اما در ایران ما از این نظر هم کمبودی نداشته و دریاچه های بسیار زیبا و تماشایی داریم که متاسفانه به دلیل سیاست های زیست محیطی غلط بسیاری از آن ها در معرض نابودی قرار گرفته اند. در اینجا شما را با تعدادی از آن ها آشنا می کنیم.

دریاچه ارومیه

این دریاچه در شمال غربی ایران و در آذربایجان واقع شده است. این دریاچه عظیمترین دریاچه ایران و دومین دریاچه آب شور جهان است. این دریاچه عموما از رودخانههایی همچون زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود و...تغذیه میشود.به دلیل شوری زیاد آب این دریاچه گونههای معدودی ساکن آن میباشند که میتوان به فیتوپلانکتونها، آرتمیا که گونهای سخت پوست است و دیاتوم اشاره نمود. متاسفانه به دلیل برداشت آب غیر مجاز و انتقال آب رودخانههای تغذیه نماینده این دریاچه به نقاط دیگر دریاچه ارومیه در معرض خشک شدن کامل قرار گرفته است.

دریاچه بختگان

دیگر دریاچه کشورمان که در استان فارس قرار داشت دریاچه بختگان بود که باز هم قربانی شده و اینک کاملا خشک شده است. از آن جمله می توان به سد سیوند اشاره نمود که جلوی ورودی آب به این دریاچه را گرفت. متاسفانه شرایط اقلیمی ناخوشایندی در انتظار ساکنان این منطقه می باشد. پرندگان مهاجری که روزگاری این ناحیه زیبا را برای سکنی انتخاب می کردند اکنون بار سفر بسته و به نقاط دیگر کوچ نموده اند.

دریاچه پریشان

دریاچه فامور یا پریشان یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه بوده که در شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه نیز به دلیل راه سازی در اطرافش در معرض خطر قرار داشته و همچنین بخش اعظم آن به دلیل خشکسالی های اخیر خشک شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 876

به "13 دریاچه رنگارنگ ایران و دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 دریاچه رنگارنگ ایران و دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید