تور ارزان روسیه: بعضی از ایران قارچ سمی به روسیه صادر کردند

به گزارش تور فرانسه، نیما باغبانی گفت: سرمایه گذاری در صنعت قارچ مزیت مطلق است چراکه در دربازه زمانی کوتاه اصل سرمایه برگشت می گردد.

تور ارزان روسیه: بعضی از ایران قارچ سمی به روسیه صادر کردند

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایلنا، این فعال مالی ادامه داد: درحال حاضر نزدیک به 3 هزار واحد فراوریی دارای پروانه بهره برداری در صنعت قارچ خوراکی فعالیت دارند. این تعداد پیروز به اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از نظام مهندسی کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی استان ها شده اند.

وی با اشاره به فعالیت پرورش دهندگان قارچ خانگی، اعلام کرد: پرورش قارچ، در راستای اجرای طرح اشتغال پایدار مطرح شد و بسیاری در پشت بام های خانه های خود سالن های پرورش قارچ احداث کردند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که ظرفیت فراوری واحد های خانگی محدود است این واحد ها به صورت خودمختار فعالیت دارند و نظارتی برعملکرد آن ها وجود ندارد.

باغبانی ادامه داد: واحد های پرورش قارچ، برای حفظ و نگهداری سالن و جلوگیری از شیوع بیماری باید مجهز به سیستم های به روز باشند. اما از آنجایی که بسیاری از واحد های پرورش قارچ خانگی مجهز به چنین امکاناتی نیستند از این رو در فراوری از سموم زیادی استفاده می نمایند.

به گفته این فعال مالی، بعضی صادرنمایندگان غیررسمی بعد از خرید و جمع آوری قارچ در سطح بازار آن را لب مرز می آورند و خود اقدام به صادرات آن می نمایند. در این شیوه صادرات این امکان وجود دارد که قارچ های فراوری شده در مشاغل خانگی که دارای سموم بالایی هستند وارد فرایند صادرات شوند. بعد از بررسی سلامت قارچ ها در کشور مقصد متوجه می شوند که در فراوری آن از سم زیادی استفاده شده است و این چنین بعضی بی تدبیری ها به صادرات این محصول لطمه وارد نموده است.

باغبانی امکان نظارت بر فراوری و پرورش قارچ خانگی را غیرممکن مطرح کرد و اضافه کرد: با افزایش هزینه های فراوری و بالا رفتن سرمایه در گردش بسیاری از این واحد های خانگی فراوری را متوقف کردند.

به گفته وی، قارچ به واسطه خواص دارویی و داشتن ویتامین C بالا می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر باشد.

این فعال مالی بااشاره به اندازه فراوری قارچ در سال های اخیر، گفت: 150 هزار تن قارچ در سال 98 فراوری کردیم. البته با شیوع بیماری کرونا بسیاری از صنوف به مشکل برخورد کردند، اما فراورینمایندگان قارچ توانستند این تهدید را به فرصت تبدیل نمایند و با تبلیغ مزایای غذایی و بهداشتی این محصول سرانه مصرف را در این ایام 25 تا 30 درصد افزایش دهند.

وی با اشاره به توسعه سرمایه گذاری در این صنعت، گفت: افزایش مصرف بسیاری از سرمایه گذاران را راغب کرد که سرمایه خود را به صنعت سرازیر نمایند و پرورش دهندگان قدیمی نیز واحد های خود را توسعه بخشیدند در چنین شرایطی ظرفیت اسمی واحد های پروانه دار ما به حدود 180 هزار تن در سرانجام سال 99 رسید.

باغبانی ادامه داد: در 3 ماه نخست 1400 فراورینمایندگان قارچ با مشکلاتی، چون عدم تامین مواد اولیه رویش قارچ روبرو شدند در نتیجه اندازه فراوری فرایند کاهشی به خود گرفت. البته در حال حاضر این مشکل حل شده است و فرایند فراوری به خوبی دنبال می گردد.

این فعال مالی بابیان اینکه قارچ فراوریشده در کشور مصرف می گردد، خاطر نشان کرد: 5 تا 8 هزار تن از فراوریات ما به صادرات اختصاص داده می گردد. البته این رقم صادرات در فصل گرما به صفر می رسد چراکه امکان حمل محصول با ماشین های یخچال دار مقدور نیست.

به گفته وی، کشور های حوزه خلیج فارس و روسیه جزو بازار های صادراتی ما محسوب می شوند. این کشور ها خواستار قارچ ایران هستند چراکه فراورینمایندگان ایرانی از آخرین تکنولوژی و دانش فنی برای فراوری استفاده می نمایند از این رو قارچ ایران کیفیت بالایی دارد و کاملا ارگانیک است.

باغبانی با اشاره به بالا بودن هزینه حمل و نقل قارچ به کشور روسیه، خاطر نشان کرد: ایران رتبه ششم فراوری قارچ در جهان را دارد، اما ما نتوانسیتم بازار های زیادی را از آن خود کنیم. مصرف سرانه قارچ در روسیه بسیار بالا است و کشور لهستان بعد از شناسایی این بازار ظرفیت فراوری خود را از 5 هزار تن به 300 هزار تن رساند و توانست بخش قابل توجهی از بازار روسیه را از آن خود کند.

وی با اشاره به بالا رفتن اندازه مصرف قارچ در فصل سرما، اعلام کرد: در فصول گرم سال اندازه مصرف کاهش می یابد، زیرا ماندگاری محصول در گرما کاهش پیدا می نماید. حداکثر باید ظرف 48 ساعت محصول از درب واحد پرورش دهنده به واحد های فروش برسد وگرنه محصول خاصیت بازارپسندی خود را از دست می دهد.

این فعال مالی با اشاره به کوتاه بودن ماندگاری قارچ، توضیح داد: پژوهش ها و مطالعات زیادی برای افزایش ماندگاری این محصول اجرا شده است، اما تا به امروز گشایش هایی در این زمینه صورت نگرفته است. اگر دولت یارانه برای محصولات سریع الفساد کشاورزی تصویب کند فراورینمایندگان قارچ می توانند حداکثر 200 هزار تن به فراوری فعلی اضافه نمایند.

به گفته باغبانی، در کشور قارچ به صورت تازه خوری مصرف می گردد درحالی که این محصول در کشور های دیگر بعد از فرآوری تبدیل به کنسرو، سپس مصرف می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1396

به "تور ارزان روسیه: بعضی از ایران قارچ سمی به روسیه صادر کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان روسیه: بعضی از ایران قارچ سمی به روسیه صادر کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید