اردن، تظاهرات گسترده در همه مناطق، اردنی ها برای نخستین بار خواهان استعفای دولت شدند

به گزارش تور فرانسه، شب گذشته تعداد قابل توجهی از مردم و معلم های اردنی طی برگزاری تظاهرات هایی خواهان استعفای دولت شدند.

اردن، تظاهرات گسترده در همه مناطق، اردنی ها برای نخستین بار خواهان استعفای دولت شدند

به گزارش گروه بین الملل تور فرانسه به نقل از روزنامه رأی الیوم، معلمان اردنی شب گذشته در مناطق مختلف با برگزاری تظاهرات هایی خواهان برکناری نخست وزیر شدند.

بیش از سه هزار شهفرایند اردنی شرق اردن به منظور کناره گیری عمر الرزاز، نخست وزیر و تیسیر النعیمی، وزیر آموزش و پرورش و سلامه حماد، وزیر کشور، از قدرت و نیز اعلام همبستگی با مطالبات معیشتی صنف معلمان به خیابان ها آمدند و قانون ممنوعیت تجمع بیش از 20 نفر را به چالش کشیدند.

یکشنبه شب تظاهرات و اعتراضات شبانه در بسیاری از استان های اردن بر پا شد و هشتگ معلمان را آزاد کنید در شبکه های اجتماعی در صدر نهاده شد.

بر اساس گزارش های بعضی ناظران تظاهرات معلمان برای اولین بار به سطحی رسیده است که خواهان برکناری نخست وزیر اردن شدند.

تظاهرات معلمان با وجود اعلام انتخابات مجلسی در اردن همچنان ادامه دارد. معلمان معترض خواهان آزادی اعضای شورای سندیکای معلمان اردن و همچنین فعالیت دوباره این سندیکا شدند.

به همین دلیل نخست وزیر شخصاً هیچ نظری در خصوص فرایند وقایع و تظاهرات معلمان نداشت بنابراین وزیر دادگستری اردن به حمایت از عمر الرزاز در بیانیه ای دستور توقف فعالیت اتحادیه معلمان و بسته شدن مقرهای این اتحادیه به مدت دو سال و بازداشت اعضای شورا را صادر کرد.

گرچه مقامات دادستانی انتشار پفراینده در اتحادیه معلمان را ممنوع خاطرنشان کردند، اما شک و تردید درباره قانونی بودن روال مربوط به تعطیلی اتحادیه و شعب آن بدون تصمیم مستقیم دادگستری یا دادگاه وجود دارد، موضوعی که بسام التلهونی وزیر دادگستری از اظهار نظر در این زمینه خودداری نموده است.

چهارشنبه هفته گذشته هیئت مستقل انتخابات در اردن زمان نهایی برگزاری انتخابات مجلسی همزمان با انتها دوره کنونی مجلس را روز 10 نوامبر (20 آبان) آینده خاطرنشان کرد.

عبدالله دوم پادشاه اردن پیش از این دستور برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان همزمان با به انتها رسیدن عمر 4ساله مجلس کنونی را صادر نموده بود. انتخابات مجلسی در اردن هر چهار سال یک بار برگزار می گردد.

در حالی که دستورات مشابه پادشاه اردن برای برگزاری انتخابات مجلسی در دفعات پیشین همراه با انحلال مجلس قبل بود، اما لیث نصراوین کارشناس قانون اساسی اردن خاطرنشان کرد که دستور جدید پادشاهی اردن به معنی انحلال مجلس یا ادامه فعالیت های آن نیست.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 655

به "اردن، تظاهرات گسترده در همه مناطق، اردنی ها برای نخستین بار خواهان استعفای دولت شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردن، تظاهرات گسترده در همه مناطق، اردنی ها برای نخستین بار خواهان استعفای دولت شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید