آژانس انرژی اتمی دریافت نامه توقف اقدامات داوطلبانه ایران را تایید کرد

به گزارش تور فرانسه، خبرنگاران : آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت نامه با موضوع توقف اجرای اقدامات داوطلبانه تهران تحت برجام که کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین از ارسال آن به مدیر کل آژانس خبر داده بود را تایید کرد.

آژانس انرژی اتمی دریافت نامه توقف اقدامات داوطلبانه ایران را تایید کرد

به گزارش به نقل از خبرآنلاین، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای گفت: ایران روز 15 فوریه (27 بهمن) به آژانس اطلاع داد که این کشور اجرای اقدامات شفاف داوطلبانه تحت را در تاریخ 23 فوریه (5 اسفند) از جمله پروتکل الحاقی را متوقف می نماید.

رویترز گزارش داد، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین الملل از تحویل این نامه در عصر روز دوشنبه گذشته به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد.

غریب آبادی گفت: این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریمها و صیانت از منافع ملت ایران و در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای 26 و 36 برجام و به علت عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت برطرف تحریم های غیرقانونی، اجرا شده است.

نماینده دائم کشورمان توضیح داد: در این نامه از آژانس خواستیم تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

وی افزود: از این پس، همکاریهای ایران و آژانس صرفا بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه خواهد یافت تا زمانی که با لغو تحریمها به صورت عملی و ملموس، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای مجدد این اقدامات فراهم شود.

مجلس شورای اسلامی 11 آذرماه گذشته با تصویب قانون لغو تحریم ها دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود نموده و گام های بیشتری را در مورد کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

بر اساس ماده 6، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1100

به "آژانس انرژی اتمی دریافت نامه توقف اقدامات داوطلبانه ایران را تایید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس انرژی اتمی دریافت نامه توقف اقدامات داوطلبانه ایران را تایید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید