اشک تمساح آمریکا برای ایرانیان، سنگ اندازی در تامین داروی بیماران

به گزارش تور فرانسه، رییس سازمان غذا و دارو از سنگ اندازی های مستقیم آمریکا برای تامین داروهای بیماران MPS اطلاع داد و گفت: آمریکایی ها مشخصا به شرکت کره ای تولیدکننده داروهای MPS اعلام کردند که اگر با ایران کار کردید، دیگر نمی توانید با ما و کشورهای متحدمان کار کنید.

اشک تمساح آمریکا برای ایرانیان، سنگ اندازی در تامین داروی بیماران

دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت وگو با تور فرانسه، درباره شرایط داروهای MPS، گفت: داروی MPS جزو اقلامی است که به دلیل مصرف بسیار پایین آن، در جهان تعداد فراورینمایندگان محدودی دارد. به عنوان مثال در کشور خودمان گروه هدف این داروها نزدیک به 300 نفر هستند.

فراورینماینده کره ای داروهای MPS تحت فشار آمریکایی ها

وی با بیان اینکه در جهان تنها سه شرکت داروهای MPS را فراوری می نمایند که دو شرکت آمریکایی و یکی از شرکت ها کره ای است، اضافه نمود: متاسفانه شرکت کره ای هم تحت فشار آمریکایی ها و علی رغم میل باطنی اش نتوانست به ما دارو دهد. البته ما داریم کوشش می کنیم تا از کانال های مختلف داروهای این بیماران را تامین کنیم.

شانه ساز با بیان اینکه در ماه های گذشته به طور مرتب چالش هایی در حوزه تامین داروهای مختلف داشته ایم و خوشبختانه داروها را تامین نموده ایم، ادامه داد: با پیگیری هایی که انجام می دهیم، داروهای بیماران MPS را هم تامین می کنیم. در عین حال هنوز برای داروهای MPS ذخایری داریم و در عین حال بعضی داروهای جایگزین آن نیز وجود دارد که بیماران بتوانند آن را مصرف نمایند و با مشکل روبرو نگردد.

اشک تمساح آمریکا برای ایرانیان

وی تاکید نمود: مجامع بین المللی باید این رفتار زشت آمریکا را ببینند. آمریکا فقط شعار می دهد و در ظاهر برای مردم ما اشک تمساح می ریزند، اما در باطن به چیزی غیر از نابودی کشور و مردم ما فکر نمی نمایند.

شرایط تامین داروهای بیماران خاص

شانه ساز درباره تامین سایر داروهای خاص نیز گفت: همه داروهای بیماران خاص مانند بیماران ام اس، هموفیلی، تالاسمی و... را در اختیار داریم و حتی بخش اعظمی از آن ها در داخل کشورمان فراوری می گردد. در حالیکه تا 10 الی 15 سال قبل واردنماینده صرف این اقلام بودیم، اما در حال حاضر این داروها در کشورمان فراوری می گردد. در عین حال در زمینه تامین داروی بیماران نقص ایمنی که تعدادشان کم بوده و تنوع بیماری شان زیاد است و شرکت های محدودی در جهان داروهای آنها را فراوری می نمایند، مقداری معضل داشتیم که تا به امروز داروها را تامین کردیم و از این به بعد هم ان شاءالله تامین می کنیم.

پانسمان پروانه ای ها تامین شد

وی با اشاره به ممانعت یک شرکت تجهیزات پزشکی آلمانی از ارائه تجهیزات پزشکی به کشورمان، گفت: این شرکت در زمینه ارائه پانسمان های میپلکس بیماران ای بی به ما مشکلاتی ایجاد کرد که البته در حال حاضر پانسمان های مورد احتیاج این بیماران را تامین کردیم. در مجموع ذخایر دارویی و تجهیزاتی مان در زمینه بیماران خاص کافی است.

شانه ساز تاکید نمود: در عین حال سازمان هایی مانند هلال احمر و سایر سازمان ها و بخش ها یکسری از داروهای بیماران خاص را تامین می نمایند و در این زمینه فعالیت می نمایند. البته به هر حال آمریکایی ها و غربی ها هر کاری که از دست شان برآمده انجام داده اند و هر سنگی را که توانسته اند می اندازند، اما ما هم کوشش می کنیم که داروهای مورد احتیاجمان را تامین کنیم. آمریکایی ها به شدت سنگ اندازی می نمایند و علاوه بر فشارهای بانکی که هر روزنه مبادلاتی که وجود داشته باشد را می بندند، از طرفی هم به شرکت ها اعلام می نمایند که نباید به ایران دارو بدهند. به عنوان مثال آمریکایی ها مشخصا به همین شرکت کره ای فراورینماینده داروهای بیماران MPS اعلام کردند که اگر با ایران کار کردید، دیگر با ما و کشورهای متحد ما نمی توانید کار کنید. شرکت هم نمی خواهد بازار چند میلیاردی اش را از دست بدهد. بنابراین شرکت ها را مجبور می نمایند که با ما کار ننمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 143

به "اشک تمساح آمریکا برای ایرانیان، سنگ اندازی در تامین داروی بیماران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشک تمساح آمریکا برای ایرانیان، سنگ اندازی در تامین داروی بیماران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید