بلیت هواپیما چقدر مقرون به صرفه می گردد؟

به گزارش تور فرانسه، به گزارش خبرنگاران، هفته پیش جلسه مهمی در رابطه با آنالیز قیمت بلیت هواپیما برگزار گردید، این جلسه همزمان با برداشته شدن فاصله گذاری اجتماعی و بعلاوه تکمیل ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی از ابتدای آذر ماه و ارائه بلیت به افرادی که واکسن تزریق نموده اند، برگزار می گردد.

بلیت هواپیما چقدر مقرون به صرفه می گردد؟

براساس این گزارش روز سه شنبه جلسه شورای عالی هواپیمایی با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشور برگزار گردید. در این جلسه بعد از آنالیز صورت های اقتصادی ایرلاین ها و بعلاوه مشکلاتی که ایرلاین های به علت تامین قطعات از لحاظ تحریم ها با آن روبرو بودند ارائه شد، اما در نهایت با اعلام وزیر راه و شهرسازی خطاب به شرکت های هواپیمایی که به خاطر مردم قیمت های خود را کاهش دهید، همزمان با تکمیل ظرفیت ناوگان از ابتدای آذر ماه قرار است قیمت بلیت اعلام گردد.

افزایش 30 درصدی قیمت بلیت هواپیما از سال گذشته

لازم به ذکر است، از آبان ماه سال 99، حدود 30 درصد قیمت بلیت هواپیما افزایش یافته به طوری که 20 درصد در آبان ماه سال 99 و 10 درصد هم در خرداد ماه سال جاری قیمت ها افزایش یافت.

در حال حاضر با توجه به آنکه فاصله گذاری اجتماعی وجود دارد، اما بسیاری از ایرلاین ها همچنان این موضوع را رعایت نمی نمایند به طوری که بسیاری از آن ها اعلام می نمایند، مردم واکسینه شدند و بنابراین احتیاجی به رعایت این فاصله گذاری نیست، اما در همین پرواز ها شاهد آن هستیم که خدماتی به مسافران ارائه نمی گردد؛ بنابراین باید در کنار کاهش قیمت بلیت هواپیما بحث ارائه کترینگ هم در دستور کار قرار گیرد.

150 ناوگان هوایی کشور فعال است

براساس این گزارش به گفته شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، در حال حاضر ما برای 300 ناوگان هوایی تقاضا داریم، اما متأسفانه تعداد ناوگان فعال ما حدود 150 دستگاه است که باید به احتیاج های این بخش پاسخ دهد که البته بخشی از این کمبود به علت اقتصاد و تحریم هاست و باید اقدامات لازم در این حوزه صورت گیرد.

او درباره قیمت بلیت هواپیما هم گفت: در آبان ماه سال گذشته ظرفیت 60 درصدی اعمال شد که قرار شد بعد از چند ماه همزمان با مهلت سالیانه و مطابق با نرخ تورم قیمت بلیت افزایش یابد، سال جاری هم قیمت بلیت چند درصدی در خرداد ماه افزایش پیدا کرد. در همین زمینه و تصمیم گیری برای قیمت بلیت هواپیما روز گذشته جلسه ای با حضور وزیر راه و شهرسازی تشکیل و کاهش قیمت بلیت هواپیما مصوب شد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در آن جلسه وزیر راه و شهرسازی بیان کرد که به خاطر مردم کاهش قیمت بلیت انجام گردد، اما هنوز اندازه این کاهش بلیت معین نشده و باید جلسات کارشناسی شده در این زمینه با حضور تشکل ها و انجمن ها برگزار گردد که امیدوار هستیم در روز شنبه این نرخ معین گردد.

آدم نژاد شرح داد: در حوزه حمل ونقل برون شهری هیچ اقدامی به صورت سرخود و یا چراغ خاموش انجام نمی گردد؛ چراکه نظارت در این بخش به صورت کامل وجود دارد و ما امیدوار هستیم که همزمان با 100 درصد شدن ظرفیت ناوگان هوایی از ابتدای آذر ماه قیمت بلیت کاهش یابد.

ایرلاین ها مشکل نقدینگی دارند

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در حوزه قیمت گذاری بلیت دامنه نرخی سقف و کف قیمت وجود دارد که اگر دامنه قیمت بلیت ها بیش از نرخ معین شده باشد، گران فروشی محسوب می گردد.

او در خاتمه با بیان اینکه ایرلاین ها مشکل نقدینگی دارند و بدهی زیادی دارند، گفت: همین مشکل نقدینگی و بدهی آن ها باعث شده که بعضی از سایت ها و شرکت های دیگر برای خریدوفروش بلیت هواپیما وارد کار شوند و واسطه هایی ایجاد گردد.

براساس این گزارش با توجه به آنکه هربار ایرلاین های مختلف به علت پیک تردد و جابه جایی مسافران، اقدام به افزایش نرخ بلیت هواپیما کردند به طوری که در بعضی از ایام حتی زور سازمان هواپیمایی کشور به ایرلاین ها نرسید و پای سازمان تعزیرات به گرانی ها باز شد، در نهایت این موضوع منجر به توقف مجوز پرواز ایرلاین ها شد.

در حال حاضر بیش از 40 درصد قیمت بلیت هواپیما از سال گذشته افزایش یافته، اما امروز قرار شده اعلام نمایند که چند درصد قیمت بلیت هواپیما کاهش می یابد، اما حال باید این موضوع را در نظر بگیریم، با توجه به شرایطی که بسیاری از ایرلاین ها از جمله به علت فرسوده بودن ناوگان خود و بعلاوه مشکل کمبود قطعات و بدهی های که ایرلاین ها دارند، بعید است که این کاهش قیمت بلیت هواپیما بیش از 10 درصد باشد چراکه در این شرایط ایرلاین ها همین که با افزایش نیافتن قیمت ها و کاهش یافتن آن موافقت نموده اند، بسیار اقدام بزرگی است.

در ماه های گذشته چندین بار جلسه ای با حضور وزیر راه و شهرسازی در رابطه با افزایش قیمت بلیت هواپیما برگزار گردید که یکی از این جلسات با حضور اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی و جلسه بعدی با حضور رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی برگزار گردید. در این دو جلسه هیچ موافقتی با افزایش قیمت بلیت هواپیما صورت نگرفت، حال باید منتظر باشیم و ببینیم امروز چه قیمتی را ایرلاین ها اعلام خواهند کرد؟ آیا این کاهش قیمت برابر با نرخ های افزایش قیمت است و یا اینکه تنها برای آنکه وزیر راه و شهرسازی بیان کرد که قیمت ها را کمی مقرون به صرفه تر ارائه دهند؟

منبع: خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: tour-france.ir شناسه مطلب: 1466

به "بلیت هواپیما چقدر مقرون به صرفه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلیت هواپیما چقدر مقرون به صرفه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید